کد خبر: ۲۰۷۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۱۰ دی ۱۴۰۱ - 31 December 2022
طی ماه‌های اخیر تغییرات به‌نسبت قابل توجهی در رابطه با قیمت سکه و طلا داشتیم؛ اما با تغییر و تحولی که روز پنج‌شنبه در بانک مرکزی رخ داد و رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد، امیدواریم که با رویکردها و سیاست‌های جدید که احتمالا با تغییر رئیس کل بانک مرکزی صورت خواهد گرفت، کنترل روند نرخ ارز و کاهش آن در بازارهای داخلی شکل گیرد؛ طبیعتا در این صورت قیمت‌ها در بازار سکه و طلا هم متعادل خواهد شد.

ایسنا : رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه بازار سکه و طلا طی هفته اخیر همپای نرخ ارز روندی صعودی داشت، از افزایش ۲/ ۲میلیون تومان هر قطعه سکه و حدودا ۱۰۰هزار تومانی هر گرم طلا در این هفته خبر داد که بیشترین میزان افزایش قیمت‌ها در عرض یک هفته به شمار می‌رود، گفت: اما باوجوداین پس از تغییر رئیس کل بانک مرکزی در روز پنج‌شنبه، قیمت‌ها کمی از اوج فاصله گرفته و اندک کاهش را تجربه کرده‌اند.


نادر بذرافشان در گفت‌وگو با «ایسنا» در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی اظهار کرد: با توجه به اینکه طی یک هفته اخیر نیز بازار ارز در داخل همچنان روندی صعودی خود را دنبال کرده، این افزایش قیمت نرخ ارز بی‌تاثیر بر بازار سکه و طلا نبوده و این بازار را هم با افزایش همراه کرده است؛ به‌گونه‌ای‌که در این هفته هر قطعه سکه ۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۰۰هزار تومان افزایش قیمت را به خود دیده است. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: این در حالی است که قیمت طلا در بازار جهانی که یکی از دو پارامتر اصلی تاثیرگذار بر قیمت سکه و طلا در بازار داخل است، در این هفته به‌سبب تعطیلی بازارهای جهانی (سال نو میلادی) تغییرات چندانی نداشته است.

از زمانی که بازار تعطیل شد، تنها حدود پنج تا هفت دلار افزایش قیمت اونس جهانی شکل گرفت و قیمت جدیدی نداشتیم. در حقیقت علت اصلی افزایش قیمت سکه و طلا متاثر از رشد نرخ ارز بوده است. او تصریح کرد: از اواسط هفته با توجه به افزایش نرخ ارز، روند تقاضا در بازارهای داخلی اندکی بیشتر شد و بازار سکه و طلا بازار التهاب پیدا کرد و روند افزایشی تا پایان هفته ادامه‌دار شد. طی ماه‌های اخیر تغییرات به‌نسبت قابل توجهی در رابطه با قیمت سکه و طلا داشتیم؛ اما با تغییر و تحولی که روز پنج‌شنبه در بانک مرکزی رخ داد و رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد، امیدواریم که با رویکردها و سیاست‌های جدید که احتمالا با تغییر رئیس کل بانک مرکزی صورت خواهد گرفت، کنترل روند نرخ ارز و کاهش آن در بازارهای داخلی شکل گیرد؛ طبیعتا در این صورت قیمت‌ها در بازار سکه و طلا هم متعادل خواهد شد.

این مقام صنفی همچنین ابراز امیدواری کرد که با تغییرات صورت‌گرفته در بانک مرکزی و تغییر رویکردها، روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلا طی ‌هفته‌های پیش‌رو روند ثبات و کاهش قیمت‌ها را شاهد باشیم و سیاست‌های جدید بانک مرکزی نقش مهمی را در کاهش و ثبات نرخ ارز را داشته باشیم و به‌تبع در بازار سکه و طلا تاثیر خود را بگذارد و شاهد روند کاهش قیمت ارز، سکه و طلا باشیم.

دلایل افزایش قیمت سکه و طلا چیست؟
بذرافشان تاکید کرد: نکته اصلی افزایش نرخ ارز بوده که تاثیر خود را بر قیمت سکه و طلا داشته است. اما بخشی دیگر از آن به تقاضا و بخشی دیگر هم که می‌توانست افزایش قیمت‌ها را طی ماه‌های اخیر کنترل کند، بحث عرضه بوده است. بانک مرکزی با افزایش عرضه سکه می‌توانست نقش مهمی را در کنترل و ثبات قیمت‌ها و کاهش حباب سکه که بسیار شده است، داشته باشیم؛ اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با تغییر قیمت سکه و طلا در بازار و آخرین قیمت‌های ثبت‌شده در پایان هفته برای انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا گفت: همان‌طور که اشاره شد، سکه در روز پنج‌شنبه که تا حدودا ۲۲میلیون و ۶۰۰هزار تومان هم پیش رفته بود، از بعدازظهر این روز با اعلام خبر تغییر رئیس کل بانک مرکزی، در قیمت‌ها کمی کاهش نسبت به اوج‌ها قیمت‌ها دیده شد و آخرین قیمت ۲۱میلیون و ۹۰۰هزار تومان را ثبت کرد (۷۰۰هزار تومان کاهش قیمت سکه از بعدازظهر پنج‌شنبه). هر مثقال طلای ۱۷عیار نیز که تا هشت‌میلیون و ۶۰۰هزار تومان هم پیش رفته بود، ۱۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار حدود ۳۰ هزار تومان نسبت به اوج خود، عقب‌نشینی کردند.

هفته گذشته سکه ۲ میلیون و ۲۰۰ و طلا ۱۰۰هزار تومان افزایش بها داشت
او افزود: اما در مجموع طی یک هفته اخیر، روند قیمت‌ انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا، روندی افزایشی برآورد می‌شود. هر قطعه سکه تمام طرح جدید با دومیلیون و ۲۰۰هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به ۲۱میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام قدیم با یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان افزایش قیمت نسبت به به ابتدای هفته ۲۱میلیون تومان در پایان هفته رسیده‌اند. نیم‌سکه با دومیلیون و ۱۰۰هزار تومان در آخرین معاملات هفته ۱۳میلیون تومان و ربع‌سکه با ۹۰۰ هزار تومان افزایش، ۱۰میلیون تومان قیمت داشته‌ است. سکه‌های گرمی نیز در پایان هفته چهار میلیون و ۹۰۰هزار تومان تعیین قیمت شده که نسبت به ابتدای هفته ۴۰۰هزار تومان افزایش داشته است. بذرافشان ادامه داد: هر مثقال طلای ۱۷عیار با ۴۵۰هزار تومان افزایش در طول این هفته در آخرین معاملات روز گذشته هشت میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک‌میلیون و ۹۳۴هزار تومان دادوستد شده که نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰هزار تومان افزایش بها را نشان می‌دهد. این مقام صنفی در رابطه با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار کرد: حباب سکه در حال حاضر در محدوده دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: