کد خبر: ۲۰۹۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۱ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - 14 March 2023
بانک توسعه صادرات ایران با صدور بخشنامه‌ای اعمال بخشودگی‌های مندرج در بسته وصول مطالبات غیرجاری را به‌طور کامل تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ با رعایت کامل قوانین به روسای شعب تفویض اختیار کرد.

بانک توسعه صادرات ایران با صدور بخشنامه‌ای اعمال بخشودگی‌های مندرج در بسته وصول مطالبات غیرجاری را به‌طور کامل تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ با رعایت کامل قوانین به روسای شعب تفویض اختیار کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، این اقدام پیرو تصمیمات متخذه در جلسات با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و در راستای وصول مطالبات غیرجاری و بهبود نقدینگی بانک‌های تحت مدیریت این وزارتخانه صورت پذیرفته است.

در این بخشنامه آمده است: در صورتی که بدهکار کل مبلغ بدهی خود را به صورت نقدی تسویه کند، بانک مکلف است ۶درصد از مبلغ وجه التزام تاخیر دین در تعهدات و تسهیلات غیرقرض‌الحسنه و ۸درصد از مبلغ وجه التزام تاخیر تادیه دین در تسهیلات قرض‌الحسنه را به صورت کامل مشمول بخشودگی قرار دهد. همچنین در تسهیلات دارای اقساط متعدد که بدهکار دارای مانده بدهی اقساط در طبقات سررسید گذشته یا معوق هست، در صورت وصول کل مانده سرفصل‌های مطالباتی (نه الزاماکل بدهی قرارداد) بخشودگی ۶درصد از وجه التزام تاخیر تادیه دین به نسبت کل مانده سرفصل مطالباتی صورت پذیرد و مابقی اقساط در مواعد مقرر از پیش تعیین شده وصول خواهد شد.

بر اساس بخشنامه یاد شده در زمان امهال با استفاده از ابزارهای وصول به صورت اقساطی (ازجمله تبدیل و تجدید) مشروط به وصول حداقل ۵۰درصد مانده کل بدهی به عنوان پیش دریافت، به نسبت مبلغ پرداختی، ۶درصد از وجه التزام مشمول بخشودگی و متعاقب آن در پایان دوره امهال، درصورت پرداخت کل بدهی، ۶درصد از وجه التزام اقساط امهالی باقی مانده نیز مورد بخشودگی قرار می‌گیرد.

بر پایه این بخشنامه ضروری است در راستای کاهش پرونده‌های ارجاع شده به محاکم قضایی و تسریع در تسویه قراردادهای مطالباتی در صورت مراجعه مشتری و تسویه نقدی بدهی مفاد نامه شماره ۱۶۵۵۸۶/ ۶۲ مورخ ۱۲/ ۱۰/ ۱۴۰۰ وزارت امور اقتصادی و دارایی رعایت شود.استفاده از مزایای این بسته مشمول بدهکارانی خواهد شد که بدهی آنها تا تاریخ ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ در طبقه غیرجاری قرار گرفته و بدهی خود را تا تاریخ ۳۱ خردادماه ۱۴۰۲ در قالب این بسته پرداخت کنند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: