کد خبر: ۲۱۰۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - 23 May 2023
این نوع کاغذ‌‌‌ها در بسیاری موارد مانند کاغذ دیواری، ساک‌‌‌های خرید، تراکت‌‌‌های تبلیغاتی و... می‌توانند جایگزین کاغذ شوند که در مقایسه با مواد پلاستیکی و پتروشیمی زیان بسیار کمتری برای محیط‌زیست دارند.

علی خورسندیان مدیرعامل بانک صنعت و معدن با توجه به برگزاری نمایشگاه کتاب و با اشاره به اهمیت صنعت کاغذ و تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ارزان کردن کاغذ و تولید کاغذ داخلی مرغوب در گفت‌وگو با خبرنگار «ایبِنا» اظهار کرد: این بانک بیش از ۲۰‌هزار میلیارد ریال تسهیلات سرمایه ثابت و بالغ بر ۴۱‌هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش به طرح‌‌‌های صنعت کاغذ پرداخت کرده است.

علی خورسندیان عنوان کرد: این تسهیلات ۶۱‌هزار میلیارد ریالی از محل منابعی همچون حساب ذخیره ارزی، منابع ارزی صندوق توسعه ملی، منابع داخلی ریالی بانک، وجوه اداره شده و منابع ریالی صندوق توسعه ملی پرداخت شده است. خورسندیان افزود: بنابر گفته دست‌اندرکاران صنعت تولید کاغذ و مقوا در کشور، نخستین مساله لزوم حمایت از کارخانه‌ها تولید کاغذ برای به‌روزرسانی ماشین‌آلات و تکنولوژی تولید است که با توجه به نوسانات نرخ ارز و اینکه عمده ماشین‌آلات تولید در این زمینه وارداتی است، نیاز به توجه و حمایت بیشتری برای تامین نقدینگی موردنیاز دارند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: مساله دیگر این است که با عنایت به اینکه در کشور ما نواحی جنگلی زیادی برای بهره‌برداری وجود ندارد، باید به صنعت بازیافت یا تولید کاغذ از منابع و مواد اولیه دیگری روی بیاوریم و در این خصوص مطالعات و امکان‌سنجی داشته باشیم؛ مثال خوبی برای این موضوع، تولید کاغذ سنگی است که در فرآیند تولید آن از آب استفاده نمی‌شود، به دلیل سفید بودن مواد اولیه، نیازی به استفاده از سفیدکننده‌‌‌ها در تولید آن نیست و به اصطلاح یک صنعت سبز به حساب می‌‌‌آید و در واقع می‌توانیم با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، زمینه را برای رسیدن به تکنولوژی ماشین‌آلات تولید کاغذ و همچنین استفاده از مواد اولیه جایگزین، فراهم کنیم.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تاکید کرد: عمده وابستگی کشور در زمینه کاغذ مربوط به کاغذ تحریر است که در حدود ۳۰۰‌هزار تن است در حالی که تولید واقعی در حدود ۴۰ تا ۵۰‌هزار تن اعلام می‌شود؛ البته در سال‌های اخیر با حمایت‌‌‌های صورت‌گرفته و به‌خصوص تغییر در نرخ ارز حمایتی تا حدودی میزان تولید کاغذ تحریر بهبود یافته با این حال این صنعت نیاز به حمایت‌‌‌های بیشتری دارد. خورسندیان ادامه داد: مشکل اصلی در مورد کاغذ تحریر، مواد اولیه است که عمدتا وارداتی است و در سال‌های اخیر بانک صنعت و معدن با حمایت از طرح‌‌‌هایی که از مواد اولیه‌‌‌ای مثل باگاس و... به عنوان ماده اولیه در فرآیند تولید استفاده می‌کنند یا تولید کاغذ سنگی از آهک سعی کرده است تا حدودی این معضل را مرتفع سازد.

این نوع کاغذ‌‌‌ها در بسیاری موارد مانند کاغذ دیواری، ساک‌‌‌های خرید، تراکت‌‌‌های تبلیغاتی و... می‌توانند جایگزین کاغذ شوند که در مقایسه با مواد پلاستیکی و پتروشیمی زیان بسیار کمتری برای محیط‌زیست دارند.

وی در پایان یادآور شد: بانک صنعت و معدن حمایت از طرح‌‌‌های فناور و دانش‌بنیان در صنایع مختلف را رسالت خود می‌‌‌داند و صنعت کاغذ نیز با کاربرد‌‌‌های بسیاری که در صنایع دیگری مانند صنعت بسته‌بندی، چاپ و نشر و... دارد یک صنعت حیاتی برای کشور است و باید از هر طریقی که می‌توانیم با حفظ و ارتقای کیفیت، قیمت تمام‌شده تولید آن را کاهش دهیم.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: