کد خبر: ۲۰۹۴۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۹ - ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ - 26 March 2023
کارشناس اقتصادی گفت: نظام بانکی با خلق پول بی‌ضابطه، موتور محرک رشد تورم در کشور است و اگر منابع مالی این موتور محرک به حوزه تولید هدایت نشود، مهار تورم اتفاق نمی‌افتد.

کارشناس اقتصادی گفت: نظام بانکی با خلق پول بی‌ضابطه، موتور محرک رشد تورم در کشور است و اگر منابع مالی این موتور محرک به حوزه تولید هدایت نشود، مهار تورم اتفاق نمی‌افتد.

سید سعید پارسافر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوع مهار تورم و رشد تولید در سال 1402، اظهار داشت: تورم اساسی‌ترین موضوع اقتصادی کشور است و رهبر انقلاب به درستی بر این مسئله دست گذاشته و مسئولان باید برنامه‌های عملیاتی در این حوزه داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی‌ ضمن اشاره به مهمترین دلیل رشد تورم در کشور، اظهار کرد: نظام بانکی با خلق پول بی‌ضابطه موتور محرک رشد تورم در کشور است و اگر منابع مالی این موتور محرک به حوزه تولید هدایت نشود، مهار تورم اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: پرداخت تسهیلات به حوزه‌های مولد اقتصادی از جمله مسکن و کشاورزی یکی از مهمترین راه‌هایی است که در کنار مهار تورم زمینه رشد اقتصادی پایدار را فراهم می‌کند و مسئولان باید با حرکت در این مسیر زمینه حل مسئله را فراهم کنند.

پارسافر تاکید کرد: زمانی‌که شما یک تسهیلاتی به یک واحد مسکونی می‌دهید تا این مسکن ساخته شود، در حقیقت این پول را مشابه سرمایه در گردش به 140 بنگاه اقتصادی پسینی و پیشینی داده‌اید تا پیشران اقتصادی شما باشد.

*رشد اقتصادی به حل مسئله معیشت می‌انجامد

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: حرکت در این مسیر به معنای ایجاد تقاضا برای صنایع است که با خود دستاوردهایی نظیر رشد اشتغال، حل مسئله معیشت مردم و اثرگذاری مستقیم در فضای اقتصاد کلان را به همراه دارد.

وی ادامه داد: تورم از اجزایی نظیر مسکن، کالاهای اساسی و بخش‌های دیگر تشکیل شده و مهار تورم یعنی قیمت این کالاها در فرآیند عرضه و تقاضا کنترل شود، پس ما با یک موضوع انتزاعی مواجه نیستیم و باید با تمرکز بر تک تک اجزای تورم به سوی حل این مسئله و تحقق شعار سال پیش برویم.

پارسافر‌ به سهم بالای قیمت مسکن در تورم مسکن اشاره کرد و گفت: مهمترین جزء افزایش تورم مسکن است و زمانی که شما عرضه زمین و مسکن را در دستور کار خود قرار می‌دهید، یعنی به سوی جراحی مهمترین بخش رفته‌اید.

این کارشناس اقتصادی گفت: رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و تورم تک رقمی، فقط‌ با عرضه مسکن امکان‌پذیر است و حاکمیت باید این مسئله را در اولویت اول خود قرار دهد.

نگار کریمی
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: