کد خبر: ۲۱۳۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۱ - ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - 05 November 2023
این مبلغ در حال‌حاضر برای اشخاص حقوقی ۵میلیارد‌ ریال و برای اشخاص حقیقی ۲میلیارد‌ ریال است و تغییر آن در هر سال‌منوط به اصلاح ضوابط اجرایی است که براساس سوابق موجود هرچند سال ‌یک‌بار تغییر می‌یابد.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، با افزایش سقف تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی موضوع ماده‌۱۸۶ دریافت وام بانکی توسط فعالان اقتصادی و کسب‌وکارها آسان شد. بنا به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به بانک‌مرکزی برای اصلاح ضوابط اجرایی تبصره‌یک ماده‌۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم، از این پس امکان افزایش خودکار سقف اعطای تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی به‌صورت سالانه بدون طی تشریفات و ابلاغ بخشنامه جدید فراهم خواهد شد.

به موجب این پیشنهاد اعطای تسهیلات ارزی یا‌ریالی توسط بانک‌ها به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) طی یک سال‌شمسی برای اشخاص حقوقی تا ۶۵درصد نصاب معاملات متوسط (برای سال‌۱۴۰۲ معادل ۹میلیارد و ۴۲۵میلیون‌ریال) و برای اشخاص حقیقی تا ۳۵درصد نصاب مذکور (برای سال‌۱۴۰۲ معادل ۵میلیارد و ۷۵میلیون‌ریال) نیاز به ارائه گواهی مالیاتی به بانک نخواهد داشت. این مبلغ در حال‌حاضر برای اشخاص حقوقی ۵میلیارد‌ ریال و برای اشخاص حقیقی ۲میلیارد‌ ریال است و تغییر آن در هر سال‌منوط به اصلاح ضوابط اجرایی است که براساس سوابق موجود هرچند سال ‌یک‌بار تغییر می‌یابد.

در حال‌حاضر اشخاص حقیقی و حقوقی برای اخذ وام و تسهیلات باید گواهی ماده‌۱۸۶ را دریافت کنند، با این حال به دلیل تصویب‌شدن قانون در سالیان گذشته اخذ مالیات از تسهیلات بسیار پایین بوده و به مرور زمان متناسب با تورم به‌روز نشده‌است. به همین دلیل اگر این پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تایید بانک‌مرکزی برسد، عدد تعیین‌شده به یک‌درصد از معاملات متوسط که هر سال‌در سامانه تدارکات دولت ثبت می‌شود تغییر می‌یابد، بنابراین به‌نظر می‌رسد این امر در راستای تسهیل امور مودیان بوده و در سال‌های آینده نیز مقدار آن با توجه به‌درصدی بودنش به‌صورت اتوماتیک به‌روز‌رسانی می‌شود.

به موجب این پیشنهاد اعطای تسهیلات ارزی یا‌ریالی توسط بانک‌ها به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) طی یک سال‌شمسی برای اشخاص حقوقی تا ۶۵درصد نصاب معاملات متوسط (برای سال‌۱۴۰۲ معادل ۹میلیارد و ۴۲۵میلیون‌ریال) و برای اشخاص حقیقی تا ۳۵درصد نصاب مذکور (برای سال‌۱۴۰۲ معادل ۵میلیارد و ۷۵میلیون‌ریال) نیاز به ارائه گواهی مالیاتی به بانک نخواهد داشت./بازار

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: