کد خبر: ۲۱۵۸۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - 18 February 2024
پیگیری رفع تعلیق ایران در

 بانکداری ایرانی-مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری از پیگیری رفع تعلیق ایران در نهاد بین المللی کارت سبز حمل و نقل بین المللی خبر داد.

به گزارش تسنیم، مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری گفت: کمیته ای مرکب از دفتر ترانزیت، بیمه مرکزی و وزارت امور خارجه برای رفع تعلیق در این نهاد بین المللی تشکیل شده است.
هدایتی افزود: براساس خواست معاهده کارت سبز، شرکتی مستقل و غیر دولتی به منظور رفع برای صدور این کارت در کشورمان برای برای فعالان حمل و نقل تشکیل شده است.
بر اساس این معاهده دارندگان این کارت می توانند در کشورهای عضو که به طور عمده اروپایی هستند، اجازه تردد داشته باشد و نیاز به بیمه نامه جداگانه کشورهای مختلف را برطرف می کند.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری در ادامه گفت: مسئولان این نهاد از دو سال پیش مواردی را به ایران اعلام کرده بودند که موضوعات اصلی آن حق عضویت نیست و مسئله اصلی، تغییر ساختار ها است. با اجرایی شدن ساختارهای مورد انتظار این نهاد بین المللی، متاسفانه در داخل کشور، این تغییر ساختار ها لحاظ نشد و پس از آن علی رغم تلاش ها برای پیشگیری از این امر، این مجمع، ایران را از ابتدای سال 2024 میلادی به طور موقت در معاهده کارت سبز تعلیق کرد.
هدایتی افزود: پس از آن، سازمان حمل و نقل بین المللی و نهادهای مرتبطی مانند وزارت خارجه، سعی کردیم تا به بیمه مرکزی به عنوان متولی این امر کمک کنیم. کمیته ای برای پیگیری موضوع تشکیل شده تا در سریعترین زمان ممکن شرایط همکاری با معاهده کارت سبز به حالت عادی برگردد. همچنین یک دفتر غیر دولتی مستقل برای صدور کارت سبز تشکیل شده و مدارک لازم به دفتر اصلی معاهده در بروکسل ارسال شده و مورد پذیرش آنها قرار گرفته است و خسارات معوق هم پرداخت شده که امیدواریم تا ژوئن سال 2024 شرایط برای خارج شدن ایران از تعلیق در نشست آینده معاهده کارت سبز فراهم شود.

دو ماه پیش، «کنوانسیون نظام بیمه هماهنگ کارت سبز» تعلیق رانندگان ایرانی، از خدمات بیمه حمل و نقل و بیمه شخص ثالث در منطقه اقتصادی اروپا را اعلام کرده بود.

ایران از سال 1356 در معاهده کارت سبز عضویت دارد. مرکز این نهاد در بروکسل است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: