کد خبر: ۲۰۷۶۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - ۱۰ دی ۱۴۰۱ - 31 December 2022

دنیای‌اقتصاد : محمد رضا فرزین، به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی منصوب شد. او که سابقه اجرای «هدفمندسازی یارانه‌ها» را در کارنامه خود دارد، به دنبال تحقق هدف اصلی بانک مرکزی، یعنی «ثبات‌بخشی به قیمت‌ها» است.

با رای هیات دولت، روز پنج‌شنبه محمدرضا فرزین به‌عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی جایگزین علی‌ صالح‌آبادی شد تا ساختمان شیشه‌ای بلوار میرداماد سکاندار جدید خود را بشناسد. در این جلسه از تلاش‌های صالح‌آبادی تقدیر و با استعفای او موافقت شد. فرزین که دکترای اقتصاد و هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی است عضویت در هیات‌مدیره بانک‌های کارآفرین و کشاورزی و مدیرعاملی بانک کارآفرین را در کارنامه خود دارد و از سال گذشته در سمت مدیرعاملی بانک ملی ایران مشغول به‌کار بود. بدون شک تحولات در سطوح عالی بانک مرکزی از شرایط اخیر در بازار ارز متاثر است و انتخاب فرزین به‌عنوان رئیس جدید بانک مرکزی نیز به همین واسطه رخ داده است.

این موضوع از سخنان رئیس‌جمهور پس از این انتخاب و اولین صحبت‌های رئیس‌کل تازه‌نفس بانک مرکزی نیز قابل استنباط است. فرزین در اولین روز پس از انتصاب خود در برابر دوربین تلویزیون حاضر شد و به تشریح برنامه‌های خود، علی‌الخصوص در حوزه ارز پرداخت. او در این رابطه افزود‌: بازار نیما را حتما در نرخ ۲۸هزار و ۵۰۰تومان تثبیت و تمام نیاز‌های کالای اساسی و نیاز تولیدکنندگان، ماشین‌آلات، تجهیزات و دیگر موارد را با این نرخ در بازار نیما تامین خواهیم کرد. برخی این سیاست را به سیاست ارز۴۲۰۰ تشبیه می‌کنند؛ اما به نظر می‌رسد برای روشن شدن جوانب موضوع باید منتظر اظهارات بعدی رئیس کل جدید ماند. از سوی دیگر کارشناسان یکی از اولویت‌های مهم امروز بانک مرکزی را کاهش فاصله میان نرخ‌های مختلف ارز عنوان می‌کنند؛ موضوعی که در سخنان رئیس‌کل جدید نیز منعکس شده است. با این حال باید توجه داشت نیل به این هدف از طریق تثبیت نرخ ارز راه به جایی نخواهد برد و رئیس‌کل ‌جدید باید از آزمودن راهکارهای آزموده‌شده اجتناب کند.

انتصاب در جلسه فوق‌العاده
روز پنج‌شنبه محمدرضا فرزین به‌عنوان رئیس‌کل جدید بانک مرکزی انتخاب شد. این انتصاب که در جلسه هیات دولت و با رای هیات وزیران صورت گرفت در روزی خارج از روال عادی تشکیل جلسات هیات دولت انجام شد. به‌طور معمول جلسات هیات دولت در روزهای یکشنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود. پس از رای اعتماد هیات وزیران به سکاندار جدید ساختمان شیشه‌ای بلوار میرداماد، رئیس‌جمهور با تاکید بر سیاست دولت برای تثبیت و مدیریت نرخ ارز به رئیس کل جدید بانک مرکزی توصیه کرد از همفکری و مشورت همه افراد صاحب‌نظر استفاده کند. در این جلسه از تلاش‌های علی‌صالح‌آبادی، رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی تقدیر و با استعفای او موافقت شد. با این وجود برخی از رسانه‌ها از عبارت «برکناری» برای پایان کار رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی استفاده می‌کنند. در ادامه رئیس‌جمهورخطاب به هیات دولت و رئیس کل جدید بانک مرکزی، بر ضرورت هماهنگی کامل تیم اقتصادی دولت، نسبت به اجرای دقیق سیاست‌های اقتصادی برای ثبات نرخ ارز، کاهش تورم و نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها تاکید کرد.

کارنامه ۱۵ماهه صالح‌آبادی
صالح‌آبادی در حالی از بانک مرکزی می‌رود که عملکرد ۱۵ماهه او از این نهاد بیش از هرچیز تحت تاثیر عملکرد ارزی او قرار داشت. در واقع به وضوح می‌توان دید آنچه باعث شده است تا سکاندار پیشین بانک مرکزی جای خود را به سکاندار جدید بدهد، مساله بی‌ثباتی در بازار ارز و افزایش قیمت آن است. ثبات قیمت ارز در دوره ابتدایی مسوولیت او در بانک مرکزی موجب شد تا عمده توجه‌ها به این مقام مسوول به مسائلی چون نرخ تورم و رشد نقدینگی معطوف شود. به‌طور خلاصه می‌توان اتصال سامانه‌های مدیریت ارزی با سامانه‌های گمرک و مالیات، پیمان‌های پولی دو و چندجانبه، انتشار اوراق گواهی سکه، انتشار گواهی ارزی، رونمایی از سامانه برخط بازار متشکل ارزی، تامین ارز مورد نیاز کشور در زمینه کالا و خدمات از طریق سامانه نیما، تامین اسکناس ارز از طریق بازار متشکل معاملات ارزی و همکاری با صادرکنندگان برای تامین نیازهای ارزی کشور را به‌عنوان اقدامات صالح آبادی در دوره ۱۵ ماه ریاست خود بر بانک مرکزی در حوزه ارز برشمرد.

صندلی بی‌ثبات
در حالی فرزین جایگزین صالح‌آبادی می‌شود که صندلی بانک مرکزی چهارمین رئیس خود را طی چهارسال اخیر تجربه می‌کند. پس از آنکه عبدالناصر همتی در سوم مرداد ماه سال۹۷ به ریاست بانک مرکزی رسید، این نهاد شاهد سه رئیس دیگر نیز بوده است. این سرعت در جابه‌جایی سکانداران بانک مرکزی بیش از هر چیز از عدم ثبات مدیریتی در نهاد سیاستگذار پولی را نشان می‌دهد و بر نبود استقلال لازم در این نهاد صحه می‌گذارد. در واقع این عزل و نصب‌ها سیاستگذاری در بالاترین سطح پولی کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و می‌تواند از پذیرش هزینه تحولات مهم احتمالی توسط سیاستگذاران جلوگیری کند. این موضوع کار را برای هرگونه تحول قابل توجه در سیاستگذاری کشور دشوار می‌کند. از سوی دیگر باید توجه داشت برخی از عوامل موثر بر متغیرهایی همچون نرخ ارز، ماهیتی غیراقتصادی دارند یا از کنترل مسوولان پولی کشور خارجند. به عبارت دیگر تغییر سکانداران بانک مرکزی نمی‌تواند برخی متغیرها را کنترل کند و روسای جدید بانک مرکزی نیز موفق به اتمام ماموریت غیرممکن همتایان پیشین خود نمی‌شوند. از در نظر گرفتن این نکات در کنار یکدیگر می‌توان به این نتیجه رسید که عدم ثبات در صندلی ریاست بانک مرکزی نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه سبب بروز مشکلات تازه‌ای نیز می‌شود.


محمدرضا فرزین کیست؟
محمدرضا فرزین، رئیس‌کل جدید بانک مرکزی، سوابق علمی و کاری متعددی را در رزومه خود دارد. این اقتصاددان، که متولد سال ۱۳۴۴ در آران و بیدگل است، عضویت در هیات‌مدیره بانک کارآفرین و بانک کشاورزی را در کارنامه خود دارد و در دوره‌های مختلف در جایگاه مدیرعاملی صندوق توسعه ملی، بانک کارآفرین و بانک ملی ایران مشغول به کار بوده است. او پیش از رسیدن به ریاست بانک مرکزی، و از آبان۱۴۰۰ به عنوان مدیرعامل بانک ملی ایران مشغول به‌کار بود. او همچنین در دولت دهم دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها بوده است.

اولین اظهارات سکاندار جدید
بلافاصله پس از انتشار خبر انتخاب فرزین به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی، او در برنامه‌ای تلویزیونی حضور یافت و به‌طور مستقیم برنامه‌های آتی خود را تشریح کرد. بدیهی است که به واسطه وضعیت موجود در بازارها، ارز و سیاست‌های

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: