کد خبر: ۲۱۱۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۰۷ مرداد ۱۴۰۲ - 29 July 2023
اختصاصی بانکداری ایرانی ؛
استقبال از ظرفیت‌های چکنو بانک صادرات ایران به عنوان نخستین چک امن دیجیتال نظام بانکی، تعداد چکنوهای صادره را از ۶۱۱ هزار فقره فراتر برد.

در اواخر سال 1401 نمایندگان مجلس از طرحی در بانک صادرات تقدیر کردند که این روزها مورد حمایت شهروندان هم قرار گرفته است. این طرح که چکنوی بانک صادرات نام دارد، بعد از چهار ماه توانست 612 هزار فقره صادره داشته باشد که رقم قابل توجهی طی چهار ماه است. علت توجه به این ابزار ، امنیت آن است و به مشتریان ثابت کرده که بانک صادرات امن ترین بانک است.

به گزارش بانکداری ایرانی؛  استقبال از ظرفیت‌های چکنو بانک صادرات ایران به عنوان نخستین چک امن دیجیتال نظام بانکی، تعداد چکنوهای صادره را از ۶۱۱ هزار فقره فراتر برد.

چکنو بانک صادرات، سامانه ای است که جهت درخواست صدور دسته چک الکترونیک بانک صادرات، صدور، انتقال و نقد کردن آن راه اندازی شده است. بدین منظور لازم است کاربر، ابتدا همراه بانک صادرات را بر روی تلفن همراه خود نصب کرده و برای تایید امضای دیجیتال از طریق اپلیکیشن هامون اقدام نماید.

نمیندگان مجلس شورای اسلامی پارسال گفته بودند : «اجرای قانون جدید چک در چند سال اخیر نقش مؤثری در تعاملات اقتصادی ایفا کرد و توانست اعتبار چک را بازگرداند. اثرات مثبت و مطلوب آن در جامعه از جمله کاهش چک‌های برگشتی و پرونده‌های قضائی برای جامعه ملموس بوده و پیامدهای اجتماعی آن نیز در جامعه مشهود است. ایجاد بستر امن برای مبادلات بانکی و برطرف نمودن مشکلات چک‌های فیزیکی در کنار اعتبارآفرینی برای چک می‌تواند نقطه عطفی تحول آفرین در فضای کسب و کار باشد که این مهم با راه‌اندازی چک امن دیجیتال که ثمرده تلاش و کوشش بانک صادرات ایران است، عملیاتی شده و این بانک به عنوان نخستین بانک کشور چک امن دیجیتال را به نام «چکنو» مهیا و در اختیار فعالان اقتصادی قرار داده است. بر این اساس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از تلاش‌های آن بانک برای راه‌اندازی چک امن دیجیتال، امید داریم با تداوم رویکردهای نوآورانه در بانک صادرات ایران با روحیه انقلابی که مدیران و کارکنان آن بانک بدان شهره‌اند، در آینده نیز شاهد نقش‌آفرینی بیشتر آن مجموعه معظم در تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم.»

شایان ذکر است که مزایای چکنو خاص است این مزایا عبارت امکان صدور و وصول چک در هر ساعت از شبانه‌روز به‌صورت آنی بدون مراجعه به شعبه، عدم نگرانی از سرقت، مفقودی، از بین رفتن چک در حوادث مترقبه، جلوگیری از مخدوش شدن و سوءاستفاده از چک، افزایش امنیت و کاهش ریسک در پرداخت و حذف صدور چک کاغذی و امکان صدور چک به‌صورت مجازی است.

در حقیقت، چکنو یا چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران در ١١ دی ماه ١٤٠١ و روز اول سال ٢٠٢٣ میلادی رسماً با حضور مقامات وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی طی مراسمی در برج سپهر بانک صادرات ایران رونمایی و در سامانه همراه‌بانک صادرات ایران عملیاتی شد که در فاصله ٢ ماه از رونمایی آن، مورد استقبال مشتریان بانک قرار گرفت و بالغ بر ٧٠ هزار برگ چکنو با استفاده از نرم‌افزار همراه بانک صادرات ایران صادر، کارسازی و تسویه شد.

اخیرا روزنامه آرمان ملی گزارش کرده که کاهش قابل توجه تعداد چک‌های برگشتی و حتی کاهش تعداد زندانیان چک نشان از موفقیت قوانین و مقررات جدید در حوزه چک دارد و با استقبال مشتریان بانک صادرات ایران از قابلیت‌های چکنو به عنوان نخستین چک دیجیتال نظام بانکی، امنیت و سرعت در مبادلات بانکی و انتقال وجوه با شرایط بهتری روبه‌رو شده و اعتماد فعالان اقتصادی به چک را بیشتر کرده است.

علاوه بر این ، بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی در اردیبهشت ماه سال جاری بیش از ۹۲ درصد تعداد چک‌های صادره در نظام بانکی وصول شده و تنها ۷٫۸ درصد آنها برگشت خورده‌اند و به این ترتیب اقبال فعالان اقتصادی به چک‌های صیادی و در مرحله پیشرفته‌تر به چک‌های دیجیتال، موجب اعتماد بیشتر به گردش چک در معاملات شده و روند استفاده از چک امن دیجیتال افق نوینی از استفاده از این ابزار پولی را پیش روی قرار داده است.

این مسائل سبب می شود که بانک صادرات را به عنوان امن ترین بانک ایران نام ببریم چکنو از بانک صادرات بانکی خلاص و امن ساخته و این را مشتریان با توجه بالای خود اثبات کردند.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: