کد خبر: ۲۱۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۱۷ تير ۱۴۰۳ - 07 July 2024
وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش پرونده‌های مالیاتی تعیین تکلیف نشده در ۳ سال گذشته، از ۴۰۰ هزار پرونده تعیین تکلیف‌نشده دانه‌درشت‌ها به دلیل حساسیت بالا خبر داد.

وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش پرونده‌های مالیاتی تعیین تکلیف نشده در ۳ سال گذشته، از ۴۰۰ هزار پرونده تعیین تکلیف‌نشده دانه‌درشت‌ها به دلیل حساسیت بالا خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، احسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصاد و امور دارایی در آیین رونمایی از «معماری یکپارچه فناوری اطلاعات» و «مرکز عملیات امنیت» ضمن اشاره به لوازم حرکت به سمت اقتصاد هوشمند و دیجیتال و همچینن نیازمندی این حوزه به حکمرانی داده و فناوری اطلاعات، اظهار کرد: دستور کاری که در وزارت اقتصاد دنبال کردیم، افزایش بهره‌وری و ایجاد عدالت بوده که اساسا بدون داشتن یک راهبرد کاملا متناسب در فناوری اطلاعات و حکمرانی داده قابل تحقق نیست. مثلا دقیق‌ترین میزان شناسایی درآمدهای مالیاتی و فرارهای مالیاتی بدون تکیه بر ابزارهای فناوری اطلاعات امکانپذیر نخواهد بود.

وی‌ ادامه داد: هم ثبت و ضبط تمام وقایع و گزارش‌ها باید بیاید در دل سامانه و هم از طرفی محاسبه و رسیدگی‌ها باید به صورت هوشمند و دیجیتال باشد. دقیقا آفت مالیات‌ستانی سنتی نبود تشخیص و سامانه‌ای به صورت دیجیتال و هوشمند بود و هیچ ورودی غیر از نظامات فناوری اطلاعات دیگر به رسمیت شناخته نمی‌شود که بخواهد حرف حدیث و چانه زنی در آن باشد.

وزیر اقتصاد گفت: تلاش گذشته ما در طول 3 سال گذشته این نبود که اطلاعاتی که به صورت دستی ثبت می‌شود صرفا کامپیوتری شوند. انتظار ما این است که دولت چهاردهم به عنوان یک چوب در دوب امدادی به مسیر نوسازی نظام اقتصادی بر مبنای فناوری اطلاعات نگاه کند و این مسیر را ادامه دهد.

400 هزار پرونده مالیاتی دانه‌درشت‌ها هنوز تعیین تکلیف نشده

خاندوزی با اشاره به کاهش تعداد پرونده های باز مالیاتی ادامه داد: 5 میلیون پرونده فقط مالیات بر ارزش افزوده از سنوات گذشته وجود داشت که منتظر بررسی‌ها و تعیین تکلیف بودند. این در حالی است که امروز این پرونده ها به کمتر از 400 هزار پرونده تقلیل یافته است. درگاه ملی مجوزها، سامانه مودیان، شناسایی متخلفین اقتصادی از جمله اقداماتی در راستای هوشمندسازی اقتصاد بود.

5 اقدام در حال تکمیل برای هوشمند سازی اقتصاد

خاندوزی با اشاره به اقداماتی که وزارت اقتصاد سعی دارد به زودی در راستای اقتصاد دیجیتال در دستور کار است گفت: یکی از توقعات ما از گمرک این است که هر چه زودتر سامانه جدید گمرکی را راه اندازی کنند که این اقدام، می‌تواند بسیاری از مشکلات گمرکی را حل کند. صورتهای مالی شرکتهای بخش خصوصی باید هر چه زودتر در دل سامانه جام قرار گیرد و به نحوی عمل شود که از سال آتی فقط ورودی‌های صورت های مالی در سامانه جام مبنای مالیات‌ستانی باشد.

وی گفت: سازمان اموال تملیکی در ظرف هفته‌های آینده سامانه جامع ثبت و ضبط برخط تمام اموال تملیکی را نیز در دستور کار دارد که هرچه سریع‌تر باید تکمیل شود.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: سامانه بیمه برای پرداخت خسارت های بیمه‌ای از دیگر اقداماتی است که باید سرعت گیرد تا بهره‌برداری از سامانه بیمه به حداکثر برسد.

خاندوزی تصریح کرد: تسهیلات غیرحضوری شبکه بانکی نیز از دیگر اقداماتی است که انتظار داریم امسال به سرانجام برسد و مردم بتوانند غیر حضوری تسهیلات بگیرند.

احسان خاندوزی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اقدامات دولت شهید رییسی در سه سال گذشته درباره موضوع FATF چه بود، اظهار داشت: در همه زمینه‌ها رویکرد حاکم دولت این بود که باید کشور فعالانه ورود کند و اگر ما کنار بکشیم هیچ منفعتی خود به خود سراغ ملت ایران نمی‌آید و ما باید سراغ آن برویم، از همین روی درباره مبارزه با پولشویی و جرایم سازمان‌یافته هم به همین ترتیب عمل کردیم.

وی ادامه داد: در خصوص مباره با جرایم پولشویی سازمان یافته نیز در داخل کشور کاملا فعالانه عمل کردیم. به عنوان مثال در ابتدای دولت حدود 4� مرکز مبارزه با پولشویی در تمام کشور وجود داشت اما امروز بیش از 5� � واحد مبارزه با پولشویی و جرایم سازمان‌یافته در کل کشور فعال شده‌است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: