کد خبر: ۲۰۵۸۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - 21 September 2022
بانک‌‌های ترکیه کاربرد سیستم پرداخت میر روسیه را به دنبال تهدید واشنگتن متوقف کردند. بانک‌‌های ترکیه اعم از ایزبانک، دنیز بانک و ایش بانک (بزرگ‌ترین بانک خصوصی ترکیه) اعلام کردند که استفاده از سیستم پرداخت میر روسیه را متوقف کرده‌‌اند.

 بانک‌‌های ترکیه کاربرد سیستم پرداخت میر روسیه را به دنبال تهدید واشنگتن متوقف کردند. بانک‌‌های ترکیه اعم از ایزبانک، دنیز بانک و ایش بانک (بزرگ‌ترین بانک خصوصی ترکیه) اعلام کردند که استفاده از سیستم پرداخت میر روسیه را متوقف کرده‌‌اند.

به گزارش ایبنا و به نقل از‌‌ راشاتودی، این اقدام در پی هشدار واشنگتن مبنی بر اینکه موسسات مالی در صورت کمک به مسکو برای دور زدن محدودیت‌‌های آمریکا با تحریم‌های ثانویه مواجه خواهند شد، صورت گرفت. دو بانک ایزبانک و دنیز بانک تصمیم خود را به خبرگزاری ریانووستی روسیه تایید کردند. ایزبانک هم به بلومبرگ توضیح داد که تصمیمش پس از بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده در این زمینه است. همچنین به گزارش «ایسنا» به نقل از بیزینس، بزرگ‌ترین بانک خصوصی ترکیه، ایش بانک (Is bankasi) کار با سیستم پرداخت میر روسیه را به حالت تعلیق درآورده است.


هفته گذشته، اداره کنترل دارایی‌‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا‌(OFAC) اعلام کرد که آماده است تا هر موسسه خارج از روسیه را که از سیستم پرداخت این کشور استفاده می‌‌کند، تحریم کند. سپس منابعی به فایننشال تایمز گفتند که ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا قصد دارند بانک‌‌های ترکیه را تحت فشار قرار دهند تا از کمک به مسکو برای دور زدن تحریم‌ها جلوگیری کنند. در همین حال، ولادیمیر کوملو، مدیر اجرایی سیستم کارت پرداخت ملی، در لیست سیاه ایالات‌‌متحده قرار گرفته است. بانک‌‌های ترکیه به دلیل ترس از تحریم‌های احتمالی از سوی ایالات‌‌متحده و بریتانیا، کارت را تعلیق می‌‌کنند، زیرا این سیستم روسی یکی از راه‌هایی است که مسکو برای دور زدن تحریم‌های غرب و تصمیمش برای خروج کرملین از سوئیفت تلاش می‌‌کند. مسکو اکنون در حال مذاکره برای پذیرش سیستم پرداخت خود در سایر نقاط جهان است.

بانک‌‌های ترکیه در اوایل ماه اوت به شبکه پرداخت میر پیوستند و به گردشگران روسی مجوز می‌‌دادند هزینه خرید‌‌های خود را در این کشور پرداخت کنند. سیستم میر توسط بانک مرکزی روسیه به عنوان جایگزین داخلی ویزا و مسترکارت پس از اعمال دور اول تحریم‌ها علیه مسکو در سال ۲۰۱۴ توسعه یافت. از زمان معرفی سیستم پرداخت جدید، بانک‌‌های روسیه بیش از ۱۲۹ میلیون کارت میر صادر کرده‌‌اند. در حال حاضر در ترکیه، ویتنام، ارمنستان، کره‌جنوبی، ازبکستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوستیای جنوبی و آبخازیا پذیرفته می‌شوند.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: