کد خبر: ۲۰۸۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۷:۲۲ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - 23 February 2023
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در دولت سیزدهم، برای نخستین بار، جهت‌گیری تسهیلات نظام بانکی معطوف به دهک های پایین جامعه شده است.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در دولت سیزدهم، برای نخستین بار، جهت‌گیری تسهیلات نظام بانکی معطوف به دهک های پایین جامعه شده است.

به گزارش ایرنا از وزارت اقتصاد، سید عباس حسینی طی سخنانی در گردهمایی سراسری مدیران کل استانی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در دولت سیزدهم، برای نخستین بار، جهت‌گیری تسهیلات نظام بانکی معطوف به دهک های پایین جامعه شده است، اظهار داشت: چنین اتفاقی نه در مقایسه با دولت‌های پیشین که در تاریخ بانکداری کشور بی‌نظیر است، این در حالی است که تا پیش از این، بیش از ۹۰ درصد تسهیلات بانکی به دهک‌های بالای جامعه اعطا می‌شد.

وی اعلام کرد: در حدود یک سال و نیم اخیر، بیش از سه هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی، پرداخت شده که ۱۶ درصد آن به دهک‌های یک تا پنج بود، در حالی که در دولت قبل، این رقم حداکثر به حدود هشت درصد می‌رسید.

حسینی با اعلام افزایش سرمایه نظام بانکی به میزان ۱۰۳ هزار میلیارد تومان از ابتدای شروع بکار دولت سیزدهم تاکنون، عنوان داشت: این اتفاق بی‌نظیر که توان تسهیلات‌دهی بانک‌های کشور را به میزان چشمگیری برای سال ۱۴۰۲ افزایش می‌دهد، با وجود همه محدودیت‌های دولت و با دست خالی و استفاده از تمام ظرفیت‌های ممکن، به وقوع پیوسته است.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد تأکید کرد: این روند کماکان تداوم خواهد یافت و چند بانک دیگر نیز در مسیر افزایش سرمایه قرار دارند.

حسینی یکی از کارهای ارزشمند دیگر انجام گرفته در طول فعالیت دولت سیزدهم را اختصاص سود سهام اموال مازاد بانک‌ها به موضوع افزایش سرمایه با کسب مجوز از شورای پول و اعتبار عنوان کرد و بیان داشت: به اقدامات خود برای اصلاح ساختار مالی بانک‌ها و افزایش قدرت تسهیلات‌دهی آنها ادامه خواهیم داد.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد در ادامه با اشاره به ایجاد امکان اقاله املاک مسکونی بدهکاران بانکی تا سقف ۱۰ میلیارد تومان، از مدیران کل استانی وزارت متبوع خواست، نظارت و پیگیری جدی برای اجرای این امر در استان‌ها به خرج دهند.

وی همچنین خواهان نظارت جدی مدیران کل استانی وزارت اقتصاد در خصوص بازگشت سود مازاد دریافتی توسط بانک‌ها به مردم و نیز ارائه نسخه الکترونیکی قرارداد تسهیلات به آنها شد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: