کد خبر: ۲۱۲۲۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - 12 August 2023
آمارهای مقدماتی سال ۱۴۰۲ نشان می ­دهد که در چهار ماهه اول سال جاری، نقدینگی معادل ۵.۶ درصد رشد یافته است که این رقم به میزان قابل توجهی کمتر از رشد نقدینگی هدفگذاری شده برای چهار ماهه اول سال ۱۴۰۲ می ­باشد.

بانکداری ایرانی-آمارهای مقدماتی سال ۱۴۰۲ نشان می ­دهد که در چهار ماهه اول سال جاری، نقدینگی معادل ۵.۶ درصد رشد یافته است که این رقم به میزان قابل توجهی کمتر از رشد نقدینگی هدفگذاری شده برای چهار ماهه اول سال ۱۴۰۲ می ­باشد.

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این بانک برای سال 1401 برنامه هدف‌گذاری رشد نقدینگی 30 درصدی را تنظیم نمود و توانست با اتخاذ اقدامات عملیاتی نظیر کنترل خلق پول بانکی از طریق تنظیم و اعمال جدی کنترل رشد ترازنامه بانکها، افزایش نسبت سپرده قانونی در سطح شبکه بانکی به میزان نیم واحد درصد و هدایت نرخ سود در بازار بین بانکی حول نرخ سیاستی و در محدوده دالان نرخ سود بازار بین بانکی، این متغیر را بطور قابل ملاحظه­ ای کنترل نماید؛ بطوری که رشد نقدینگی در پایان سال 1401 معادل 31.1 درصد بوده است که نسبت به دو سال گذشته (رشد نقدینگی در سال­های 1399 و 1400 به ترتیب معادل 40.6 و 39.0 درصد بوده است) کاهش قابل ملاحظه­ ای را نشان داده است و حکایت از تحقق نسبی برنامه پولی تنظیم شده برای سال 1401 دارد.

در تداوم برنامه‌های دولت سیزدهم برای کنترل رشد نقدینگی و تورم و در راستای شعار سال مبنی بر "مهار تورم و رشد تولید"، اجرای برنامه کنترل مقداری رشد ترازنامه بانکها و موسسات اعتباری در سال جاری نیز در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته و برنامه پولی با هدف دستیابی به نرخ رشد نقدینگی 25 درصد برای سال 1402 تنظیم شده است.

آمارهای مقدماتی سال 1402 نشان می­ دهد که در چهار ماهه اول سال جاری، نقدینگی معادل 5.6 درصد رشد یافته است که این رقم به میزان قابل توجهی کمتر از رشد نقدینگی هدف گذاری شده برای چهار ماهه اول سال 1402 می­ باشد.

نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدینگی ۹.۹ واحد درصد کاهش یافت  

همچنین، نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی در پایان تیر‌ماه 1402 با 9.9 واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل (معادل 37.4 درصد در تیرماه 1401) به 27.5 درصد رسید که حاکی از اهتمام و تمرکز بانک مرکزی بر اجرای سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانکها و کنترل رشد خلق پول بانکها و به تبع آن رشد نقدینگی در سال جاری بوده است.

نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدینگی ۹.۹ واحد درصد کاهش یافت  

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: