کد خبر: ۲۰۹۸۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 24 April 2023
مدیرعامل پست بانک ایران با اشاره به اینکه منابع بانک در پایان سال ۱۴۰۱ به ۲/ ۶۷۱‌هزار میلیارد ریال افزایش یافت که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، به میزان ۶۷‌درصد رشد داشته است، گفت: درآمد بانک در سال گذشته به ۳/ ۸۷‌هزار میلیارد ریال رسیده است که رشدی ۶۹ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ رقم زده است.

مدیرعامل پست بانک ایران با اشاره به اینکه منابع بانک در پایان سال ۱۴۰۱ به ۲/ ۶۷۱‌هزار میلیارد ریال افزایش یافت که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، به میزان ۶۷‌درصد رشد داشته است، گفت: درآمد بانک در سال گذشته به ۳/ ۸۷‌هزار میلیارد ریال رسیده است که رشدی ۶۹ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ رقم زده است.

به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران، بهزاد شیری مدیرعامل با ارائه گزارشی از عملکرد بانک در سال گذشته، تصریح کرد: مبلغ تسهیلات پرداختی در سال ۱۴۰۱ با رشد ۹۷ درصدی به رقمی بالغ بر ۵/ ۴۱۸‌هزار میلیارد ریال افزایش یافت و از نظر تعداد نیز با رشد ۳۴ درصدی به رقم ۳۰۱‌هزار فقره رسید. شیری در ادامه رشد مبلغ ضمانت‌نامه‌های صادر شده سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ را ۱۹۱‌درصد اعلام کرد و گفت: جهش ویژه‌ای در صدور ضمانت‌نامه در سال گذشته داشته‌ایم به صورتی که از مبلغ ۲۳‌هزار و ۷۱۲ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ به ۶۸‌هزار و ۹۱۲ میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۱ دست یافته‌‌‌ایم. مدیرعامل بانک با اشاره به سهم ۵/ ۳۶ درصدی پرداخت تسهیلات در قالب کارت اعتباری، افزود: پرداخت تسهیلات در این قالب درآمدزایی بیشتری نسبت به سایر عقود دارد و سعی داریم که با مدیریت تسهیلات خرد، آن را در قالب کارت اعتباری پرداخت کنیم تا میزان درآمدزایی تسهیلات برای بانک و سهامداران، افزایش پیدا کند.

وی افزود: نسبت کل مطالبات غیر‌جاری به تسهیلات در سال ۱۴۰۱ از ۷/ ۳‌درصد به ۷/ ۲‌درصد رسیده است که کاهش ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد. بالاترین مقام اجرایی بانک با اشاره به رشد ۷۸ درصدی مبلغ حوالجات ارزی در سال ۱۴۰۱ و عملکرد بانک در این حوزه گفت: تعداد حوالجات ارزی در سال گذشته به ۵۴۸۹ فقره افزایش یافت که ۴۴‌درصد و مبلغ این حوالجات ۷۸‌درصد داشته و از ۵۵۳ میلیون یورو در سال ۱۴۰۰ به ۹۸۵ میلیون یورو در سال گذشته رسیده است. شیری با اشاره به اینکه منابع بانک طی یکسال گذشته ۶۵‌درصد رشد داشته است، گفت: منابع بانک از ۸/ ۴۰۱‌هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ به ۲/ ۶۷۱‌هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۱ افزایش یافته و ترکیب عمده منابع بانک از سپرده‌‌‌های ارزان‌قیمت است.

وی با اشاره به رشد ۸۶ درصدی تعداد ابزارهای الکترونیکی بانک تصریح کرد: این تعداد از ۲میلیون و ۹۱۳‌هزار در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۵ میلیون و ۴۱۰‌هزار در پایان سال گذشته رسیده است. شیری افزود: مبلغ تراکنش ابزارهای الکترونیکی از ۳/ ۴‌هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ به ۴/ ۶‌هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۱ رسید که با رشد ۴۹ درصدی مواجه بوده است. مدیرعامل بانک با اشاره به رشد ۲۹ درصدی تعداد تراکنش‌‌‌های روزانه درگاه‌های بانک در پایان سال ۱۴۰۱، گفت: در سال گذشته مبلغ تراکنش‌‌‌های بانک نیز ۴۹‌درصد از ۴‌هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال به۶‌هزار و ۴۳۴ میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است. شیری با تاکید بر آمار مقایسه‌‌‌ای اقلام دارایی‌‌‌های بانک در پایان سال گذشته نسبت به مدت مشابه در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: دارایی‌‌‌های بانک از ۹/ ۴۶۲‌هزار میلیارد ریال به رقم ۶/ ۸۱۰‌هزار میلیارد ریال افزایش داشته است.


بالاترین مقام اجرایی بانک مدیریت پرتفوی بانک شامل منابع، مصارف و سرمایه‌گذاری بهینه را عامل درآمدزایی بانک دانست و گفت: درآمد بانک در سال گذشته ۶۹‌درصد رشد داشته که در حوزه درآمدهای مشاع ۷۷‌درصد و درآمدهای غیر‌مشاع ۲۳‌درصد بوده است. وی با اشاره به اینکه عمده هزینه‌‌‌های بانک در هزینه‌‌‌های عملیاتی رقم خورده است، تصریح کرد: هزینه‌های بانک ۵۷‌درصد رشد داشته و هزینه‌‌‌های غیر‌عملیاتی ۳۴‌درصد رشد را نشان می‌دهد و هر چه بانک بزرگ‌تر شود هزینه‌‌‌های عملیاتی آن کمتر می‌شود. شیری افزود: در سال گذشته مبلغ گشایش اعتبارات اسنادی داخلی - ریالی با ۳۰۴‌درصد افزایش به ۱۲۵۴۷ میلیارد ریال رسیده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: