کد خبر: ۲۱۶۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۸ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - 03 March 2024
بانک مرکزی با تزریق نقدینگی بالا و پاسخ‌گویی به بخش قابل توجهی از نیاز بانک‌ها، نرخ بازار بین بانکی را حول نرخ هدف کنترل کرده و تا حدودی آن را کاهش داده است.

 بانک مرکزی با تزریق نقدینگی بالا و پاسخ‌گویی به بخش قابل توجهی از نیاز بانک‌ها، نرخ بازار بین بانکی را حول نرخ هدف کنترل کرده و تا حدودی آن را کاهش داده است.

به گزارش اکوایران، به‌رغم تقاضای بی‌سابقه بانک‌ها برای استقراض در بازار باز در هفته اخیر نرخ بهره بین بانکی نه تنها افزایشی نشد، بلکه تا حدودی کاهش یافت و به ۲۳.۵۸درصد رسید که نشان از تلاش بانک مرکزی با تزریق بالای نقدینگی برای کنترل نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف دارد.

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی، عملیات بازار باز را که یکی از ابزارهای بازار بین بانکی است، به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند که بانک‌های کشور در بازار باز می‌توانند در ازای گرو گذاشتن اوراق خود نزد بانک مرکزی، منابع نقدی استقراض کنند و در سررسید معین، کل بدهی را به همراه سود به بانک مرکزی پرداخت کنند.


گزارش بانک مرکزی از عملکرد چهل‌ونهمین مرحله از عملیات بازار باز در هفته منتهی به ۷اسفند ماه امسال نشان می‌دهد تقاضای نقدینگی در بازار باز از سوی بانک‌ها به بالاترین سطح امسال رسیده و ارزش سفارش‌های ارسالی برای دریافت اعتبار از بانک مرکزی به بیش از ۱۷۳ همت رسیده که رقمی بی‌سابقه است. در همین راستا بانک مرکزی نیز حدود ۹۵درصد این تقاضا را پاسخ داده و ۱۵۰همت نقدینگی به بازار تزریق کرده است.

همچنین طی هفته اخیر ۳بانک نیز در بازار شبانه و در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند معادل ۸۶.۴همت از بانک مرکزی استقراض کرده که این رقم نیز دومین رکورد بالاترین میزان تزریق نقدینگی در بازار شبانه محسوب می‌شود. بر اساس این گزارش، نرخ سود بین بانکی در هفته اخیر (منتهی به ۹اسفند) به سطح ۲۳.۵۸درصد رسیده که نسبت به هفته قبل معادل ۰.۰۲واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ سود بین بانکی در سایه تزریق نقدینگی کاهشی شد
نرخ سود بین بانکی از اواخر دی ماه تقریبا روند صعودی به خود گرفت و از ۲۳.۴۱درصد در هفته منتهی به ۲۰دی به ۲۳.۶درصد در هفته گذشته (هفته منتهی به ۲ اسفند) رسید که به نظر می‌رسد ناشی از وجود مشکل در عرضه منابع بوده باشد؛ اما در هفته اخیر (هفته منتهی به ۹ اسفند) که میزان عرضه منابع از سوی بانک مرکزی به‌ویژه در بازار شبانه در سطح بالایی بود نرخ سود بین بانکی به میزان جزیی کاهش یافته و به ۲۳.۵۸درصد رسیده است.

بانک مرکزی در این هفته سعی کرده با تزریق نقدینگی بالا و پاسخ‌گویی به بخش قابل توجهی از نیاز بانک‌ها، نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی را مدیریت کند و همچنین مانع از افزایش نرخ بهره در این بازار شود. بانک مرکزی در هفته اخیر نرخ بازار بین بانکی را حول نرخ هدف کنترل کرده و تا حدودی آن را کاهش داده است.

نرخ بهره بین بانکی یکی از مهم‌ترین نرخ بهره‌های اقتصادی به شمار می‌رود که روند آن همواره مورد توجه اقتصاددان‌ها و کارشناس‌ها بوده است. نرخ سود بازار بین بانکی، نرخ بهره‌ای است که بانک‌ها برای قرض گرفتن پول از یکدیگر در بازار بین‌ بانکی پرداخت می‌کنند. این نرخ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اقتصادی است و بر میزان وام‌دهی بانک‌ها، رشد اقتصادی، و تورم تاثیر می‌گذارد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: