کد خبر: ۲۱۲۲۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - 10 August 2023
یک کارشناس محیط زیست با اشاره به تشدید تابش فرابنفش در تهران گفت: متأسفانه فعلاً درخصوص سوراخ لایه ازن و میزان دریافت اشعه فرابنفش به‌صورت لحظه‌ای نمی‌‌توان اقدام خاصی انجام داد و در زمان حاضر عدم قرارگیری در معرض این اشعه، تنها اقدام مؤثر است.

بانکداری ایرانی- یک کارشناس محیط زیست با اشاره به تشدید تابش فرابنفش در تهران گفت: متأسفانه فعلاً درخصوص سوراخ لایه ازن و میزان دریافت اشعه فرابنفش به‌صورت لحظه‌ای نمی‌‌توان اقدام خاصی انجام داد و در زمان حاضر عدم قرارگیری در معرض این اشعه، تنها اقدام مؤثر است.

به گزارش  تسنیم، در روزهای گذشته به‌واسطه گرمای شدید هوا و شدت گرفتن تابش خورشید، تابش اشعه فرابنفش در شهر تهران شدت گرفته و بارها در شرایط خطرناک قرار گرفته است. تابش فرابنفش همزمان با تشدید آلاینده اُزُن، شرایط بسیار خطرناکی را برای مردم پایتخت رقم زده است و احتمال ابتلا به انواع سرطان‌های پوست، ریه، خون و... را افزایش داده است.

در این رابطه، الهه پهلوان؛ کارشناس ارشد برنامه‌ریزی محیط زیست به تسنیم گفت: زمین در مداری بیضی‌شکل به دور خورشید می‌چرخد و چیزی که فصل‌های مختلف سال را به‌وجود می‌آورد، تغییر زاویه تابش خورشید است. با در نظر گرفتن این تغییر زاویه در فصل تابستان، نور خورشید تقریباً به نیمی از کره زمین به‌صورت عمود می‌تابد و انرژی بیشتری را به بخش قابل‌توجهی از زمین می‌رساند.

وی ادامه داد: این موضوع در زمان حاضر و با توجه به سوراخ لایه ازن خود به مسئله‌ای مهم تبدیل شده است چرا که علاوه بر افزایش گرما، انتقال اشعه فرابنفش نیز صورت می‌گیرد.

این کارشناس محیط زیست ادامه داد: همزمانی دریافت اشعه فرابنفش و مسئله گرما، موضوع را بحرانی‌تر کرده است چرا که اشعه فرابنفش برای سلامتی مضر است و به‌قدری قدرت تخریب دارد که به‌صورت صنعتی به‌عنوان عامل میکروب­‌کش، ضدعفونی و گندزدایی و استرلیزه‌کننده آب کاربرد دارد.

پهلوان بیان کرد: دریافت این اشعه از طریق پوست و چشم‌­ها، با توجه به میزان دریافت می‌­تواند عامل به خطر انداختن سلامت انسان باشد، علاوه بر این، خطر گرمای بیش از حد هوا باعث تولید ازن تروپوسفری خواهد شد، که گازی سمی است و سلامت جسم خصوصاً آسیب به شش‌ها را در پی دارد.

وی افزود: همزمان با تابش فرابنفش؛ شدت گرما آلاینده ثانویه ازن را نیز افزایش داده است و این آلاینده با درجه حرارت هوا ارتباط مستقیم دارد و افزایش درجه حرارت هوا، باعث افزایش غلظت ازن می‌شود.

عضو بنیاد حفاظت از محیط زیست و حیات وحش ایران در رابطه با راهکارهای کاهش فرابنفش توضیح داد: متأسفانه با امکانات و اطلاعات فعلی درخصوص سوراخ لایه ازن و میزان دریافت اشعه فرابنفش به‌صورت لحظه‌ای نمی‌­توان اقدام خاصی انجام داد! در زمان حاضر عدم قرارگیری در معرض این اشعه، تنها اقدام فوری است که البته برای همگان مقدور و فراهم نیست.

پهلوان با بیان اینکه کارشناسان سازمان ملل ادعا کردند لایه ازن در حال ترمیم است و تا 50 سال دیگر سوراخ موجود در لایه استراتوسفر بر فراز قطب جنوب به‌طور کامل بسته خواهد شد، گفت: این موضوع همچنان نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت و توجه جهانی دارد؛ اقداماتی ازجمله توقف و یا مصرف حداقلی گازهایی همچون اکسید نیتروژن، متیل بروماید، هیدروکربن هالوژنه و کلروفلوئورکربن‌ها، حلال‌هایی نظیر تتراکلریدکربن، کلروفرم و... را که فرآیند تولید یا محتوای آن‌ها برای لایه ازن خطرناک است، می‌تواند مؤثر باشد.

وی در رابطه با آلایندگی ناشی از ازن نیز گفت: در خصوص آلودگی هوا ناشی از تولید ازن تروپوسفری می‌توان با راهکارهایی نسبتاً ساده مانند کاهش تعداد خودروهای تک‌سرنشین، کاهش مصرف سوخت، جدی گرفتن طرح‌هایی از قبیل طرح کهاب، خصوصاً با اولویت اجرایی در مناطق به‌شدت گرمسیر کشور، کاهش استفاده از وسایل نقلیه موتوری و یا جایگزینی آن‌ها با حمل‌ونقل پاک و نسبتاً پاک مانند دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، حذف استفاده از محصولات پاک‌کننده‌ای که حاوی مواد خورنده و حلال است، می‌توان از شدت این فاجعه کاست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: