کد خبر: ۲۱۳۲۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۸ - ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - 09 October 2023
اختصاصی بانکداری ایرانی ؛
در ابتدای امسال سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن مذاکراتی با رییس کل بیمه مرکزی مذاکراتی برای حضور شرکت های بیمه در نهضت ملی مسکن انجام داد که در نهایت منجر به توافق اولیه برای برای سرمایه‌گذاری ده هزار میلیارد ‎تومانی بیمه‌گرها در نهضت ملی مسکن انجام شد.

در ابتدای امسال سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن مذاکراتی با رییس کل بیمه مرکزی مذاکراتی برای حضور شرکت های بیمه در نهضت ملی مسکن انجام داد که در نهایت منجر به توافق اولیه برای برای سرمایه‌گذاری ده هزار میلیارد ‎تومانی بیمه‌گرها در نهضت ملی مسکن انجام شد.

به گزارش بانکداری ایرانی، اما نکته مهمتری که در این حوزه وجود دارد مسئله پوشش بیمه گری مسکن نهضت ملی مسکن است. به عقیده برخی از کارشناسان، بیمه به عنوان پوشش دهنده ریسک ، برای اکچوئری مناسب و کاهش ریسک ساختمان ها در بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یا بیمه تضمین کیفیت ساختمان نیاز دارد که پیش از شروع به ساخت، استانداردهای مورد نظر را مشخص کرده و نقطه قوت این است که کارشناسان بیمه درتمام مدت ساخت پروژه می توانند در پروژه ها بازدید دوره ای داشته باشند.

در واقع بدون بیمه قطعا یک جای کار نهضت مسکن می لنگد و باید ریسک های احتمالی پوشش داده شود تا سبب ضعف کار مسکن سازی نشود.

بیمه ساختمان در بخش های مختلفی قابل عرضه است. بیمه مسئولیت و آتش سوزی، مهندسی و غیره می تواند از این بیمه ها برخوردار شوند. ولی مهمترین بخش در بیمه ساختمان ها و ساختمان سازی به بیمه ابنیه معروف است.

بیمه ابنیه همان بیمه عملیات ساختمانی است که به شکل دیگری بیان شده است. در واقع، بیمه ابنیه نام دیگر بیمه ساختمان است. بیمه کردن ساختمان یکی از الزامی‌ترین کارهایی است که یک سازنده باید پیش از شروع پروژه و گودبرداری، برای حفظ امنیت کارگران و آرامش خود انجام دهد. اگر ساختمانی فاقد بیمه حوادث کارگران ساختمانی باشد و خدایی نکرده اتفاقی برای کارگران ساختمان بیفتد، عواقب سنگینی را برای مالک و سازنده پروژه به همراه خواهد داشت.

بیمه های مهندسی زیر مجموعه بیمه های اموال می باشد که در این بیمه نامه خسارات فیزیکی غیرقابل پیش بینی ناشی از حوادث در پروژه های در حال احداث و یا سازه ها و تاسیسات و یا ماشین آلات و تجهیزات در حال بهره برداری تحت پوشش قرار می گیرد.

بر اساس این گزارش بیمه سینا در سال گذشته یک هزار و 815 میلیارد ریال بیمه مهندسی، یک هزار و 871 میلیارد ریال بیمه مسئولیت و دو هزار و 60 میلیارد ریال بیمه آتش سوزی و 180 میلیارد ریال بیمه حوادث داشت که همه اینها نشان از تجربه این شرکت در بیمه های مختلف از جمله بیمه مربوط به مسکن دارد.

و حالا بیمه سینا چند وقتی است که بر اساس همین تعریف وارد بیمه ساختمان شده و قرار است که بیش از 30 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن را بیمه کند.

در حقیقت، ساخت 30 هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاری بیمه سینا قرار گرفت. این طرح ها در استان قم قرار دارند و از سوی نمایندگی کد 6318 و شعبه قم ضمن ارائه نرخ کارشناسی و فنی، ساخت 30 هزار واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن استان قم تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاری شرکت بیمه سینا قرار گرفت.

این طرح بالای چند هزار متر را شامل می شود و بر اساس گزارش وزارت راه، این پروژه توسط اداره کل راه و شهرسازی استان قم در زمینی به مساحت 560 هکتار در قالب ۱۵ محله آماده در حال اجراست.

 

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: