کد خبر: ۲۱۶۳۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۹ - ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - 16 March 2024
بررسی‌‌‌‌‌‌ها نشان‌‌‌‌‌‌ می‌دهد به‌رغم افزایش تزریق اعتبار در دو بازار باز و اعتباردهی قاعده‌‌‌‌‌‌مند توسط بانک‌مرکزی، نرخ بهره بازار بین‌بانکی در سقف ۴ماهه خود قرار گرفته‌است. به گزارش اکوایران، در هفته منتهی به ۲۳ اسفند ماه نرخ بهره بین‌بانکی حدود ۲۳.۶۲‌درصد به‌ثبت رسیده‌است.

بررسی‌‌‌‌‌‌ها نشان‌‌‌‌‌‌ می‌دهد به‌رغم افزایش تزریق اعتبار در دو بازار باز و اعتباردهی قاعده‌‌‌‌‌‌مند توسط بانک‌مرکزی، نرخ بهره بازار بین‌بانکی در سقف ۴ماهه خود قرار گرفته‌است. به گزارش اکوایران، در هفته منتهی به ۲۳ اسفند ماه نرخ بهره بین‌بانکی حدود ۲۳.۶۲‌درصد به‌ثبت رسیده‌است.

مشاهده می‌شود این نرخ در مقایسه با هفته‌های گذشته در سقف خود از ابتدای آذر ماه سال‌جاری قرار گرفته‌است. این درحالی است که این موضوع همزمان با تزریق بانک‌مرکزی در بازار باز در سطوح بالا و افزایش شدید اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند بانک‌ها از بانک‌مرکزی به‌وقوع پیوسته است که می‌تواند نشان از شدت‌گرفتن نیاز به نقدینگی بانک‌ها باشد.


نرخ سود بین‌بانکی در سقف 4 ماهه

بازار بین‌بانکی سازوکاری است که در آن بانک‌های دارای مازاد منابع می‌توانند در ازای دریافت نرخ بهره توافقی، به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به بانک‌های دچار کسری نقدینگی، اعتبار قرض دهند. نرخ بهره توافق‌شده در این بازار یکی از مهم‌ترین متغیرها درون اقتصاد است که تغییر آن منجر به تغییر سایر نرخ بهره‌‌‌‌‌‌ها هم‌راستا با نرخ بهره بین‌بانکی می‌شود به همین‌ترتیب بانک‌مرکزی با استفاده از ابزارهای مختلفی همچون اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند و بازار باز، برای تحت‌کنترل قرار‌دادن نرخ بهره بین‌بانکی تلاش می‌کند. داده‌‌‌‌‌‌های بانک‌مرکزی نشان می‌دهد در هفته منتهی به ۲۳ اسفند ماه سال‌جاری، نرخ بهره در بازار بین‌بانکی در رقم ۲۳.۶۲‌درصد رقم خورده که بالاترین نرخ به‌ثبت رسیده از ابتدای آذر ماه امسال است. به‌‌‌‌‌‌طور کلی در بازار بین‌بانکی نیز قانون تقاضا برقرار است به این شکل که با افزایش مازاد تقاضا نسبت به میزان عرضه، قیمت محصول مورد تقاضا افزایش پیدا می‌کند. به همین ترتیب به نرخ بهره بین‌بانکی نیز می‌توان به چشم قیمت منابع بانکی نگریست.

سقف ۴ماهه نرخ بهره به‌رغم افزایش تزریق نقدینگی در بازارها
افزایش نرخ بهره بازار بین‌بانکی در حالی رخ‌داده که گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی بانک‌مرکزی در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد علاوه‌بر اینکه میزان تزریق اعتبار توسط بانک‌مرکزی در بازار باز در سطوح بالایی قرار دارد و هر هفته حدود ۱۴۵ همت اعلام می‌شود، به‌صورت هفتگی میزان اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند بانک‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

آخرین آمار اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند حاکی از استقراض بیش از ۱۱۴همت بانک‌ها از بانک‌مرکزی است. اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند بانک‌مرکزی بستری فراهم کرده تا بانک‌ها بتوانند با نرخ بهره مشخصی که در حال‌حاضر ۲۴‌درصد است، به میزان نامحدود منابع استقراض کنند.

با توجه به اینکه نرخ بهره در اعتبارگیری قاعده‌‌‌‌‌‌مند نسبت به بازار باز و بازار بین‌بانکی بالاتر است، عمدتا جزو آخرین دستاویزهای بانک‌ها به‌شمار می‌آید، بنابراین مشاهده می‌شود علاوه‌بر اینکه در بازار باز و اعتباردهی قاعده‌‌‌‌‌‌مند به بانک‌ها در هفته‌های اخیر التهاب وجود داشته‌است، در بازار بین‌بانکی نیز احتمالا در اثر افزایش مازاد تقاضا بر عرضه منابع بین‌بانکی، نرخ بهره این بازار در بالاترین نقطه خود از ابتدای آذر ماه سال‌جاری قرار گرفته‌است. / اکوایران

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: