کد خبر: ۲۱۶۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۰ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - 02 April 2024
در حالی که رشد اقتصادی ایران در سال جاری در محدوده هفت درصدی هدفگذاری شده است، پیش‌بینی مجامع بین‌المللی از اقتصاد ایران ناامیدکننده‌تر از سال گذشته به نظر می‌‎رسد .

دولت در سال جاری دستیابی به رشد هفت درصدی اقتصادی را هدف‌گذاری کرده است. هر چند این هدف‌گذاری با استناد به رشد اقتصادی 6 ماهه اول سال 1402 صورت گرفته اما صندوق بین‌المللی پول در گزارشی رشد اقتصادی ایران برای سال 2024 را کاهشی پیش‌بینی کرده است.

به گزارش اقتصاد 100، براساس این پیش‌بینی در سال 2024 رشد اقتصادی ایران با کاهش نسبت به سال 2023 به 3.7 درصد و در پیش‌بینی دیگر به 2.5 درصد خواهد رسید. مقایسه با کشورهای پیرامونی نیز حاکی از این است که ایران در رتبه ششم در میان 18 کشور قرار خواهد گرفت.

کاهش سرعت رشد اقتصادی که از سال 2023 آغاز شده اما همچنان تا سال 2025 ادامه خواهد یافت؛ براساس پیش‌بینی IMF، رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده برای ایران در سال 2025 به 2.3 درصد می‌رسد و ایران در جایگاه دوازدهم منطقه قرار خواهد گرفت.

اتاق بازرگانی ایران نیز در گزارشی اعلام کرده به دلیل ادامه تحریم‌ها، عدم سرمایه‌گذاری، کسری بودجه دولت و کاهش فروش نفت، ایران در سال آینده در رکود تورمی به سر می‌برد.

حال باید دید دولت سیزدهم پیش‌بینی قریب به یقین‌تری از اقتصاد ایران ارائه داده است یا صندوق بین‌المللی پول.

لازم به توضیح است که میانگین رشد اقتصادی در 6 ماهه اول 1402، 7.5 درصد بود. بر همین اساس کارشناسان رشد اقتصادی در پایان سال 1402 را در خوش‌بینانه‌ترین حالت 7.5 درصد و در حالت بدبینانه 6.1 درصد پیش می‌کنند.

تولید ناخالص داخلی (به سال پایه 90) نیز براساس تخمین‌ها تا پایان 1402 به 878.9 همت خواهد رسید. همچنین بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصل مرکز آمار کشور، تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت ۱۳۹۰ (واقعی) در تابستان ۱۴۰۲ به رقم ۲۱۹۰ هزار میلیارد ریال با احتساب نفت و ۱۸۵۰ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.

مقایسـه تولید ناخالص داخلی واقعی تابستان ۱۴۰۲ با تابستان ۱۴۰۱ گویای آن است که رشد تولید ناخالص داخلی واقعی 7.1 درصد و رشــد آن بدون نفت ۴.۲ درصد بوده است. در تابستان ۱۴۰۲ گروه صنایع و معادن اما رشد منفی ۰.۴ درصدی داشته است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: