کد خبر: ۲۱۲۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - 20 August 2023
بنابراین بیت‌کوین به عنوان بر‌ترین رمزارز جهان روز گذشته در ساعت ۱۵ به وقت تهران به کانال ۲۵ هزار دلاری تنزل یافت. آمارها حاکی از آن است که شیب کاهشی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرده و این دارایی را به میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری سوق داده است. علت این امر چیست؟

دنياي اقتصاد : طلای جهانی در ساعات پایانی بازارها در هفته گذشته حدود ۴/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد و به زیر کانال ۱۹۰۰ دلاری سقوط کرد. این در حالی است که دارایی‌های بازار کریپتو نیز روندی مشابه طلا را در پی گرفتند و به مسیر نزولی هدایت شدند. بنابراین بیت‌کوین به عنوان بر‌ترین رمزارز جهان روز گذشته در ساعت ۱۵ به وقت تهران به کانال ۲۵ هزار دلاری تنزل یافت. آمارها حاکی از آن است که شیب کاهشی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرده و این دارایی را به میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری سوق داده است. علت این امر چیست؟ با استناد به رویدادهای اخیر باید گفت که سیاست‌های احتمالی فدرال رزرو، عملکرد شرکت تجاری اسپیس‌ایکس و واکنش مثبت شاخص دلار نسبت به شارژ مجدد بهره، بازارهای جهانی را دگرگون کرده است.

نقش ایلان ماسک در سقوط بیت‌کوین
وضعیت اخیر بازار کریپتو حاکی از آن است که شرکت تجاری اسپیس ایکس با مدیریت ایلان ماسک، حدود 372 میلیون دلار از سهم بیت‌کوین خود را در روز پنج‌شنبه 17اوت به فروش رسانده است. این رویداد ترس سرمایه‌گذاران را برانگیخت و سبب شد تا افرادی که در امر سرمایه‌گذاری ریسک‌گریز هستند تا قبل از کاهش بیشتر این رمزارز، دارایی‌های خود را به بازار دیگری انتقال دهند. داده‌ها بیان می‌کند که عملکرد ایلان ماسک سبب شد تا دو دارایی برتر جهان به ترتیب با افت 9/ 11 و 1/ 10درصدی مواجه شوند. از این‌رو بیت‌کوین از کانال 29 هزار دلاری به کانال 25 هزار دلاری تنزل یافت و در ساعت مذکور با قیمت 25 هزار و 900 دلار معامله شد. از سوی دیگر اتریوم نیز از 1848 دلار در روزهای اخیر به میانه کانال 1600دلاری رسید. قابل ذکر است که نوسانات شاخص دلار که بر اثر سیاست‌های احتمالی فدرال رزرو تقویت شده است، نباید غافل شد. با افزایش تورم نقطه‌به‌نقطه پس از یک‌سال در آمریکا، احتمال تشدید سیاست‌های انقباضی بیش از قبل افزایش یافته است. از این‌رو شاخص دلار جهانی که تحت تاثیر روند صعودی بهره تقویت می‌شود در ساعت پایانی بازارها با رقمی معادل 43/ 103 واحد بسته شد. این درحالی است که این شاخص قبل از انتشار گزارش اداره آمار کار مبنی بر روند صعودی تورم کل، به زیر 100 واحد سقوط کرده بود. اما پس از بررسی داده‌ها، روند افزایش خود را در پیش گرفت و بازارهای جهانی را برای چندمین بار در یک‌سال اخیر قربانی خود کرد.

طلا محبوبیت خود را از دست می‌دهد
بر این اساس، طلای جهانی بر اثر عوامل مذکور با کاهش 4/ 1 درصدی رو‌به‌رو شده و در کف 6 ماهه خود قرار گرفته است. بر این اساس این دارایی به کانال 1800 دلاری سقوط کرد و با قیمت 1888 دلار بسته شد. برآوردها حاکی از آن است که با تداوم سیاست‌های انقباضی، فلز زرد برای مدت کوتاهی در این بازه به نوسان خواهد پرداخت، اما این روند ادامه‌دار نخواهد بود و روزهای روشنی در انتظار این دارایی است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: