کد خبر: ۲۰۹۳۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۵ - ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - 18 March 2023
پیام‌رسان مالی یکی از نیاز‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی برای تکمیل عملیات کار‌‌گزاری بین بانک‌ها است، یعنی بانک‌های ایران مشابه خیلی از بانک‌های دیگر در سطح دنیا با بسیاری از بانک‌های بین‌الملل روابط کار‌‌گزاری دارند تا دستوربرداشت از حساب خودشان را به آن بانک‌ها ارسال کنند.

مدیر اداره نظارت بر نظام‌‌‌‌‌‌‌‌های پرداخت بانک‌مرکزی، اصلاح نظام کارمزد را از موضوعات مهم بانک‌مرکزی دانست. مانی یکتا گفت: پیام‌رسان مالی یکی از نیاز‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی برای تکمیل عملیات کار‌‌گزاری بین بانک‌ها است، یعنی بانک‌های ایران مشابه خیلی از بانک‌های دیگر در سطح دنیا با بسیاری از بانک‌های بین‌الملل روابط کار‌‌گزاری دارند تا دستوربرداشت از حساب خودشان را به آن بانک‌ها ارسال کنند.

در فضای بین‌الملل بستر امنی که مورد استفاده قرار می‌گیرد سوئیفت است که ما امکان استفاده از این بستر را به‌خاطر تحریم نداریم. او افزود: از همان ابتدا پروژه سامانه پیام‌رسان بانکی «سپام» پیگیری و عملیاتی شد که این پروژه برای تبادل پیام‌‌‌‌‌‌‌‌های داخلی و پیام‌‌‌‌‌‌‌‌های بین‌‌‌‌‌‌‌‌الملی کاربرد دارد. این سامانه می‌تواند عملیات کار‌‌گزاری بین بانک ایرانی را با مجموعه‌ای از بانک‌های بین‌المللی و بحث اتصال مجموعه‌ای از پیام‌رسان‌های داخلی و بین‌المللی کشور ما را به پیام‌رسان سایر کشور‌‌‌‌‌‌‌‌ها تسهیل کند، در این شرایط بانک‌ها نیز می‌توانند با یکدیگر تبادل داشته باشند، علاوه‌بر آن می‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم با طیف گسترده‌ای از بانک‌های بین‌المللی پیام بانکی رد و بدل کنیم، این موضوع توسعه عملیات کار‌‌گزاری را تسهیل می‌کند.

مانی یکتا تصریح کرد: پروژه‌های متعددی تعریف‌شده که یکی از آنها اتصال سامانه سپام ارزی بانک‌مرکزی به سامانه SPFS پیام‌رسان ملی بانک‌مرکزی روسیه است که مراحل آزمایشی آن انجام شد و در حال طی‌کردن گام‌های نهایی و رسمی این عملیات هستیم، چون بالافاصله بعد ازرسمی‌شدن این عملیات تمامی بانک‌های عضو سامانه سپام این فرصت را دارند که با کلیه بانک‌های عضو پیام‌رسان SPFS اعم از بانک‌های روسی یا بانک‌های مجموعه CIS که به مجموعه پیام‌رسان‌ها متصل هستند پیام مالی مبادله کنند. او افزود: حجم مبادلات تجاری ما از طریق این بستر قابل‌ملاحظه‌ای است و حدودا ۷‌میلیارد دلار در سال‌تبادل تجاری با مجموعه فدراسیون‌روسیه و اتحادیه CIS است که روزبه‌روز هم این میزان افزایش پیدا می‌کند.

این توسعه ارتباط کمک می‌کند تا تجار پرداخت بین‌المللی خود را انجام دهند. این مقام مسوول گفت: یکی از موضوعات پراهمیت در بانک‌مرکزی اصلاح نظام کارمزد به‌صورت ویژه روی تراکنش‌های خرید است. این نیازمندی هم از سمت فضای کسب‌وکار و هم از اعضای شبکه پرداخت و بانک احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌شد، به دلیل اینکه نرخ‌های نظام کارمزدی سال‌های متعددی است که مورد بازبینی قرار نگرفته و نیاز به بازبینی بر اساس تورم دارد تا هزینه تمام‌شده این خدمات تعیین شود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: