کد خبر: ۲۰۳۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - 24 May 2022

بانک مرکزي : در دیدار رئیس کل بانک مرکزی کشورمان و معاون نخست‌وزیر قزاقستان راهکارهای توسعه همکاری های بانکی همپای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم‌های لازم نیز در این زمینه اتخاذ شد. بخیت سلطان‌اف، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان و تعدادی از مسوولان اقتصادی این کشور صبح دیروز با حضور در ساختمان این بانک با علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی کشورمان دیدار و درخصوص گسترش همکاریهای بانکی و تجاری به تبادل نظر پرداخت.

در این دیدار صالح‌آبادی با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان تاکید کرد: توسعه همکاری‌های اقتصادی و گسترش مناسبات بانکی میان ایران و قزاقستان لازم و ملزوم یکدیگر بوده و از آمادگی کشور دوست قزاقستان برای افزایش روابط بانکی و تجاری میان دو کشور استقبال می‌کنیم. عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با اشاره به ظرفیت‌های تجاری اقتصادی و بانکی ایران و قزاقستان عنوان کرد: با گسترش مناسبات بانکی میان دو کشور، همکاری‌های اقتصادی نیز افزایش یافته و به نقطه مطلوب می‌رسد.

همچنین در این دیدار بخیت سلطان‌اف، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان نیز با اشاره به سفر رسمی رئیس‌جمهوری این کشور به تهران در اواخر خرداد ماه گفت: به دستور شخص رئیس‌جمهور قزاقستان به تهران آمده‌ام تا زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش همکاری‌های اقتصادی تجاری و بانکی میان قزاقستان و ایران را در دستور کار قرار دهیم.

او با اشاره به آمادگی قزاقستان برای توسعه مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران گفت: قراردادهای بسیار خوبی طی ماه‌های گذشته میان بخش‌های مختلف اقتصادی و بخش خصوصی دو کشور به انعقاد رسیده به‌گونه‌ای‌که حجم مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و قزاقستان در سه ماه گذشته ۵۰ درصد رشد کرده و به ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است. معاون نخست‌وزیر قزاقستان با اشاره به رشد ۸۵درصدی حجم مراودات تجاری و اقتصادی دو کشور در سال گذشته گفت: قبل از کرونا حجم مناسبات اقتصادی ایران و قزاقستان بالغ بر یک میلیارد دلار بود که بازگشت به این حد از همکاری‌ها و تا بیشتر از آن هم در دستور کار قزاقستان قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: