کد خبر: ۲۱۸۲۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۳ - ۰۳ تير ۱۴۰۳ - 23 June 2024
کاهش مداوم عرضه با بازگشایی توکن‌ها و ایردراپ‌ها، فشار فروش از سوی صندوق‌های خطرپذیر، عدم ورود سرمایه جدید به ارزهای دیجیتال و روندهای فصلی، همگی به کاهش بی‌رحمانه قیمت آلت‌کوین‌ها کمک کردند.

دنیای اقتصاد : طی یک ماه گذشته آلت‌کوین‌های بزرگ تا ۷۰ درصد اصلاح قیمتی را تجربه کرده‌اند و این درحالی است که افت قیمت بیت‌کوین و اتریوم حدود ۱۵ درصد بوده است.

کاهش مداوم عرضه با بازگشایی توکن‌ها و ایردراپ‌ها، فشار فروش از سوی صندوق‌های خطرپذیر، عدم ورود سرمایه جدید به ارزهای دیجیتال و روندهای فصلی، همگی به کاهش بی‌رحمانه قیمت آلت‌کوین‌ها کمک کردند.

آلت‌کوین‌های بزرگ بازار مانند SOL ،AVAX ،APT ،SUI طی ماه‌های گذشته شاهد اصلاحات بین ۴۰ تا ۷۰درصدی بوده‌اند که بر کل بازار آلت‌کوین‌ها تاثیر گذاشته است، در‌حالی‌که بیت‌کوین و اتریوم تنها ۱۵درصد نسبت به بالاترین سطح سالانه خود کاهش داشته‌اند. از طرف دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هم برای اعطای سود سال‌گذشته خود به سرمایه‌گذاران تحت فشار بوده و همین موضوع موجب شده تا به‌ناچار به فروش آلت‌کوین‌های خود اقدام کنند.

درحال‌حاضر پاداش بازار رمزارزها برای افرادی که در دو کوین بزرگ بازار، یعنی بیت‌کوین و اتریوم، سرمایه‌گذاری کرده‌اند در شرایط خوبی قرار دارد. اما افرادی که سرمایه‌ خود را در آلت‌کوین‌ها بازار سرمایه‌گذاری کرده بودند شرایط چندان جالبی ندارند.

بسیاری از آلت‌کوین‌ها از طریق باز کردن توکن‌های خود و عرضه‌های برنامه‌ریزی‌شده برای سال آینده، به طور مداوم با افزایش عرضه و رشد شناوری روبه‌رو هستند. به طور کلی زمانی که یک پروژه توکن خود را در بازار عرضه می‌کند، در مراحل اول توکن‌هایی که برای پاداش به اعضای پروژه و سرمایه‌گذاران اولیه در نظر گرفته شده‌اند در آدرس‌های مخصوص قفل هستند. با گذشت زمان این توکن‌ها به‌آرامی آزاد شده و همین ماجرا هم اکنون بازار آلت‌کوین‌ها را درگیر خود کرده است.

به عنوان مثال، رمز ارز آربیتروم شبکه لایه ۲ اتریوم (ARB) به کف قیمتی تاریخی خود از سپتامبر سال گذشته نزدیک شده و این درحالی است که ارزش بازار آن از یک‌میلیارد دلار به ۲.۵میلیارد دلار افزایش یافته است. دلیل این افزایش ارزش بازار نه به خاطر افزایش قیمت که به دلیل آزاد شدن توکن‌ها و افزایش توکن‌های موجود آن بوده است.

بخش قابل توجهی از فشار فروش ناشی از تسویه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های اولیه در پروژه‌های راه‌اندازی‌شده در سال‌های گذشته توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سه ماهه اول ۲۰۲۲ حدود ۱۳میلیارد دلار در بازار رمزارزها و پروژه‌های بلاکچینی سرمایه‌گذاری کردند و این درحالی صورت گرفت که بازار در یک شیب نزولی قرار داشت.

جریان نقدینگی ورودی به بازارهای کریپتو نیز در هفته‌های گذشته متوقف شده یا حتی شاهد جریان خروجی هم بوده است. این موضوع را می‌توان با جریان استیبل‌کوین‌ها که به عنوان نماینده‌ پول فیات در بازار رمزارزها شناخته می‌شوند سنجید. مجموع ارزش بازار چهار استیبل کوین بزرگ بازار (USDT ،USDC ،FDUSD و DAI) پس از ۳۰میلیارد دلار رشد در اوایل سال جاری، از ابتدای ماه آوریل تاکنون ثابت بوده است.

داده‌های بازار نشان می‌دهد که ارزش بازار رمزارزها با حذف بیت‌کوین و اتریوم از آن، از ابتدای ژوئن تاکنون ۱۱درصد کاهش داشته است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: