کد خبر: ۲۰۳۶۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ - 01 June 2022
سرپرست بانک توسعه تعاون با اشاره به اهمیت پروژه‌های محیط زیست در برنامه‌های این بانک گفت: حمایت از این پروژه‌ها و تخصیص منابع به سمت فعالیت‌هایی با رویکرد زیست محیطی می‌تواند در زمره راهبردهای اصلی بانک تلقی شود.

۷۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اعتباری از محل تفاهم‌نامه ملی کمک به اقتصاد سبز با رویکرد ایجادی، توسعه‌ای و تکمیلی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود بین بانک توسعه تعاون و صندوق ملی محیط زیست امضا شد.

محمد شیخ‌حسینی سرپرست بانک توسعه تعاون در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه اظهار کرد: هر پروژه تولیدی و عمرانی در کشور با پیوست محیط‌زیستی زمینه‌ساز بهره‌برداری صحیح از قابلیت‌های موجود است.

وی افزود: بانک توسعه تعاون به عنوان بانک بنگاه‌های کوچک، متوسط و زودبازده در حوزه‌های تولید و اشتغال مطرح است و از جمله کارکردهای اصلی بانک، هدایت نقدینگی به سمت و سوی بخش واقعی اقتصاد در قالب مولد است.
سرپرست بانک توسعه تعاون با اشاره به اهمیت پروژه‌های محیط زیست در برنامه‌های این بانک گفت: حمایت از این پروژه‌ها و تخصیص منابع به سمت فعالیت‌هایی با رویکرد زیست محیطی می‌تواند در زمره راهبردهای اصلی بانک تلقی شود.

شیخ‌حسینی تفاهم متقابل میان بانک و صندوق را رویدادی مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: بانک به عنوان عامل واسطه وجوه و مدیریت منابع به سمت فعالیت‌های تولیدی و ارزش‌آفرین، با اجرای این تفاهم‌نامه موقعیتی را ایجاد می‌کند تا با هم‌افزایی میان دو دستگاه، امکان تحقق تکالیف طرفین و ایفای مسوولیت‌های اجتماعی فراهم آید.

سجاد انجم‌شعاع، مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست گفت: بروز مسائل متنوع محیط زیست در جهان و کشور ایجاب می‌کند تا بسیاری از سیاست‌ها و اقدامات در این حوزه اجرایی شود. وی در همین رابطه افزود: کمبود منابع موثر و نبود مکانیزم‌ها، موجب شده بود تا فعالیت این صندوق در حد انتظار نباشد.

وی گفت: در حالی که استفاده از منابع تلفیقی بانک‌ها در حمایت از فعالیت‌های زیست محیطی راهکاری مهم و اجرایی را فراهم می‌سازد، با بررسی به عمل آمده در میان شبکه بانکی به دنبال بانکی بوده‌ایم که دغدغه محیط زیستی داشته باشد و ضمن چابکی و پوشش جغرافیایی گسترده از یک رویکرد و کارکرد توسعه‌ای برخوردار باشد. این تفاهم‌نامه به عنوان سند کاربردی و با بیان دقیق فرآیندها و جزئیات با توافق دو دستگاه به تدوین درآمده است. سید‌باقر فتاحی رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: این بانک در اجرای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای عاملیت منعقده همواره در تلاش بوده است تا تعهدات به صورت ۱۰۰ در‌صدی ایفا شده و اهداف و آثار مثبت اجتماعی و اقتصادی تفاهم‌نامه‌ها به نحو مناسبی محقق شود. وی افزود: شرایط و رویدادهایی که در حوزه محیط زیست به وقوع می‌پیوندد در همه شئون زندگی انسان در حال حاضر و در نسل‌های آینده تاثیرگذار است و از این رو تدابیر موثر برای حفظ و ارتقای وضعیت محیط زیست از اهمیتی ویژه برخوردار است.

فتاحی خاطرنشان کرد: کارگروه‌هایی مشترک برای بررسی وضعیت و نحوه پیشرفت مراحل اجرایی تفاهم‌نامه تشکیل خواهد شد و با مکانیزم و فرآیندهایی چابک و موثر، این تفاهم در مسیر کارآمدی به اجرا درخواهد آمد. سعید معادی معاون مدیر عامل بانک توسعه تعاون در امور استان‌ها و بازاریابی در خصوص ظرفیت و قابلیت سازمان توسعه‌ای بانک توسعه تعاون اظهار کرد: نقاط مشترک و اهداف توسعه‌ای این دو دستگاه اجرایی باعث هم‌افزایی شده و با بهره‌گیری از منابع تلفیقی شرایطی را فراهم خواهد ساخت تا در قالب سیاستگذاری صندوق، شناسایی و معرفی طرح‌های اقتصادی به صورت ایجادی، توسعه‌ای و تکمیلی از منابع ۷۵۰۰ میلیارد ریالی با نرخ ترجیحی و بازگشت ۶۰ ماهه بهره‌مند شود. وی افزود: انعقاد این تفاهم‌نامه ملی یک ظرفیت بی‌بدیل و یک فرصت مناسب برای حفظ و نگهداشت اکوسیستم و زیست محیط و کمک به بنگاه‌های اقتصادی دانش‌بنیان و مولد که حرکت در مسیر اثربخشی و بازدهی است را متبلور می‌سازد.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: