کد خبر: ۲۰۴۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۱۲ تير ۱۴۰۱ - 03 July 2022

ایسنا : میزان سپرده‌ها و تسهیلات بانکی تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال گذشته معادل ۳۵ و ۹/ ۳۴درصد افزایش یافته است.


براساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان اردیبهشت‌‌ماه سال جاری، مانده کل سپرده‌ها به رقم ۷/ ۵۶۸۱ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۳۵ و ۷/ ۲درصد افزایش نشان می‌‌دهد. همچنین بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۹/ ۳۰۷۳هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۱۵هزار و ۱۶۰میلیارد تومان است. علاوه بر این، مانده کل تسهیلات در این زمان ۴/ ۴۱۸۶هزار میلیارد تومان است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۹/ ۳۴ و ۱/ ۱درصد افزایش داشته است. طبق این گزارش، بیشترین مبلغ تسهیلات نیز مربوط به استان تهران با مانده ۸/ ۲۵۸۸ هزار میلیارد تومان و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۱۴هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۹/ ۸۱درصد است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل به ترتیب ۳/ ۰واحد درصد افزایش و در مقایسه با پایان سال قبل ۳/ ۱واحد درصد کاهش را نشان می‌‌دهد که نسبت مذکور در استان تهران ۴/ ۹۲درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد ۹/ ۱۱۰درصد است. در این گزارش، یکی از علل مهم بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در استان تهران بیان شده و عمده فعالیت‌‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌‌ها و موسسات اعتباری استان تهران انجام می‌‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: