کد خبر: ۲۰۲۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - 17 April 2022
بر اساس این دستور که چند روز قبل بانک مرکزی افغانستان با هدف تقویت پایه پولی این کشور صادر کرد، ساکنان ولایت نیمروز فقط با پول افغانی می‌توانند داد و ستد کنند.

تحلیل بازار : بر اساس دستور بانک مرکزی افغانستان داد و ستد در بازار ولایت نیمروز افغانستان با تومان و ارزهای خارجی ممنوع شد. طالبان از روز شنبه هر نوع داد و ستد و استفاده از ارزهای خارجی و تومان ایران را در ولایت نیمروز افغانستان ممنوع کرد.

بر اساس این دستور که چند روز قبل بانک مرکزی افغانستان با هدف تقویت پایه پولی این کشور صادر کرد، ساکنان ولایت نیمروز فقط با پول افغانی می‌توانند داد و ستد کنند.

سال‌هاست مردم ولایت نیمروز به‌ویژه شهر زرنج که در همسایگی ایران قرار دارند به جای استفاده از پول افغانی از تومان ایران استفاده می‌کنند. هم اکنون بیش از ۹۰‌درصد داد و ستد در این ولایت با تومان ایرانی است.

ده‌‌‌ها سال است که مردم زرنج تومان را می‌‌‌شناسند به طوری که برخی از آنان خیلی با پول افغانی آشنایی ندارند و همیشه در جیبشان تومان است. صابر مومند سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفت: «اقدام اخیر در ولایت نیمروز را می‌‌‌ستاییم و از تمام هموطنان می‌‌‌خواهیم که در داد و ستد داخلی خود و معاملات تجاری از پول افغانی استفاده کنند.» ساکنان ولایت نیمروز با اینکه از محدودیت در برابر استفاده از تومان ایرانی در این ولایت استقبال می‌کنند، اما تاکید دارند برچیدن یکباره تومان از بازار شهر زرنج ممکن نیست.

یک دکاندار در شهر زرنج گفت: «این کار را باید روی یک برنامه به پیش ببرند به خاطر اینکه تمام مردم با پول ایران سروکار دارند.» یکی از ساکنان نیمروز گفت: «پول ما را قبول ندارند، وقتی پول افغانی را به بازار ببریم به ما چیزی نمی‌‌‌دهند.» برخی از کارشناسان اقتصادی جایگزین شدن پول افغانی در برابر ارزهای خارجی را در داد و ستدها و کارهای تجارتی به سود اقتصاد افغانستان می‌‌‌دانند. ده‌‌‌ها سال است که ساکنان ولایت نیمروز در داد و ستد و کارهای تجاری از تومان ایرانی استفاده می‌کنند. در سال‌های قبل نیز حکومت پیشین نیز بارها استفاده از پول ایرانی را در نیمروز ممنوع کرده بود، اما کارساز نشده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: