کد خبر: ۲۰۵۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - 20 September 2022
درحالی برخی بانک‌‌ها به بهانه بخشنامه بانک مرکزی از افزایش هزینه سرویس پیامکی خود خبر داده‌‌اند که پیگیری تسنیم از بانک مرکزی نشان می‌دهد این بانک هیچ بخشنامه‌‌ای برای افزایش هزینه پیامک‌‌ بانک‌‌ها صادر نکرده است.

درحالی برخی بانک‌‌ها به بهانه بخشنامه بانک مرکزی از افزایش هزینه سرویس پیامکی خود خبر داده‌‌اند که پیگیری تسنیم از بانک مرکزی نشان می‌دهد این بانک هیچ بخشنامه‌‌ای برای افزایش هزینه پیامک‌‌ بانک‌‌ها صادر نکرده است.

افزایش هزینه سرویس پیامکی بانک‌‌ها خبری است که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده است و ماجرا برمی‌‌گردد به ارسال پیامک برخی بانک‌‌ها به مشتریان ‌‌خود در پیامک ارسالی این بانک‌‌ها آمده است: «مشتری گرامی: از ابتدای سال۱۴۰۱ باتوجه به بخشنامه بانک مرکزی و با عنایت به تعرفه جدید اپراتورهای تلفن همراه، کارمزد پیامک براساس تعداد پیامک واریز و برداشت کلیه حساب‌های شما نزد این بانک محاسبه و هر شش‌ماه یک‌بار به ازای هر پیامک ۹۰۰ریال اخذ خواهد شد.» این اقدام بانک‌‌ها درحالی اجرایی می‌‌شود که قیمت هر پیامک فارسی در سال۱۴۰۱ برای سیم‌کارت دائمی/ اعتباری همراه اول: ۹/ ۸ و ۶/ ۱۰ تومان و سیم کارت دائمی/ اعتباری ایرانسل: ۹/ ۹ و ۶/ ۱۱ تومان تعیین شده است.

محاسبات نشان می‌‌دهد درصورتی‌که یک مشتری بانک در سال به‌طور میانگین ۳۶۵پیامک واریز یا برداشت از حساب دریافت کند، با احتساب هر پیامک ۹۰تومان، باید سالانه ۳۲هزار و ۸۵۰تومان هزینه استفاده از پیامک به بانک بدهد؛ درحالی‌‌که هم‌‌اکنون آبونمان سالانه اشتراک پیامک بانکی ۲۰هزار تومان است که به این ترتیب هزینه خدمات پیامک بانکی با شیوه جدید حداقل ۶۴درصد افزایش می‌‌یابد. البته پیگیری خبرنگار تسنیم از کانون بانک‌‌های خصوصی نشان می‌‌د‌‌هد که افزایش سرویس پیامکی بانک‌‌ها تنها از سوی یک بانک انجام شده و بدون هماهنگی و مصوبه رسمی از کانون یا بانک مرکزی است. یک مقام مسوول در همین ارتباط تاکید کرد که کانون بانک‌‌های خصوصی هیچ مصوبه‌ای برای افزایش هزینه سرویس پیامکی بانک‌‌ها نداشته است؛ بانک مرکزی نیز بخشنامه‌ای به بانک‌‌ها ابلاغ نکرده است.

ضمن اینکه مصطفی قمری‌‌وفا، سخنگوی بانک مرکزی هم اعلام کرده است: بانک مرکزی بخشنامه‌‌ای به بانک‌‌ها مبنی بر افزایش هزینه ارسال پیامک به مشتریان نداشته است.

او گفت: پیرو انتشار برخی گزارش‌ها درخصوص بخشنامه ‎بانک مرکزی به بانک‌‌ها مبنی بر افزایش هزینه ارسال پیامک‌‌ به مشتریان، به اطلاع می‌‌رساند بانک مرکزی هیچ‌گونه بخشنامه‌‌ای در این خصوص نداشته است. لازم به ذکر است آخرین بخشنامه بانک مرکزی در این خصوص، آذر ۱۳۹۹ صادر شده و همچنان معتبر و لازم الاجراست.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: