کد خبر: ۲۱۳۹۲۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۰ - ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - 12 November 2023
اوراقی که در زنجیره ارزش تولید از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته مدیرعامل بانک صنعت و معدن این بانک در این زمینه یک قرارداد با خودروسازان و یک قرارداد با بخش لوازم خانگی منعقد کرده‌‌‌ و در زمینه بازپرداخت اوراق می‌توان اوراق را استفاده و بازخرید کرد که در حالت نوسانی و در خرید و فروش دائم این کار را به پیش خواهیم برد.

علی خورسندیان مدیرعامل بانک صنعت و معدن در نشست خبری صبح روز چهارشنبه هفته گذشته با بیان این مطلب که سهم بانک‌ها در تامین مالی بنگاه‌‌‌ها بیش از ۸۰‌درصد است، گفت: ناکارآمدی در تامین مالی بنگاه‌‌‌ها باعث افزایش فشار بر بانک‌ها شده و این موضوع نشان‌‌‌دهنده دست بالای بانک‌ها در تامین مالی است.

خورسندیان در ادامه به استفاده بانک صنعت و معدن از کارگزاری و لیزینگ اشاره کرد و گفت: از بانک مرکزی مجوز انتشار ۵۶۰۰ همت اوراق بدهی را اخذ کرده‌‌‌ایم و چنانچه ۳‌هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنیم می‌توانیم با اصل و فرع این مبلغ برای ۶‌هزار میلیارد تومان ضمانت بدهیم که این اوراق پس از فروش در بازار سرمایه ظرف مدت ۴ سال توسط افراد بازگردانده می‌شود. به گفته خورسندیان با این طرح بانک پس از یک دوره ۴ ساله گِینِ (gain) ‌۱۲هزار میلیارد تومانی خواهد داشت که این موضوع به معنای استفاده بانک از بازار بورس و سرمایه بدون فشار آوردن به منابع بانکی است. مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین از مجوز ۵۶۰ میلیاردتومانی بانک برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تامین مالی بنگاه‌‌‌های کوچک و متوسط خبر داد.

خورسندیان با بیان اینکه امسال سرمایه بانک صنعت و معدن معادل ۱۰‌هزار میلیارد تومان افزایش داشته است، گفت: این سرمایه هنوز در قالب سهام نیست و باید پس از ورود به بورس در یک فرآیند منطقی تبدیل به نقدینگی شود. او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما نمی‌توانیم منتظر بودجه بمانیم و باید از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی استفاده کنیم، به اوراق گام نیز ورود پیدا کرده‌‌‌ایم؛ اوراقی که در زنجیره ارزش تولید از اهمیت بالایی برخوردار است. به گفته مدیرعامل بانک صنعت و معدن این بانک در این زمینه یک قرارداد با خودروسازان و یک قرارداد با بخش لوازم خانگی منعقد کرده‌‌‌ و در زمینه بازپرداخت اوراق می‌توان اوراق را استفاده و بازخرید کرد که در حالت نوسانی و در خرید و فروش دائم این کار را به پیش خواهیم برد.

خورسندیان همچنین گفت: بانک صنعت و معدن اکنون نسبت به بانک‌های دیگر اضافه برداشت کمتری دارد و اضافه برداشت آن عدد بسیار محدودی است که در نتیجه باعث بالانس مطلوب منابع و مصارف در این بانک شده است که اگر این تعادل در بانک‌ها بر هم بخورد، برای کشور آثار تورمی در پی خواهد داشت.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در پایان به مصوبه مولد‌سازی نیز اشاره کرد و گفت: ورود در زمینه مولدسازی تکلیف قانونی ماست و اگرچه بانک صنعت و معدن شرکت‌های تابعه زیادی ندارد، با وجود این برای مولدسازی شرکت‌های موجود در دو سال اخیر تغییر تاکتیک واگذاری در نظر گرفته شده است و شرایط تغییر پیدا کرده تا مشتریان بیشتری در رقابت شرکت کنند. به گفته خورسندیان تعیین قیمت مطابق مصوبه قیمت‌گذاری است و آگهی آن مطابق برنامه تا پایان ماه جاری منتشر خواهد شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: