کد خبر: ۲۱۵۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - 18 February 2024

 بانکداری ایرانی-یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با راه‌اندازی خط تولید، اقدام به عرضه داروی ضد سرطان شیمی درمانی کرده است که به گفته فناوران این شرکت، این دارو جزء اقلام پرفروش دارویی در دنیا است.

سحر بهمنی در گفت‌وگو با ایسنا، تولید داروی ضد سرطان را از دستاوردهای این شرکت ذکر کرد و گفت: این فرآورده دارویی، یک داروی روتین برای درمان بیماری نیست، بلکه داروهایی هستند که برای بیماران مبتلا به سرطان و همچنین بیمارانی که پیوند عضو داشته‌اند، تجویز می‌شوند.

وی با بیان اینکه چنین داروهایی در خطوط دارویی خاصی به تولید می‌رسند، اظهار کرد: خط تولید چنین داروهایی الزامات خاص استانداردی را می‌طلبد.

بهمنی با بیان اینکه ما موفق به راه‌اندازی خط تولید این دارو شدیم، یادآور شد: مولکول اداراوون یک ماده اولیه برای داروی درمان بیماری ALS است که در این شرکت به تولید رسید.

به گفته وی، مولکول‌های توفاستینیپ، اپر میلاست برای داروهای درمان پسوریازیس و بیماری‌های پوستی خاص نیز در این شرکت تولید شده است.

بهمنی با تاکید بر اینکه مبتلایان به بیماری پسوریازیس باید تا آخر عمر این داروها را مصرف کنند، یادآور شد: این یک بیماری مزمن است.

بهمنی با اشاره به خط تولید رونمایی شده این شرکت، افزود: مواد اولیه دارویی تولیدشده در این سایت به لحاظ حدود مواجهه سلامت‌محور در دسته مواد پر خطر قرار می‌گیرند، تولید و کار با این مواد الزامات بین‌المللی کار و مواجهه با فرآورده‌های با ۳ -۵ OEB را می‌طلبد.

وی ادامه داد: این الزامات با نصب و استقرار و احراز کیفیت تجهیزات تولیدی اختصاصی نظیر ایزولاتورهای بهینه‌سازی شده برای کلیه مراحل سنتز مواد اولیه با OEB ۴- ۵ صورت گرفته است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، گفت: با توجه به اخذ گواهی GMP و بهره‌برداری و راه‌اندازی این خط، این پتانسیل در شرکت وجود دارد که تنها با تولید سه ماده اولیه اداراوون، توفاسیتینیب سیترات و اپرملیست در سال اول علاوه بر تامین بخش قابل توجهی از نیاز کشور بالغ بر ۴۳ میلیون دلار صرفه جویی ارزی حاصل شود.

بهمنی افزود: داروهای ibrutinib, tofacitinib, apremilast به طور میانگین ۲ تا ۶ درصد قیمت داروهای برند خارجی هستند که این مطلب در صرفه‌جویی ارزی و پرداخت بیماران و بیمه‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: در مورد داروهای ضد سرطان و سیستم ایمنی، شرایط خاص تولید آنها و تعداد محدود تولیدکنندگان در دنیا و پتنت برندهای اصلی باعث افزایش قیمت سرسام‌آور شده و دسترسی بیمه‌ها و بیماران را محدود خواهد کرد، اما با تولید آنها در کشور علاوه بر تولید این محصول استراتژیک می‌توان بی‌نیازی کشور در پرداخت ارزی بالا و حل مشکلات بیماران را متصور بود.

وی اضافه کرد: این داروی ضد سرطان وارد نظام سلامت شده و برای درمان سرطان‌های بدخیم است و به عنوان داروهای شیمی درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ۵ سال است که جزء اقلام پرفروش دارویی در دنیا هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: