کد خبر: ۲۰۷۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۵:۵۹ - ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - 21 December 2022

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، گفت: براساس مصوبه شورای عالی بورس، سود سهامداران مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت از فردا چهارشنبه ۳۰ آذرماه، به صورت متمرکز توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار، با توجه به سود تقسیم‌شده عملکرد سال مالی ۱۴۰۰ شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت، پرداخت می‌شود.

مجموع سود سبد سهام عدالت بالغ بر ۶۴هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال ۱۳۹۹ بیش از دوبرابر شده است که از این مبلغ در مرحله اول، ۲۶هزار و ۲۰۰میلیارد تومان به حساب سهامداران واریز خواهد شد. وی افزود: سال گذشته کل سود سهامداران سهام عدالت در اسفندماه پرداخت شد، اما در سال جاری با مصوبه شورای عالی بورس و با دریافت مبالغ سود از شرکت‌ها، این سود در دو مرحله پرداخت می‌شود؛ که مرحله اول فردا و مرحله دوم تا قبل از پایان سال پرداخت خواهد شد.

عشقی بیان کرد: سهامداران عدالت برای دریافت سود، حتما باید اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل کرده باشند. تاکنون حدود ۴۴میلیون نفر (۴۳میلیون و ۷۴۰هزار و ۸۱۱ نفر) اطلاعات خود را تکمیل کرده‌ و حدود ۵/ ۱میلیون نفر از سهامداران عدالت اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل نکرده‌اند، که امکان واریز سود برای این افراد وجود ندارد.

وی ادامه داد: مبلغ سود پرداختی در مرحله اول با توجه به میزان سهام عدالت هر فرد، متفاوت خواهد بود. به طوری که برای سبد سهام عدالت ۵۳۲هزار تومانی مبلغ ۶۰۰هزار تومان، سبد سهام یک‌میلیون تومانی، یک‌میلیون و ۱۲۸هزار تومان و برای سایر طبقات سهام عدالت هم به تناسب واریز خواهد شد.

لازم به ذکر است این مبلغ به صورت علی‌الحساب است و باقیمانده سود با تکمیل واریزی شرکت‌های سرمایه‌پذیر تا قبل از پایان سال به صورت کامل پرداخت خواهد شد. رئیس سازمان بورس در پایان خاطرنشان کرد: گفتنی است برخی شرکت‌ها در پرداخت سود همکاری کامل داشتند که از احترام آنها به حقوق سهامداران عدالت تشکر می‌کنیم، اما برخی شرکت‌ها همکاری لازم را نداشتند و به‌رغم اعلام برنامه زمانبندی پرداخت سود و مکاتبات مکرر سود سهامداران عدالت را واریز نکرده‌اند، که برخورد انضباطی لازم با آنها صورت خواهد گرفت.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: