کد خبر: ۲۰۷۰۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷:۴۹ - ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - 22 November 2022
سازمان ملی زمین و مسکن از تامین ۵۶‌هزار و ۹۷۲ هکتار زمین در حریم و محدوده شهرها برای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

سازمان ملی زمین و مسکن از تامین ۵۶‌هزار و ۹۷۲ هکتار زمین در حریم و محدوده شهرها برای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس اعلام سازمان ملی زمین و مسکن تاکنون ۲۴‌هزار و ۲۲۴ هکتار اراضی مسکونی در محدوده شهرها شناسایی شده و در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار گرفته است. این میزان زمین پاسخگوی نیاز دولت برای ساخت یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار واحد مسکونی بوده است، اما با توجه به سیاست «کاهش تراکم‌‌‌ واحدها»، شناسایی زمین برای این کلان‌‌‌پروژه بخش مسکن در دولت ادامه دارد.

همچنین میزان اراضی تامین شده واقع در حریم‌‌‌ شهرها که در مراحل الحاق قرار دارد، ۳۲‌هزار و ۷۴۸ هکتار اعلام شده که به این ترتیب مجموع زمین‌‌‌های شناسایی شده در محدوده یا حریم شهرها به ۵۶‌هزار و ۹۷۲ هکتار رسیده است.

به دنبال دستور رئیس‌‌‌جمهوری مبنی بر الزام انتقال اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی به سازمان ملی زمین و مسکن برای استفاده در طرح مسکن‌‌‌سازی یک‌میلیونی توسط دولت، تاکنون اسناد حدود ۳‌هزار و ۷۰۰ هکتار زمین به این سازمان منتقل شده است. افزون بر این سند ۸۰۰ هکتار زمین دیگر در مرحله انتقال سند قرار دارد که در صورت نهایی شدن مجموع اراضی واگذار شده از سوی دستگاه‌ها به ۴‌هزار و ۵۰۰ هکتار خواهد رسید.

با این حال به اذعان مدیران ارشد سازمان ملی زمین و مسکن، بسیاری از اراضی تامین شده در محدوده شهرها واقع نشده بلکه در حریم شهرها قرار دارد. الحاق این زمین‌‌‌ها به محدوده شهری بر عهده شورای برنامه‌‌‌ریزی استان است که روند آن از نگاه مجریان نهضت ملی مسکن نیازمند تسریع است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: