کد خبر: ۲۰۵۴۶۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - 29 August 2022
کارشناس اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران به مناسبت هفته دولت، آخرین وضعیت طرح‌های صادراتی تامین مالی شده توسط بانک توسعه صادرات ایران را تشریح کرد.

کارشناس اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران به مناسبت هفته دولت، آخرین وضعیت طرح‌های صادراتی تامین مالی شده توسط بانک توسعه صادرات ایران را تشریح کرد.

احمد احسانی در گفت‌وگو با روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به تکمیل پنج طرح و اتمام قریب‌الوقوع هشت طرح صنعتی تامین مالی شده از سوی بانک توسعه صادرات ایران، گفت: بانک توسعه صادرات ایران برای اجرای طرح احداث یک واحد شیرین‌سازی گاز، بازیافت اتان، تولید متانول و تولید اتیلن در پتروشیمی بوشهر، ۱۸‌میلیارد یوآن مصوب کرد که به صورت سندیکایی با مشارکت بانک صنعت و معدن از محل فاینانس چین و ۷۵‌میلیون یورو از محل منابع بانک تامین شد. احسانی اظهار کرد: برای اجرای این طرح تا پایان تیر سال‌جاری بالغ بر ۱۸‌میلیارد یوآن چین و ۷۵‌میلیون یورو به شرکت پتروشیمی بوشهر، پرداخت شده که ۸۳‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

این کارشناس اعتباری در ادامه به تشریح وضعیت طرح احداث واحد تولید اتیلن در پتروشیمی گچساران پرداخت و گفت: ۱۶۵‌میلیون یورو به صورت سندیکایی با مشارکت بانک تجارت برای این طرح تصویب شد که تا پایان تیر سال‌جاری، ۶/ ۱۲۸‌میلیون یورو به شرکت پتروشیمی گچساران پرداخت شده و بیش از ۹۲‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. احسانی افزود: برای اجرای طرح احداث واحد تولید پروپیلن در پتروشیمی سلمان فارسی نیز، بالغ بر ۹۵‌میلیون یورو در بانک توسعه صادرات ایران، مصوب شد که تاکنون ۷/ ۵۱‌میلیون یورو از این مبلغ پرداخت شده و ۶۳‌درصد نیزپیشرفت فیزیکی طرح گزارش شده است.


وی در ادامه به تشریح وضعیت طرح‌های فولادی تامین مالی شده از سوی بانک پرداخت و گفت: طرح دو فاز توسعه فولاد‌سازی به ظرفیت یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تن با مبلغ مصوب ۱۰۹‌میلیون یورو، طرح واحد آب شیرین‌کن صنعتی به ظرفیت ۳۰‌هزار مترمکعب در روز با مبلغ مصوب ۲۵‌میلیون یورو و همچنین طرح ایجاد واحد تولید آهن اسفنجی به ظرفیت ۹۶۰‌هزار تن در سال با مبلغ مصوب ۵/ ۵۲‌میلیون یورو تکمیل و به بهره‌برداری رسیده‌‌‌اند.


احسانی به پیشرفت فیزیکی ۹۷‌درصدی طرح تولید اسلب عریض فولادی با ظرفیت یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تن در سال در شرکت فولاد جهان آرا اروند اشاره کرد و گفت: بانک توسعه صادرات ایران ۱۵۹‌میلیون یورو برای این طرح مصوب کرده که بالغ بر ۱۵۴‌میلیون یورو از این مبلغ تا پایان تیر ۱۴۰۱ به این شرکت پرداخت شده است. به گفته این کارشناس اعتباری طرح احداث یک واحد تولیدی ۷۰۰ هزارتنی شمش در شرکت فولاد آلیاژی ایران با مبلغ مصوب ۱۰۶‌هزار و ۵۵۰‌میلیون یورو به صورت سندیکایی با مشارکت بانک توسعه صادرات ایران و بانک صنعت و معدن، به پیشرفت ۸۳‌درصدی دست یافته است. احسانی از پیشرفت فیزیکی ۱۰۰‌درصدی طرح احداث واحد کک متالورژی در شرکت کک طبس و طرح ماشین‌آلات خط تولید در شرکت سولیکو کاله خبر داد و گفت: مبلغ مصوب برای طرح احداث واحد تولید کک متالورژی۳۰‌میلیون یورو و ۳۵۰‌میلیارد ریال و مبلغ مصوب برای شرکت سولیکو کاله ۲۰‌میلیون یورو بوده است.

وی اضافه کرد: طرح توسعه تولیدات بلوکات گازی در شرکت صنایع خاک چینی ایران از دیگر طرح‌های تامین مالی شده از سوی بانک توسعه صادرات ایران، با مبلغ مصوب ۹‌میلیون یورو و ۲۵۰‌میلیارد ریال به پیشرفت فیزیکی ۹۵‌درصدی دست یافته است. احسانی به پیشرفت فیزیکی ۵۷‌درصدی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار اشاره کرد و گفت: از ۳۳۴‌میلیون دلار مبلغ مصوب برای تامین مالی این طرح تاکنون ۱۷۳‌میلیون دلار به شرکت آریابنادر ایرانیان پرداخت شده است. وی درپایان به تشریح وضعیت طرح خط سوم انتقال برق ایران به ارمنستان پرداخت و گفت: بانک توسعه صادرات ایران بالغ بر۸۷‌میلیون یورو برای اجرای این طرح مصوب کرد؛ این طرح تا پایان تیرماه سال‌جاری به پیشرفت ۸۰‌درصدی دست یافته است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: