کد خبر: ۲۱۲۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - 12 August 2023
سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی برای برخی مناطق کشور از احتمال آب‌گرفتگی، طغیان رودخانه‌ها و خسارت به کشاورزان خبر داد.

بانکداری ایرانی- سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی برای برخی مناطق کشور از احتمال آب‌گرفتگی، طغیان رودخانه‌ها و خسارت به کشاورزان خبر داد.

به گزارش تسنیم، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بخش‌هایی از هرمزگان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی شده است و در 5 روز آینده در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمانی صاف انتظار می‌رود.

از امروز تا چهارشنبه 25 مردادماه در مناطق شمال شرق،‌ شرق، جنوب شرق و بخش‌هایی از مرکز کشور در برخی ساعات روز افزایش سرعت وزش باد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

طی این مدت در شرق کشور در مناطقی از شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان جنوبی و شرق خراسان رضوی وزش باد شدید همراه با گردوخاک و گاهی طوفان شن پیش‌بینی می‌شود که باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی می‌شود، همچنین طی 3 روز آینده شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: شنبه 1402/05/21

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1402/05/21: شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌های فصلی، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد، توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: یکشنبه 1402/05/22

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1402/05/21: جنوب خراسان رضوی، شرق کرمان.

یکشنبه 1402/05/22: جنوب خراسان رضوی، جنوب سمنان، فارس، شمال شرق و غرب کرمان، غرب یزد و جنوب خراسان رضوی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و احتمال طوفان گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، تیرهای برق و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت‌وآمدهای غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: