کد خبر: ۲۱۷۹۶۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۵ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - 09 June 2024

بانکداری ایرانی-سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: طی دو ماه اول سال ۱۴۰۳ شاخص اهدای خون کشور بیش از ۱۲ درصد رشد داشت و در کل کشور بیش از ۴۳۵ هزار واحد خون اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بشیر حاجی بیگی افزود: طی دو ماه گذشته استان تهران با بیش از ۱۷ درصد بیشترین مشارکت را در تأمین خون کشور داشته است و پایتخت‌نشینان بیش از ۷۴ هزار و ۶۰۰ واحد خون اهدا کرده‌اند. پس از آن استان خراسان رضوی و استان فارس با نزدیک به ۷ درصد بیشترین سهم را در تأمین خون کشور عهده‌دار شدند.

وی ادامه داد: طی مدت یاد شده استان کهگیلویه و بویراحمد با رشد نزدیک به ۵۲ درصدی بیشترین افزایش را در آمار اهدای خون به خود اختصاص داد و استان سیستان و بلوچستان با بیش از ۳۲ درصد رشد و استان مرکزی با بیش از ۲۸ درصد رشد اهدای خون در رتبه‌های دوم و سوم ایستادند.

حاجی بیگی افزود: طی دو ماه گذشته شاخص اهدای مستمر در کشور بیش از ۵۵ درصد بود که استان سمنان با بیش از ۶۶ درصد در این شاخص از سایر استان‌ها پیشی گرفت. همچنین استان‌های یزد با بیش از ۶۵ درصد و قم با نزدیک به ۶۵ درصد رتبه‌های بعدی را به دست آوردند.

وی تاکید کرد: در دو ماه اول سال تعداد ۱۹ هزار و ۲۸ واحد خون توسط بانوان کشور به بیماران اهدا شد و این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۶ درصد افزایش داشته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: میزان اهدای خون بانوان در استان کهگیلویه و بویر احمد طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۷ درصد رشد داشته و آمار اهدای بانوان در این استان از ۱۰۱ واحد در دو ماهه سال ۱۴۰۲ به ۲۲۹ واحد در دو ماهه سال جاری رسیده است.

به گفته وی، همچنین استان یزد با رشد نزدیک به ۹۷ درصد در این شاخص توانست ۴۳۱ واحد اهدای خون را به ثبت رساند و پس از آن استان کرمانشاه با بیش از ۸۶ درصد افزایش آمار اهدای خون بانوان طی دو ماه گذشته ۷۴۰ بانوی اهدا کننده داشت.

حاجی بیگی خاطر نشان کرد: هنوز برای رسیدن به شاخص قابل قبول در اهدای خون بانوان کشور فاصله زیادی داریم ولی افزایش این شاخص نشان می‌دهد که تلاش‌ها و فرهنگسازی‌هایی که انجام شده مسیر را به درستی طی می‌کند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد نقش آفرینی بیشتر بانوان در عرصه اهدای خون باشیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: