کد خبر: ۲۰۷۰۷۹
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 November 2022
تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در مهر ماه سال جاری حدود ۴/ ۶میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۵/ ۳۱۸هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵ و ۹/ ۴درصد نسبت به ماه قبل کاهش نشان می‌دهد.

ایسنا : آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های برگشتی در این ماه از نظر تعداد ۳/ ۱۲درصد کاهش اما از نظر ارزش تغییری نداشته و استان‌های تهران و ایلام به ترتیب بیشترین و کمترین چک‌های برگشتی از لحاظ تعداد و ارزش را به خود اختصاص داده‌اند.

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده است، نشان می‌دهد که در مهر ماه سال جاری حدود ۴/ ۶میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۵/ ۳۱۸هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵ و ۹/ ۴درصد نسبت به ماه قبل کاهش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، بیش از ۹/ ۵میلیون فقره چک با ارزشی حدود ۲/ ۲۸۳هزار میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴/ ۴ و ۵/ ۵درصد افزایش دارد. در این بین، لازم به ذکر است که در ماه مذکور از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله‌شده به ترتیب ۴/ ۹۲ و ۹/ ۸۸درصد وصول شده است.

البته، در کنار چک‌های وصولی بیش از ۴۸۴هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد ۳/ ۱۲درصد کاهش و مبلغ چک‌های برگشتی تغییری نداشته است. همچنین در این مدت، در استان تهران حدود ۲میلیون فقره چک با ارزشی بیش از ۸/ ۱۵۹هزار میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول‌شده در تهران حدود ۹/ ۱میلیون فقره به ارزشی حدود ۴/ ۱۴۳هزار میلیارد تومان و چک‌های برگشتی بیش از ۱۴۲هزار فقره به ارزشی حدود ۵/ ۱۶هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل
علاوه بر این، در مهر ماه امسال بیش از ۴۶۷هزار فقره چک به ارزش بیش از ۳۴هزار میلیارد تومان به دلایل کسری یا نبود موجودی برگشت خورده که درواقع از نظر تعداد ۵/ ۹۶ و از نظر ارزش نیز ۳/ ۹۶درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی بوده است. از سوی دیگر، در استان تهران بیش از ۱۳۶هزار فقره چک به ارزش بیش از ۷/ ۱۵هزار میلیارد تومان به دلایل کسری یا نبود موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۸/ ۹۵ و از نظر مبلغ نیز ۴/ ۹۵درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.

همچنین بررسی نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های چهارمحال و بختیاری (۳/ ۱۰درصد)، کردستان (۹/ ۹درصد) و خراسان شمالی (۷/ ۹درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گیلان (۳/ ۵درصد)، کرمانشاه (۵/ ۶درصد) و خوزستان و گلستان (هرکدام ۶/ ۶درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند.

بیشترین ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌شده در استان به ترتیب به استان‌های یزد (۳/ ۱۶درصد)، کردستان (۶/ ۱۵درصد) و لرستان (۱/ ۱۵درصد) اختصاص یافته است و استان‌های البرز (۶/ ۹درصد)، گیلان (۳/ ۸درصد) و قزوین (۳/ ۹درصد) کمترین نسبت به ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌شده در استان را به خود اختصاص دادند.


طبق این گزارش، استان تهران با داشتن ۱۴۲هزار و ۱۰۰فقره چک برگشتی به ارزشی بیش از ۴/ ۱۶هزار میلیارد تومان بیشترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر، استان ایلام پس از مناطق آزاد (۳۰۰فقره چک برگشتی) با داشتن ۴۰۰فقره چک برگشتی به ارزش ۲/ ۱۸هزار میلیارد تومان در مهر ماه کمترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی در کشور را به خود اختصاص داده است.

نگار کریمی
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: