کد خبر: ۲۰۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - 28 September 2022
او در خصوص اقداماتی که در کشورهای توسعه‌یافته انجام شده و این کشورها توانسته‌اند به رشد اقتصادی برسند، عنوان کرد: اقدامات آن‌ها طولانی‌مدت است. آن‌ها هم در اقتصاد داخلی و هم در روابط بین‌الملل ثبات دارند. نیروهای انسانی خود را حفظ و به‌خوبی از آن‌ها استفاده می‌کنند و مانند کشور ما به کشورهای خارجی مهاجرت نمی‌کنند. دارای مدیریت خوبی هستند و این عوامل سبب می‌شود رشد اقتصادی داشته باشند.

ایسنا : عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در سال جاری بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور را ۷/ ۳درصد اعلام کرده است، گفت: ممکن است در سال جاری رشد اقتصادی سه تا چهاردرصدی در کشور محقق شود که ناشی از خالی شدن ظرفیت‌ها در دوران کروناست. اما بعید می‌دانم در سال آینده رشد اقتصادی کشور به یک تا دو درصد برسد.

سیدمرتضی افقه با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد، اظهار کرد: تحقق رشد اقتصادی در وهله اول به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و برای اینکه سرمایه‌گذاری انجام شود، سرمایه‌گذار باید نسبت به آینده اطمینان داشته باشد. او بیان اینکه اطمینان سرمایه‌گذاران به آینده به این معناست که باید حداقل برای دو دهه نسبت به آینده خوش‌بین باشند تا بتوانند سرمایه‌گذاری کنند، افزود: برای خوش‌بینی سرمایه‌گذاران باید هم داخل کشور و هم در روابط خارجی ثبات وجود داشته باشد.

این اقتصاددان در خصوص رشد اقتصادی کشورها تصریح کرد: کشورهایی می‌توانند رشد اقتصادی مداوم و ثابت داشته باشند که داخل کشور خود ثبات اقتصادی داشته باشند. تغییرات مکرر و تنش‌های اقتصادی وجود نداشته باشد و همچنین در روابط بین‌المللی تنشی نباشد. افقه با بیان اینکه به دلیل وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت، رشد اقتصادی آن متاثر از فروش آن است، عنوان کرد: رشد اقتصادی کشور به تغییرات قیمت نفت، درآمدهای نفتی یا تحریم‌های گاه و بی‌گاه بستگی دارد.

فاقد ثبات اقتصادی داخلی هستیم
سید مرتضی افقه افزود: درحال‌حاضر به دلیل اینکه در کشور تغییرات مکرر مدیران، قوانین و سیاست‌ها وجود دارد، فاقد ثبات اقتصادی داخلی هستیم. یعنی اینکه مدیران و سیاست‌ها به صورت مرتب تعویض می‌شوند سبب می‌شود سرمایه‌گذاران نتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند. عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه اقتصاد کشور به روابط خارجی، فروش نفت، تجارت‌های خارجی و روابط بین‌الملل با کشورهای دیگر بسیار وابسته است، تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها زمینه زیادی برای فروش نفت وجود ندارد. در دوران کرونا نیز تعدادی از فعالیت‌های اقتصادی تعطیل شدند اما در حال حاضر که کرونا کمتر شده است، ظرفیت خالی وجود دارد و این فعالیت‌ها مجددا در حال راه‌اندازی هستند.

افقه با اشاره به اینکه در سال جاری بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور را ۷/ ۳درصد اعلام کرده است، افزود: ممکن است در سال جاری رشد اقتصادی سه تا چهاردرصدی در کشور محقق شود که ناشی از خالی شدن ظرفیت‌ها در دوران کروناست اما در سال آینده بعید می‌دانم رشد اقتصادی کشور به یک تا دو درصد برسد. او در خصوص اقداماتی که در کشورهای توسعه‌یافته انجام شده و این کشورها توانسته‌اند به رشد اقتصادی برسند، عنوان کرد: اقدامات آن‌ها طولانی‌مدت است. آن‌ها هم در اقتصاد داخلی و هم در روابط بین‌الملل ثبات دارند. نیروهای انسانی خود را حفظ و به‌خوبی از آن‌ها استفاده می‌کنند و مانند کشور ما به کشورهای خارجی مهاجرت نمی‌کنند. دارای مدیریت خوبی هستند و این عوامل سبب می‌شود رشد اقتصادی داشته باشند.


افقه با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور در سال گذشته یک‌درصد بوده است، گفت: رشد اقتصادی کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته بهبود داشته است، اما این مساله پایدار نیست و ناشی از خالی بودن ظرفیت‌هاست. سیاستگذاران کار جدی در این زمینه انجام نداده‌اند. همچنین اگر تحریم‌ها برداشته نشود و ظرفیت‌سازی جدید انجام ندهیم، رشد اقتصادی در سال آینده بسیار کمتر از آن چیزی خواهد بود که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم.. او در خصوص نرخ تورم در کشور افزود: چند سالی است که نرخ تورم کشور بالای ۳۰درصد است. در‌حال‌حاضر نرخ تورم کشور حدود ۴۰درصد است و دولت از سال گذشته تلاش کرده نرخ تورم را کنترل کند اما به جز یک تا دو درصد نتوانسته است نرخ تورم را مهار کند. بخش عمده‌ای از این تورم به دلیل تحریم‌ها و بخش دیگر به دلیل سوءتدبیرهاست.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای کنترل تورم باید به سوی تولید و عرضه پیش برویم و موانع بخش تولید باید برداشته شود، اظهار کرد: دولت در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی به سمت تقاضاست.از نظر بنده موانع تولید باید برداشته شوند و تولیدات افزایش پیدا کند. یعنی عرضه خود را به تقاضا برساند. اما دولت در تلاش است تقاضا را کاهش دهد. بنده مخالف این مساله هستم. افقه در خصوص رشد اقتصادی در استان خوزستان تصریح کرد: استان خوزستان جزو استان‌های برخوردار است و بسیاری از منابع طبیعی را دارد، اما به دلیل سوءتدبیرها و برخی مسائل داخلی جزو استان‌هایی است که شاخص‌های اقتصادی آن شبیه شاخص‌های استان‌های محروم است.

نگار کریمی
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: