کد خبر: ۲۱۳۲۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۰ - ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - 05 October 2023
مهدی اسلامی، معاون درمان این سازمان، با اشاره به رویکرد سلامت‌محور بخش درمان تامین‌اجتماعی و توجه ویژه به سالمندان و میانسالان تحت پوشش گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده بزرگ و سینه (پستان) که از ۵ سرطان شایع کشوری هستند و لزوم تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و شروع درمان به‌موقع، اجرای طرح‌های غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه از سال ۱۴۰۰ در مراکز درمانی ملکی این سازمان آغاز شده و از سال ۱۴۰۱ تاکنون، پیشرفت قابل‌توجهی داشته است.

سازمان تامین‌اجتماعی : معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان این سازمان توصیه کرد با مراجعه به مراکز درمانی ملکی این سازمان در سراسر کشور و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع، از وضعیت سلامتی روده بزرگ و سینه که از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان و مردان هستند، اطمینان حاصل کنند.


مهدی اسلامی، معاون درمان این سازمان، با اشاره به رویکرد سلامت‌محور بخش درمان تامین‌اجتماعی و توجه ویژه به سالمندان و میانسالان تحت پوشش گفت: با توجه به افزایش آمار ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده بزرگ و سینه (پستان) که از ۵ سرطان شایع کشوری هستند و لزوم تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و شروع درمان به‌موقع، اجرای طرح‌های غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه از سال ۱۴۰۰ در مراکز درمانی ملکی این سازمان آغاز شده و از سال ۱۴۰۱ تاکنون، پیشرفت قابل‌توجهی داشته است. اسلامی با اشاره به تشکیل پرونده برای بیماران مزمن در مراکز درمانی تامین اجتماعی افزود: سلامت بازنشستگان، به‌خصوص سالمندان بازنشسته و افراد تحت تکفل آنان، برای سازمان تامین‌اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد.

به علت افزایش بار بیماری‌ها و نوع بیماری‌های شایع در این گروه سنی، هزینه‌های درمانی یک فرد سالمند، حدود ۳ برابر هزینه درمان سایر گروه‌های سنی است و لذا این سازمان با هدف پیشگیری و اقدام به‌موقع در مورد درمان بیماری‌های مزمن در این گروه سنی از مدت‌ها قبل با اجرای برنامه‌هایی مانند افزایش سطح سواد سلامت سالمندان، گام‌هایی در راستای آموزش خودمراقبتی و با هدف صیانت از سلامت این قشر ارزشمند جامعه برداشته است.

او ادامه داد: همچنین سازمان تامین ‌اجتماعی با ایجاد اداره‌ای تحت عنوان اداره مدیریت بیماری‌های مزمن و سالمندی در ساختار تشکیلاتی معاونت درمان، درصدد تشخیص زودهنگام بیماری‌ها و جلوگیری از ناتوانی زودرس و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی و سالمندی سالم برآمده است.

او در تشریح نتایج اجرای طرح غربالگری سرطان سینه در مراکز درمانی این سازمان گفت: مطابق آمار غربالگری، موارد مثبت سرطان سینه شناسایی‌شده در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین‌اجتماعی، در سال‌های اخیر با رشد مواجه بوده است و پیش‌بینی می‌شود با فراهم کردن کامل شرایط پیاده‌سازی طرح و همچنین افزایش اطلاع‌رسانی به جمعیت بیمه‌شده تحت پوشش سازمان، شناسایی موارد بیشتری از این طیف بیماری‌ها را در سطح کشور شاهد باشیم.


اسلامی افزود: در ۳ماهه اول سال ۱۴۰۲، به ترتیب تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح غربالگری سرطان سینه ۵‌/ ۱۱۷درصد، تعداد افراد ارجاع‌شده به ماموگرافی ۳‌/ ۱۷۹درصد، تعداد افراد با ماموگرافی مثبت ۸‌/ ۱۹۸درصد، تعداد افراد نمونه‌برداری‌شده ۲‌/ ۱۸۸ درصد و تعداد سرطان شناسایی‌شده ۱‌/ ۳۲۳درصد نسبت به آمار ۳ماهه اول سال ۱۴۰۱، رشد داشته است.

به گفته معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی، آمار غربالگری سرطان روده بزرگ در مراکز درمانی ملکی تامین‌اجتماعی نیز با رشد قابل‌توجهی مواجه بوده است؛ به‌طوری که در ۳ماهه اول سال ۱۴۰۲، تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح غربالگری ۹۶درصد، تعداد افراد با Fit مثبت ۲‌/ ۱۷۷درصد، تعداد افراد کولونوسکوپی‌شده ۷‌/ ۱۴۵درصد و تعداد سرطان شناسایی‌شده ۳‌/ ۳۱۴درصد نسبت به آمار ۳ماهه اول سال ۱۴۰۱ رشد داشته است.

او با تاکید بر اهمیت پیشگیری از سرطان و امکان کنترل و درمان مطلوب‌تر این بیماری در صورت شناسایی به‌موقع آن گفت: بیمه‌شدگان تامین ‌اجتماعی می‌توانند با مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ملکی این سازمان و شرکت در طرح رایگان غربالگری سرطان‌های شایع و انجام اقدامات طبی ساده، از وضعیت سلامت خود در زمینه روده بزرگ و سینه اطمینان حاصل کنند. معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی خاطرنشان کرد: هدف از این طرح غربالگری، شناسایی بیماران مشکوک یا مبتلا به سرطان در مراحل اولیه و درمان به‌موقع و اثربخش است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: