کد خبر: ۲۱۳۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۱ - ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 02 October 2023
مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در رابطه با مشخص شدن تکلیف وضعیت بانک‌های ناتراز تصریح کرد: مهم است بدانیم منشأ ناترازی بانک‌ها چیست.

 بانک‌‌‌ مرکزی برای بانک‌ها و موسسات اعتباری ناتراز قابل اصلاح محورهای بازسازی تدوین کرده است.

مهدی عطوان؛ مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در برنامه میز اقتصاد در رابطه با زمان انتشار آمار تسهیلات کلان گفت: بر اساس قانون بانک‌‌‌مرکزی، پیگیری‌‌‌های زیادی برای دریافت اطلاعات از بانک‌ها و بررسی آنها به منظور انتشار آمار صورت گرفته است و فقط تعداد کمی از بانک‌ها اطلاعات خود را منتشر نکردند که دلیل آن اصلاح در اطلاعات فرستاده شده بود.

وی افزود: به زودی چند بانک باقی‌مانده نیز اطلاعات خود را منتشر می‌کنند و شاید بانک مرکزی به این جمع‌بندی برسد که این اطلاعات قابل انتشار نیست و مطابق قانون بانک‌هایی را که اطلاعات خود را منتشر نکردند به مجلس معرفی می‌کند. عطوان با اشاره به این موضوع که تا مدتی بعد از شهریور ماه بانک‌ها فرصت دارند اطلاعات خود را منتشر کنند، تاکید کرد: بعد از ارسال اطلاعات، همکاران آنها را بررسی می‌کنند و تاکنون ۸ یا ۹ بانک اطلاعات خود را منتشر کردند و این مسیر برای دریافت اطلاعات ادامه دارد.

مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در رابطه با مشخص شدن تکلیف وضعیت بانک‌های ناتراز تصریح کرد: مهم است بدانیم منشأ ناترازی بانک‌ها چیست. مجامع برخی از موسسات که هیات سرپرستی برای آنها منصوب شده از سمت بانک مرکزی برگزار و تعیین‌تکلیف نهایی شدند. در روزهای آتی مجامع باقی‌مانده نیز برگزار می‌شود، چون مصوبات آن اخذ شده است. وی افرود: سه موسسه باید تعیین‌تکلیف نهایی شوند و برای برخی از بانک‌ها یا موسسه‌های اعتباری ناترازی که قابل اصلاح هستند برنامه بازسازی تدوین و محورهای بازسازی را به این بانک‌ها اعلام کرده‌ایم. روند اصلاحی این بانک‌ها را در دو سال دنبال می‌‌‌کنیم؛ ضمن اینکه هم اکنون سه موسسه و یک بانک نیز در آستانه حل و فصل نهایی (انحلال) قرار دارند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: