کد خبر: ۲۱۵۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - 04 February 2024

 بانکداری ایرانی-رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: از تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده برای سقط درمانی در سال گذشته ۶هزار و ۶۹۹ مورد مجوز سقط جنین صادر شده که در امسال این عدد به ۶هزار و ۵۴۳ رسیده یعنی ۲.۳درصد کاهش داشته است.

به گزارش تسنیم، عباس مسجدی؛ رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور امروز، یکشنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در بدو تشکیل سازمان پزشکی قانونی تعداد 50 مرکز برای ارائه خدمات داشتیم و اکنون 470 مرکز داریم.

وی افزود: امروز در آمریکا کیتی که در آزمایشگاه‌های ژنتیک و پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد، 27 لوکوس است، ما در ایران کیتی در سازمان پزشکی قانونی استفاده می‌کنیم، 28 لوکوس است.

مسجدی گفت: تعداد آزمایشگاه‌های ژنتیک 10 مورد بوده است که آزمایشگاه مرکزی در سازمان هم ایجاد شده است که در مجموع 11 آزمایشگاه ژنتیک داریم و تا کنون 59 هزار پروفایل ژنتیک در این مراکز ثبت شده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی بیان کرد: زمان پاسخگویی در تشریح اجساد در سال 1372 حدود 180 روز بوده که اکنون این مدت زمان به 64 روز رسیده است.

وی ادامه داد: در سال 1372 تعداد 150 پزشک و اکنون 894 پزشک در سازمان پزشکی قانونی داریم.

مسجدی با اشاره به آمارهای مربوط به مسمومیت با گاز CO خاطرنشان کرد: در سال 1401 تعداد 460 مورد مسمومیت گزارش شده است و امسال 405 مورد ثبت شده است که از این تعداد حدود 181 مورد فقط در فصل پاییز ثبت شده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: در سال گذشته تعداد 1531 مورد سوختگی در سازمان پزشکی قانونی ثبت شده است که امسال این عدد به 1505 مورد رسیده است، یعنی کاهش 2.2درصدی داشته است.

وی درباره آمار مربوط به غرق‌شدگی گفت: تعداد 871 مورد غرق‌شدگی از ابتدای سال تا کنون ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد کاهش داشته است.

مسجدی آمار مربوط به حوزه سقط درمانی را هم اعلام کرد: در سال 1401 حدود 8 هزار و 277 مورد پرونده سقط درمانی تشکیل شده است که امسال این عدد به 8 هزار و 511 مورد رسیده است، یعنی 3 و نیم درصد تشکیل این پرونده‌ها افزایش داشته است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ادامه داد: از تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده برای سقط درمانی در سال گذشته 6 هزار و 699 مورد مجوز سقط جنین صادر شده که امسال این عدد به 6 هزار و 543 رسیده است یعنی 2.3 مورد کاهش داشته است.

وی به بیشترین شکایت مردم از پزشکان اشاره کرد و گفت: به‌ترتیب شکایت از خدمات دندانپزشکی، جراحی زیبایی و پلاستیک و زنان در صدر شکایت‌های مردم قرار دارد.

مسجدی در خصوص حوادث اخیر ابراز کرد: همکاران ما در سازمان پزشکی قانونی سعی کردند در حادثه‌ای در حداقل زمان ممکن نتایج را اعلام کنند به‌عنوان مثال در حادثه تروریستی کرمان، آتش‌سوزی مرکز ترک اعتیاد لنگرود و حادثه واژگونی ون محور قم ـ کاشان در کمتر از 24 ساعت نتایج بررسی اجساد اعلان شد.

ثبت نمونه خون بیش از 205هزار مجرم جرائم خشن و پرتکرار

وی با بیان اینکه اگرچه بانک ژنتیک در سازمان پزشکی قانونی است اما افتخار آن برای کل کشور است: بیش از 205 هزار نمونه خون از مجرمین جرایم خشن و پرتکرار ثبت شده است که از این تعداد 115 هزار پروفایل (نقشه ژنی یا همان ساختار DNA) ژنتیکی استخراج شده است.

مسجدی گفت: از این تعداد 4500 مورد با شخص تطبیق داشته است و 200 مورد از سر صحنه برداشته شده که بعد از آن در آزمایشگاه‌های ژنتیک تطبیق داده شده است.

به‌گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، امکان نگهداری نمونه ژنتیک‌ها تا 15 سال در سازمان پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

وی با اشاره به آمار تصادفات گفت: تشکیل پرونده قضایی برای تصادفات از سال آینده حذف می‌شود و قرار است یک پرونده واحد بین پزشکی قانونی، فراجا و بیمه ثبت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: