کد خبر: ۲۰۸۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - 22 January 2023
معاون تحقیق و توسعه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی هدف این بانک از انتشار ریال دیجیتال را ریل‌گذاری برای اقتصاد دیجیتال اعلام کرد و گفت: پول دیجیتال بانک مرکزی ماهیتی از نوع پولی مشابه اسکناس و سکه دارد که کاملا دیجیتالی ارائه و تحت عنوان ریال دیجیتال معرفی می‌شود.

معاون تحقیق و توسعه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی هدف این بانک از انتشار ریال دیجیتال را ریل‌گذاری برای اقتصاد دیجیتال اعلام کرد و گفت: پول دیجیتال بانک مرکزی ماهیتی از نوع پولی مشابه اسکناس و سکه دارد که کاملا دیجیتالی ارائه و تحت عنوان ریال دیجیتال معرفی می‌شود.

به گزارش ستاد خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، محمدرضا مانی‌یکتا هدف بانک مرکزی از انتشار پول دیجیتال را ارائه یک پول کاملا دیجیتالی و دارای ظرفیت برنامه‌پذیری دانست و گفت: افتتاح حساب‌های الکترونیکی برای بانک‌ها از سوی بانک‌های مرکزی را می‌توان نقطه آغاز انتشار پول دیجیتال بانک‌های مرکزی تلقی کرد.

او افزود: هدف اصلی بانک‌های مرکزی، خلق گونه جدیدی از پول، تسهیل پرداخت‌های بین‌بانکی موسسات پولی و بانکی و تسهیل عملیات تسویه بین بانکی در زیرساخت‌های پرداخت کشور است. مانی‌یکتا خاطر نشان کرد: پول دیجیتال باید بتواند نیازهای اساسی مدل‌های کسب‌و‌کار مختلف، اعم از نحوه هزینه‌کرد، نحوه تقسیم و تسهیم و سایر انتظارات از یک واحد پولی دیجیتال معتبر را برآورده سازد.

او در مورد جایگاه پول دیجیتال بانک مرکزی در اقتصاد کشور گفت: نقطه عطف این پول ارائه قراردادهای هوشمند است که تبلور آن در دنیای واقعی در فضای رمزارزها و کریپتو‌کارنسیها می‌بینیم این مفهوم هنوز در فضای پول ملی کشورها عملیاتی نشده است. مانی‌یکتا گردش پول در قالب قراردادهای هوشمند را عامل محرک ارزش‌آفرینی دیجیتال معرفی کرد و گفت: ما در ابتدای این فرآیند و درحال بستر‌سازی هستیم. با ادامه کار و بلوغ در این زمینه و رایج شدن پول دیجیتال در جامعه، امکان ارائه قراردادهای هوشمند در فضای کسب‌وکار فراهم می‌شود.


معاون تحقیق و توسعه اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی یادآور شد: اثرات انتشار این شکل از پول روی موضوعات اقتصادی از دو بعد قابل بررسی است؛ اول تاثیر انتشار پول دیجیتال بر ترازنامه بانک‌ها و ترازنامه بانک مرکزی است که البته ملاحظات زمینه‌ای و بنیادین در این حوزه وجود دارد. از سوی دیگر باید میزان ارزش‌آفرینی پول دیجیتال در فضای اقتصادی کشور سنجیده شود. او بر اهمیت موضوع ارزش‌آفرینی پول دیجیتال در فضای اقتصادی تاکید کرد و گفت: بررسی میزان ارزش‌آفرینی ریال دیجیتال از منظر اثربخشی پولی و تحریک اقتصادی انجام‌پذیر است. مانی یکتا تصریح کرد: بانک مرکزی باید همزمان با گسترش دامنه ریال دیجیتال، به صورت پیوسته تاثیر انتشار پول دیجیتالی که بر اساس پایه پولی خود منتشر می‌کند را بر پارامترها و محرک‌های اقتصادی کشور پایش کند.

به گفته این کارشناس بانک مرکزی، پول دیجیتالی که بانک‌های مرکزی منتشر می‌کنند نه تنها با سایر شعوب پول دیجیتال اعم از رمز‌ارزها متفاوت است، بلکه به پشتوانه دامنه قانونی حاکمیت قانونی موجود منتشر می‌شود و کاملا متفاوت از فضای رمزارزهاست. او در ادامه ارزیابی خود در مورد آینده پول دیجیتال بانک مرکزی نیز گفت: کشورهای زیادی در حال مطالعه و بررسی جوانب مختلف انتشار پول دیجیتال و طراحی پارامترهای تخصصی و اجرای آزمایشی آن هستند. چند کشور نیز به مرحله انتشار رسیده‌اند؛ پیش‌بینی می‌شود دهه آینده شاهد تحقق کامل اقتصاد دیجیتال مبتنی بر پول‌های دیجیتال بانک مرکزی باشیم.

یادآور می‌شود، نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «ارزش‌آفرینی دیجیتال در روزهای یکم و دوم اسفند سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار خواهد شد. در این همایش به موازات سخنرانی‌ها، میزگردها و کارگاه‌های علمی، جشنواره دکتر نوربخش جهت انتخاب و معرفی نوآوری‌های برتر بانک‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و همچنین نمایشگاهی تخصصـی جهت معرفی جدیدترین دستاوردهای بانک‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات مرتبط برگزار می‌شود.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: