کد خبر: ۲۱۱۰۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - 21 June 2023
رئیس‌ کل بیمه مرکزی با اعلام آخرین آمارها از شاخص های مهم صنعت بیمه مانند رشد ۹.۷ درصدی سرانه تعداد بیمه‌نامه ها از انتشار اوراق بیمه اتکایی در بورس خبر داد.

رئیس‌ کل بیمه مرکزی با اعلام آخرین آمارها از شاخص های مهم صنعت بیمه مانند رشد ۹.۷ درصدی سرانه تعداد بیمه‌نامه ها از انتشار اوراق بیمه اتکایی در بورس خبر داد.

مجید بهزادپور در نشست خبری ‌‌پنجاه و دومین سال تاسیس بیمه مرکزی اعلام کرد:‌ تعداد شرکت‌های بیمه‌ در سال گذشته 11.5 درصد رشد کرد و فعالان شاغل مستقیم 127 هزار نفری هم با رشد 5 درصدی همراه شد.

سهم بخش غیردولتی از بازار بیمه‌ 79.2 درصد بود که 4.4 درصد رشد کرد اما میزان انحصار دولت در صنعت بیمه 13.1 درصد کاهش یافت که نشان از حرکت به سمت توسعه فعالیت بخش خصوصی دارد.

سهم بیمه‌های اشخاص در سبد صنعت بیمه 6.6 درصد افزایش یافت و تعداد افراد تحت پوشش بیمه درمان به 17 درصد رسید و خدمات بیمه درمان هم به 20 میلیون نفر افزایش یافت. 30 و 36 میلیون نفر هم رشد با 7 و 5 درصدی تحت پوشش بیمه زندگی و حوادث قرار گرفتند و افراد تحت پوشش بیمه‌های اشخاص، حوادث و بیمه زندگی 53.2 درصد بیشتر شد.

26.5 میلیون مسکن شهری و روستایی تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی ساختمان قرار گرفتند. طبق برآورد کل واحدهای مسکونی به 30 میلیون واحد می‌رسد. 74.1 میلیون فقره بیمه نامه صادر و سرانه بیمه‌نامه از رشد 9.7 درصد برخوردار شده است. بحث ضریب نفوذ بیمه، عامل اصلی متغیر صنعت بیمه است.

از دیگر شاخص‌های رشد بیمه‌ای در سال جاری‌ می‌توان به 36 میلیون تحت پوشش بیمه اشاره کرد که 5 درصد رشد داشت‌. تعداد بیمه نامه‌های اشخاص و ارائه آمار الکترونیک بیمه هم 53 و 39 درصد رشد داشت.

انتشار اوراق بیمه اتکایی در بازار سرمایه و تصمیم برای اموال مازاد

مهمترین بخش برای انتشار اوراق اتکایی که برعهده بیمه مرکزی بود با همکاری سازمان بورس انجام و مجوز گرفته شد. در مرحله بعدی باید شرکت‌های بیمه‌ای باید اقدام به ارایه تقاضای انتشار اوراق اتکایی در بورس کنند اما اجباری وجود ندارد.

برای اموال مازاد شرکت‌های بیمه‌ در قالب طرح مولدسازی دارایی‌ها، نامه ای به وزیر اقتصاد ارسال شده که اموال بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه ایران دولتی نیست و یکی از ویژگی‌های مازاد بودن اموال در شرکت‌های بیمه این است که اموال به عنوان پشتوانه پرداخت خسارت استفاده می‌شود. ممکن است زمین و ساختمان مازاد داشته اما به عنوان پشتوانه خسارت بشمار می‌رود. زمانی که بیمه توسعه منحل شد بخشی از خسارت‌ها از محل فروش ساختمان‌ها و زمین پرداخت شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: