کد خبر: ۲۱۵۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۳ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - 17 February 2024
بیشتر رالی دلار که به دلیل داده تورمی قوی‌‌‌تر رخ داده بود، پس از داده‌‌‌های ضعیف فعالیت‌های اقتصادی روز پنج‌شنبه پس داده شده است. شاخص خرده‌فروشی در ماه ژانویه بیشتر از انتظارات افت کرد و تغییرات گروه کنترل ماهانه خرده‌‌‌فروشی منفی ۰.۴درصد منتشر شد، در حالی که تحلیلگران انتظار افزایش ۰.۲ درصدی را داشتند. این امر تا حدودی نگران‌‌‌کننده است.

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد قرمزپوشی‌های مداوم بود که در ادامه ناامیدی‌ سهامداران و سرمایه‌گذاران را نیز به همراه داشت. در هفته معاملاتی منتهی به چهارشنبه ۲۵بهمن‌ماه، شاخص‌های اصلی بازار سهام سه‌روز منفی و تنها یک‌روز مثبت را به ثبت رساندند که در این بین شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با قرار گرفتن در محدوده ۲میلیون و ۷۸‌هزار واحد (که کمترین مقدار ثبت‌شده برای این شاخص از تاریخ ۸ آذر ۱۴۰۲ است) در روز چهارشنبه، بازدهی هفتگی منفی ۰.۹۳‌درصد را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز شرایطی یکسان داشت و در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته با ریزش ۴۹۸۳واحدی، در محدوده ۷۲۷‌هزار و ۶۳۰واحد قرار گرفت و بازدهی هفتگی منفی۱.۴۹‌درصد را برای این شاخص رقم زد.

وضعیت در رکن دیگر بازار سهام، یعنی فرابورس ایران نیز یکسان بود، به طوری که شاخص کل فرابورس نیز همگام با دیگر شاخص‌ها از روز دوشنبه تا انتهای هفته معاملاتی گذشته کاهش یافت و در انتهای هفته در محدوده ۲۴‌هزار و ۸۶۹واحد قرار گرفت و به این ترتیب بازدهی هفتگی منفی ۲.۱۵‌درصد برای شاخص ذکرشده به ثبت رسید تا تمامی شاخص‌های اصلی بازار در هفته‌ای که گذشت عملکردی منفی داشته باشند. به‌علاوه در هفته یادشده، بورس و فرابورس مجموعا شاهد ۵۴۰میلیارد تومان خروج پول بودند و میانگین هفتگی ارزش معاملات خرد سهام و حق‌تقدم نیز با کاهش ۴.۰۵درصدی نسبت به میانگین هفته ماقبل (هفته منتهی به ۱۸بهمن‌ماه)، در سطح ۳۷۹۱میلیارد تومان قرار گرفت.

در هفته گذشته اخبار جدید قابل‌توجهی به بازار تزریق نشد و همچنان تاثیرات اخبار قبلی پابرجا بود. در این میان برخی از کارشناسان معتقدند مهم‌ترین اتفاقی که هنوز تاثیر آن باقی مانده، انتشار گواهی سپرده خاص با سود ۳۰‌درصد است که به‌تازگی نیز بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است به‌رغم اخباری مبنی بر عدم‌انتشار مجدد این اوراق، هر زمانی که ضرورت داشته باشد و تشخیص داده شود، از این ابزار پولی به منظور هدایت هدفمند نقدینگی در تامین مالی طرح‌های ملی و سرمایه در گردش بنگاه‌ها استفاده خواهد شد. این کارشناسان معتقدند که ادامه سیاست‌های انقباضی و تداوم انتشار گواهی سپرده خاص سبب افزایش مجدد نرخ بهره و ادامه رکود در بازارهای دارایی‌محور مانند بورس خواهد شد.

 

در این بین نرخ دلار نیز که در روز‌های قبل به مرز ۵۵‌هزار تومان رسیده بود، روز پنج‌شنبه مجددا افزایش یافت و در محدوده ۵۵‌هزار و ۸۰۰تومان در بازار آزاد مورد خرید و فروش قرار گرفت. سکه امامی نیز که مهم‌ترین محرک آن نرخ دلار است، در حالی که از ابتدای هفته گذشته در محدوده ۳۲میلیون و ۵۰۰‌ هزار تومان نوسان می‌کرد، روز پنج‌شنبه همگام با افزایش نرخ دلار رشد قیمتی را تجربه کرد و در محدوده ۳۲میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان (رشد ۰.۹۲درصدی) مورد مبادله قرار گرفت.

حفظ سطح ۲هزار دلاری اونس؟
نفت برنت و WTI در مسیر نزول قرار گرفتند و با افت ۰.۸۹ و ۰.۷۴درصدی به سطح قیمت ۸۲.۱۲ و ۷۷.۴۵دلار رسیدند. طلای جهانی اگرچه برخلاف نفت با رشد اندکی همراه شد و با رشد ۰.۲۶درصدی در سطح قیمتی ۲هزار و ۷دلار قرار گرفت، اما در حفظ این کانال همچنان دچار مشکل است. گزارش‌های هفته‌‌‌ای از داده‌‌‌های مختلط آمریکا (تورم قوی‌‌‌تر و خرده‌فروشی ضعیف‌‌‌تر) این احتمال را ارائه می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا برای مدت بیشتری صبور خواهد بود. اکثر سرمایه‌گذاران از امتیاز صبر برخوردار نیستند و در بازار فارکس، معاملات فروش دلار به طرز شدیدی تعدیل شده‌‌‌اند.

بیشتر رالی دلار که به دلیل داده تورمی قوی‌‌‌تر رخ داده بود، پس از داده‌‌‌های ضعیف فعالیت‌های اقتصادی روز پنج‌شنبه پس داده شده است. شاخص خرده‌فروشی در ماه ژانویه بیشتر از انتظارات افت کرد و تغییرات گروه کنترل ماهانه خرده‌‌‌فروشی منفی ۰.۴درصد منتشر شد، در حالی که تحلیلگران انتظار افزایش ۰.۲ درصدی را داشتند. این امر تا حدودی نگران‌‌‌کننده است.

با توجه به کاهش دسترسی به اعتبارات و تورم چسبنده که قدرت خرید را کاهش می‌دهد، رشد هزینه‌‌‌کردها برای بهبودی با مشکل مواجه خواهند شد. همچنین روز پنج‌شنبه، آمار مدعیان بیکاری کمتر از انتظارات منتشر شد که همچنان نشان می‌دهد بازار کار قوی است، حتی با اینکه متقاضیان ادامه‌‌‌دار مدعیان بیکاری (افرادی که برای ورود مجدد به بازار کار تلاش می‌کنند) بیش از اجماع افزایش یافته باشد. در نهایت، تولید صنعتی ژانویه نیز، به‌رغم بهبودی در شاخص تولیدی فدرال‌رزرو نیویورک و شاخص تولیدی فدرال‌رزرو فیلادلفیا، ناامید‌کننده منتشر شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: