کد خبر: ۲۱۵۷۵۱
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۸ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - 12 February 2024
نرخ سود بین بانکی در هفته اخیر (هفته منتهی به ۱۸بهمن) به سطح ۲۳.۵۶درصد رسیده که نسبت به هفته قبل معادل ۰.۱واحد درصد افزایش داشته است.

 نرخ سود بین بانکی در هفته اخیر (هفته منتهی به ۱۸بهمن) به سطح ۲۳.۵۶درصد رسیده که نسبت به هفته قبل معادل ۰.۱واحد درصد افزایش داشته است.

به گزارش اکوایران، رقابت بانک‌ها بر سر استقراض و جذب نقدینگی، نرخ بهره بین بانکی را افزایش داد. نرخ بهره بین بانکی که طی هفته گذشته (منتهی به ۱۱بهمن) در مسیر کاهشی قرار گرفته بود و تا سطح ۲۳.۴۶درصد کاهش یافته بود در هفته اخیر تغییر جهت داد و افزایشی ظاهر شد.

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی، عملیات بازار باز و بازار شبانه را که از ابزارهای بازار بین بانکی است، به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند که در آن بانک‌های دچار کسری منابع می‌توانند از بانک‌های دارای مازاد منابع، برای کوتاه‌مدت استقراض کنند و در زمان سررسید نسبت به تسویه آن اقدام کنند. میزان نرخ سود در بازار بین بانکی بر اساس میزان عرضه و تقاضای نقدینگی از سوی بانک‌ها تعیین می‌شود، اگر در شبکه بانکی میزان منابع مازاد بیش از میزان کسری منابع باشد به‌طور کلی نرخ سود کاهش و درصورتی‌که منابع مازاد کم باشد و تقاضا برای آن زیاد باشد، نرخ سود افزایش می‌یابد. بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در هفته اخیر (چهل‌وششمین مرحله از سیاست پولی در هفته منتهی به ۱۸بهمن) ۲۴بانک کشور برای تامین بیش از ۱۶۳همت کسری منابع خود سفارش ارسال کردند که حدود ۸۹درصد آن مورد پذیرش قرار گرفت.

در این مرحله از اجرای بازار باز، تب نقدینگی و نیاز بانک‌ها به منابع مالی نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته و بانک مرکزی به رسم هفته‌های گذشته بازهم قریب به ۱۴۵همت نقدینگی به بازار تزریق کرد. در همین راستا نرخ سود بین بانکی در هفته اخیر (منتهی به ۱۸ بهمن) به سطح ۲۳.۵۶درصد رسیده که نسبت به هفته قبل معادل ۰.۱واحد درصد افزایش داشته است. نرخ سود بین بانکی طی دو ماه اخیر فراز و فرودهای زیادی داشته و روند ثابتی را در پیش نگرفته، همان‌طور که در هفته قبل کاهشی بوده اما در هفته اخیر (هفته منتهی به ۱۸بهمن) که میزان عرضه منابع از سوی بانک مرکزی در سطح نسبتا بالایی بود نرخ سود بین بانکی به طرز تامل‌برانگیزی تا سطح یک ماه گذشته خود افزایش یافته و به ۲۳.۵۶درصد رسیده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: