کد خبر: ۲۱۳۹۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۷ - ۲۰ آبان ۱۴۰۲ - 11 November 2023
سخنگوی صنعت آب گفت: برای تامین آب در هیچ نقطه‌ای از کشور مشکل نداریم و در این شرایط نیز مدیریت و کنترل فشار آب اعمال نمی‌شود.

 بانکداری ایرانی-سخنگوی صنعت آب گفت: برای تامین آب در هیچ نقطه‌ای از کشور مشکل نداریم و در این شرایط نیز مدیریت و کنترل فشار آب اعمال نمی‌شود.

فیروز قاسم زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه باتوجه به وضعیت منابع آبی در حال حاضر برای تامین آب شرب در کشور در هیچ منطقه‌ای از کشور هیچ مشکلی نداریم، اظهار کرد: سخت‌ترین شرایط را در تابستان سال گذشته پشت سر گذاشتیم و اکنون هیچ مساله‌ای وجود ندارد.

وی با اشاره به وضعیت تامین آب در تهران و شهرهای بزرگ نیز گفت: در تهران و شهرهای بزرگ نیز هیچ مشکلی برای تامین آب نداریم و شرایط نرمال است و مشکلی وجود ندارد که بخواهیم به سمت مدیت و کنترل فشار آب برویم.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه با این حال نمی‌توان گفت با هیچ مشکلی در حوزه آب مواجه نیستیم، تصریح کرد: تغییر اقلیم شرایط خاصی را ایجاد کرده و باتوجه به اینکه کشورمان کشوری است که حدود ۲۵۰ میلیمتر بارش دریافت می‌کند که این میزان یک سوم بارش جهانی است؛ به همین دلیل ایران جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود.

قاسم‌زاده با بیان اینکه با روند تغییرات اقلیمی پیش رو، نیازهای ما به شکل فزاینده‌ای در حال افزایش است و محدودیت‌های آبی تشدید می‌شود و لاجرم باید به سراغ زیرساخت‌های جدید برویم و همین امر کار را برای مدیریت آب کشور با دشواری روبرو می‌کند، گفت: این تغییرات می‌تواند در دسترس بودن آب، خطر سیل و طراحی و بهره‌برداری از سیستم‌های زیرساخت آب را تحت تأثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: با افزایش دمای جهانی، یخچال‌های طبیعی و لایه‌های یخی ذوب می‌شوند و به افزایش سطح آب دریا کمک می‌کنند؛ بنابراین این امر تهدیدی برای مناطق ساحلی و مناطق کم ارتفاع است و خطر نفوذ آب شور به منابع آب شیرین را افزایش می‌دهد و به طور بالقوه بر طراحی و مکان زیرساخت‌های ساحلی تأثیر می‌گذارد. تغییرات اقلیمی می‌تواند بر دسترسی به منابع آب از جمله آب‌های سطحی و زیرزمینی تأثیر بگذارد؛ این امر می‌تواند بر تامین آب برای مقاصد شرب، صنعت و کشاورزی تاثیر بگذارد و نیاز به تغییر استراتژی‌های مدیریت آب و برنامه‌ریزی توسعه زیرساخت‌ها ایجاد کند.

به گفته سخنگوی صنعت آب با این تفاسیر اکنون هیچ مشکلی برای تامین آب در کشور وجود ندارد و به تازگی نیز برنامه‌هایی در این راستا تدوین شده و تمام تدابیر لازم برای تامین آب شرب همه مشترکان درنظرگرفته شده است اما نباید از موضوع مدیریت مصرف آب نیز غافل شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: