کد خبر: ۲۰۸۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۷ - ۲۹ دی ۱۴۰۱ - 19 January 2023
مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات در پاسخ به بانکداری ایرانی؛
مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران از افزایش سقف مبادلات مالی توسط «چکنو» تا پنج میلیارد ریال (500میلیون تومان) در آینده نزدیک خبر داد داد .

مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران از افزایش سقف مبادلات مالی توسط «چکنو» تا پنج میلیارد ریال (500میلیون تومان) در آینده نزدیک خبر داد داده و افزود: بانک افزایش میزان تبادلات مالی در چکنو به سقف پنج میلیارد ریال (٥٠٠ میلیون تومان) را در دستور کار دارد و مشتریان می‌توانند از چکنو برای تبادلات مالی خود تا سقف پنج میلیاد ریال استفاده کنند.

منصور شیخ‌الاسلامی در نشست خبری معرفی «چکنو» در هشتمین نمایشگاه تراکنش ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار بانکداری ایرانی، مبنی بر تاثیر ابزاری مانند "چکنو" بر اقتصاد کشور اظهار کرد: این طرح به تعادل عرضه و تقاضا ایجاد کمک می‌کند. چکنو محصولی است که برای مبادله کالا و خدمات طراحی شده‌است. از این رو امکان ایجاد فضا و محیطی سالم در بستری اقتصادی را فراهم می کند. هرچه قدر محیط اقتصادی سالم باشد، تاب‌آوری اقتصادی نیز افزایش می‌یابد.

منصور شیخ‌الاسلامی در ادامه افزود: اهداف و رسالت "چکنو"، بانکداری دیجیتال و پول های جدید و این ابزارها، ایجاد تبادل تجاری مناسب و بستر سازی سالم برای فعالیت اقتصادی است. به همین دلیل این طرح‌ها کمک می کند تا اتفاقات نامناسب اقتصادی که در بخش‌های مختلف افتاده، تکرار نشود. مثلا ورشکستگی‌های زیادی با کلاهبرداری از چک‌ها صورت گرفته‌است ولی با این ابزار جدید، امکان کلاهبرداری و تخلف به حداقل می رسد.

مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران در خصوص خرید دین با چک ها گفت: در فضای کسب و کار، خرید دین در بسیاری از موارد سبب آسیب به فعالان اقتصادی شده است اما با چک نو خرید دین بصورت امن و بدون ریسک انجام می شود .

شیخ‌الاسلامی در ادامه گفت و گو با خبرنگار بانکداری ایرانی در خصوص کارمزد از چکنو گفت: در حال حاضر کارمزدی بابت خدمات چکنو دریافت نمی شود ولی در ِآینده این مساله وجود دارد.

او همچنین در این نشست خبری که با حضور سید جعفر صدری مدیر امور فناوری اطلاعات و امیر حسین آقامحمدی رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران و اصحاب رسانه برگزار شد، با برشمردن مزایای چکنو، تاکید کرد: مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران با یادآوری اینکه تمامی مقررات چک کاغذی در مورد چک امن دیجیتال نیز صادق است، گفت: چکنو به عنوان یک چک الکترونیکی از لحاظ اعتباری همپای چک‌های کاغذی است و تمامی قوانین چک‌های کاغذی در خصوص آنها نیز صادق است.

وی با اعلام اینکه تاکنون نزدیک به 3600 برگ چکنو توسط مشتریان حقیقی بانک صادرات ایران صادر شده، تاکید کرد: برای افزایش امنیت و تکمیل مراحل احراز هویت چکنو بین صادرکننده و گیرنده چک، امضای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین سرقت، مفقودی و مخدوش بودن اعداد و حروف در چک کاغذی، از جمله دغدغه‌هایی است که با تولد چک امن دیجیتال این نگرانی‌ها برطرف خواهد شد.

شیخ‌الاسلامی استعلام و اعتبارسنجی دقیق برای صادرکنندگان چکنو را از جمله مزیت‌هایی عنوان کرد که عامل مهمی برای جلوگیری از برگشت چک و مشکلات مالی است.

شیخ‌الاسلامی در توضیح برنامه‌های بانک صادرات ایران در مسیر تحول دیجیتال گفت: سیاست‌های بانک صادرات ایران در پیگیری برنامه تحول دیجیتال در قالب ٣٧ پروژه و برنامه دنبال می‌شود که مهمترین آنها رسیدن به اهداف سوپر مارکت مالی است . در این راستا زنجیره تامین مالی SCF و توجه تمام عیار به درخواست‌های مشتری، و بهبود ساختار سازمانی برای توسعه بانکداری شرکتی است. در این برنامه‌ها برای هر شرکت یک مدیرحساب ویژه تعریف خواهد شد و تمامی نیازهای مشتریان بر اساس نوع فعالیت و اختصاصی سازی خدمات در قالب بانکداری دیجیتال با جدیت پیگیری خواهد شد.

مدیر امور حوزه مدیریت و ارتباطات بانک صادرات ایران همچنین مراقبت ویژه از خدمات و محصولات ویژه به شرکت‌ها و توسعه ارائه خدمات مستقیم به شرکت‌ها و مشتریان را نیز مورد اشاره قرار داد.

در این نشست همچنین مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران با اشاره به سیر تحولات دیجیتال در نظام بانکی، افزود: یکی از کارکردهای اصلی چک در حوزه تبادلات مالی خریدهای مدت‌دار است و چکنو این خدمت را به صورت غیرحضوری ارائه می‌کند.

سید جعفر صدری با تاکید بر اینکه سایر بانک‌ها نیز به زودی به این کنسرسیوم خواهند پیوست، انجام ٩٧ درصدی تراکنش‌های بانکی به صورت غیر حضوری را مورد اشاره قرار داد و افزود: تحول دیجیتال به دنبال بهبود تجربه مشتری است و خدمات چکنو از جمله مواردی است که ارتباط بهتر و بهینه با مشتری را در توسعه خدمات بانکداری دیجیتال دنبال می‌کند.


رئیس اداره کل خدمت نوین بانک صادرات ایران نیز در این نشست با تشریح فرآیندهای صدور چکنو با امضای دیجیتال، گفت: چکنو علاوه بر اینکه سرعت مبادلات را افزایش می‌دهد، در زمان انتقال وجه نیز با اتصال به سامانه پیچک بانک مرکزی نقل و انتقال آن به سهولت انجام می‌شود. امکان واریز به حساب ذی نفع یا انتقال آن به شخص غیر نیز به راحتی وجود دارد و در نهایت در سامانه ساتنا بانک مرکزی تسویه خواهد شد.

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: