کد خبر: ۲۱۵۴۳۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - 25 January 2024
صنعت بیمه در ۹ ماه سال ۲۰۲ و ۱۰۶.۶ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی داشت که نسبت به مدت مشابه قبل رشد ۵۸.۹ و ۶۵.۹‌ درصدی را ثبت کرد.

صنعت بیمه در ۹ ماه سال ۲۰۲ و ۱۰۶.۶ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی داشت که نسبت به مدت مشابه قبل رشد ۵۸.۹ و ۶۵.۹‌ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش بانکداری ایرانی، طبق گزارش بیمه مرکزی، صنعت بیمه در ۹ ماه سال ۲۰۲ و ۱۰۶.۶ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی داشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۸.۹ و ۶۵.۹‌ درصدی را ثبت کرد.

بر اساس این گزارش، حق بیمه تولیدی رشته‌های بیمه درمان، بدنه اتومبیل، مسئولیت و حوادث راننده به ترتیب با ۳۳.۹، ۶.۴، ۴.۸ و ۴.۲‌ درصد سهم از حق بیمه و رشد حق بیمه معادل ۷۹.۳، ۶۶.۴، ۶۹.۷ و ۷۱ درصد، موجبات رشد ۵۸.۹ درصدی حق بیمه تولیدی را فراهم کردند.

رشد بالای ۶۵.۷ درصدی خسارت پرداختی بیشتر ناشی از عملکرد رشته‌های بیمه درمان، شخص ثالث-مازاد و بدنه خودرو با سهم عمده به ترتیب با ۴۱.۲، ۳۰.۸ و ۹.۵ درصد و رشد بالای خسارت پرداختی معادل ۷۴.۲، ۶۸.۱ و ۸۰.۱‌ درصد بود.

نسبت خسارت بازار با ۲.۲ واحد افزایش در مقایسه با ۹ ماه سال قبل به ۵۲.۸‌ درصد رسید. ۳ رشته‌‌ بدنه خودرو با ۷۸ درصد، درمان با ۶۴.۱ درصد و شخص ثالث-مازاد با ۶۱.۶ درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه (با ۵۲.۸ درصد) داشتند.

سهم ۴ رشته بیمه درمان، شخص ثالث-مازاد، زندگی و بدنه خودرو به ترتیب ۳۳.۹، ۲۶.۶، ۱۳.۲ و ۶.۴‌ درصد (در مجموع ۸۰.۲ درصد) از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار است (۱۹.۸‌درصد مابقی حق بیمه به ۱۲ رشته دیگر اختصاص دارد).

بیشترین سهم از خسارت پرداختی در بازار بیمه همچنان به ۴ رشته درمان، شخص ثالث-مازاد، بدنه خودرو و زندگی به ترتیب با ۴۱.۲، ۳۰.۸، ۹.۵ و ۸.۵‌ درصد (در مجموع ۹۰ درصد) اختصاص دارد (۱۰‌درصد مابقی خسارت در ۱۲ رشته دیگر پرداخت شده است).

پوشش ریسک‌های مرتبط با وسایل نقلیه با صدور بیمه‌نامه‌های شخص ثالث-مازاد، بدنه خودرو و حوادث راننده موجبات اختصاص ۳۷.۲ درصد از حق بیمه تولیدی و ۴۴‌ درصد از خسارت پرداختی بازار را فراهم آورده است.

بیش از ۵۵.۵ میلیون بیمه‌نامه صادر و ۵۳.۹ میلیون فقره خسارت پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد و افت ۶.۳ و ۳.۴‌ درصدی داشت. علت اصلی رشد ۶.۳ درصدی تعداد بیمه‌نامه‌های صادره متاثر از رشد این تعداد در ۲ رشته شخص ثالث-مازاد و حوادث راننده در مجموع با ۷۰.۵‌ درصد سهم از کل بیمه‌نامه‌ها و نرخ رشد ۷ درصدی در تعداد صدور هر یک از آنها بود.

کاهش ۳.۴ درصدی تعداد خسارت‌‌های پرداختی هم به دلیل کاهش ۲.۶ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده ۹۳ درصد از کل تعداد خسارات پرداختی است.

در رشته‌های بیمه اشخاص شامل حوادث، درمان و زندگی، بیمه‌نامه به صورت گروهی و انفرادی صادر می‌شود ولی تعداد بیمه شدگان تحت پوشش این گونه بیمه‌نامه‌‌ها در محاسبات دخالت داده نمی‌‌شوند و فقط تعداد بیمه‌‌نامه‌‌های صادره ملاک عمل قرار می‌گیرد. تعداد بیمه‌نامه صادره در مقایسه با حق بیمه تولیدی به مراتب کمتر است و این شاخص برای سه رشته فوق، شاخص معناداری نیست.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: