کد خبر: ۲۰۲۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۱ - 07 April 2022

تحلیل بازار : نتایج نظرسنجی انجام‌شده توسط صرافی جمینای نشان‌دهنده رشد دوبرابری ورود سرمایه گذاران به بازار رمز ارزها طی یک سال گذشته و همچنین ادامه این مسیر طی ماه‌های آینده است.


صرافی جمینای با انتشار گزارشی درخصوص وضعیت توزیع ارزهای دیجیتال در جهان، به اطلاعات مهمی دست یافته است که می‌‌تواند در تحلیل داده های مرتبط با فعالیت این ارزها در جهان از آنها استفاده کرد. این گزارش که تحت عنوان «وضعیت جهانی کریپتو در سال ۲۰۲۱» منتشر شده، به آخرین وضعیت توزیع جغرافیایی، سنی و جنسیت رمزارزها در سراسر جهان پرداخته و معتقد است بیش از نصف جامعه آماری مصاحبه‌شونده در سه کشور هند، بریل و هنگ‌کنگ در سال گذشته میلادی برای نخستین‌بار، اقدام به خرید رمزارزها کرده‌‌اند که آماری بسیار عجیب و جالب توجه به نظر می‌‌رسد. جمینای همچنین معتقد است در کل جهان نیز آماری مشابه به‌دست آمده است که نشان می‌‌دهد بیش از نصف دارندگان رمزارزها طی سال گذشته میلادی اقدام به خرید آنها برای نخستین‌بار کرده‌‌اند.

این صرافی می‌‌گوید برای انجام نظرسنجی خود، یک جامعه آماری ۳۰هزار نفری از ۲۰ کشور مختلف در سراسر جهان را به صورت تصادفی انتخاب و در بازه زمانی نوامبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ مورد مصاحبه قرار داده که این آمار نشان‌دهنده رشد روزافزون اکوسیستم ارزهای دیجیتال در سراسر جهان است. از دیگر یافته‌های موجود در این نظرسنجی، می‌‌توان به خریدهای انجام‌شده در زمینه ارزهای دیجیتال در هند و برزیل اشاره کرد که به ترتیب، ۵۴ و ۵۱ درصد خریدارران رمزارزها در این دو کشور، از سال۲۰۲۱ وارد این بازار شده‌‌اند. همچنین در بررسی مناطق، ۴۵درصد از ساکنان منطقه آمریکای لاتین و ۴۶درصد از مردم آسیا - اقیانوسیه، به ترتیب، در سال۲۰۲۱ اقدام به خرید رمزارزها کرده‌‌اند. در دو منطقه آمریکای شمالی و اروپا نیز به ترتیب، ۴۴ و ۴۰درصد از خریداران در همین سال وارد بازار کریپتو شده‌اند.

کدام کشورها بیشترین سرمایه‌گذاری رمزارزی را داشته‌اند؟
نتایج نظرسنجی‌‌های جمینای نشان داد که شهروندان کشورهای برزیل و اندونزی، بیشترین سهم دارایی‌‌های دیجیتال را در اختیار دارند. از سوی دیگر، ۴۱درصد از افراد مورد نظر سنجی در دو کشور برزیل و اندونزی، دارایی رمز ارزی در سبد سرمایه‌گذاری‌‌های خود داشته و از آن استفاده می‌‌کنند. این در حالی است که این رقم در آمریکا ۲۰درصد، در استرالیا ۱۸درصد و در اتحادیه اروپا نیز ۱۷درصد اعلام شده است. اما در کشورهای آسیایی و خاورمیانه نیز رشد بازار رمزارزها بسیار بالا بوده است. ۳۵درصد مردم امارات و ۳۵درصد شهروندان سنگاپور دارای دارایی‌‌های ارزی دیجیتال هستند که آمار بسیار قابل توجهی است.

موانع موجود بر سر راه پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال
در این نظرسنجی، دو عامل اصلی بازدارنده در برابر پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال، عدم تعیین و تصویب مقررات شفاف در این حوزه و همچنین عدم آموزش استفاده از آنها و فعالیت در این بازار ذکر شده است. بر اساس آمارهای ارائه‌شده از سوی جمینای، در میان افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی که هنوز اقدام به خرید رمز ارزها نکرده‌‌اند، ۳۹درصد از ساکنان آسیا و اقیانوسیه، ۳۷درصد از اهالی آمریکای لاتین و همچنین ۳۶درصد از اروپایی‌ها، عدم تصویب مقررات و قوانین در این حوزه را دلیل کناره‌گیری خود از ورود به این بازار اعلام کرده‌‌اند. همچنین تعداد مشابهی از جامعه آماری هدف، ترس از وضع احتمالی مالیات‌‌های سنگین از سوی دولت‌ها را دلیل عدم مشارکت خود در این بازار دانسته‌‌اند. صرافی جمینای سال گذشته نیز با انتشار گزارشی نسبتا مشابه، مدعی شد تعداد خریداران ارزهای دیجیتال در آمریکای شمالی، طی سال۲۰۲۱ دوبرابر شده است. همچنین صرافی هوئوبی نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان «گزارش ادراک کریپتو ۲۰۲۲» در ماه ژانویه سال جاری میلادی، اعلام کرد که تعداد سرمایه‌‌گذاران و دارندگان بیت کوین در آمریکا، در سال۲۰۲۱ حدود ۷۰درصد افزایش یافته است.

ارتباط میان تورم و سرمایه‌‌گذاری در ارزهای دیجیتال
آنچه در گزارش ارائه‌شده توسط جمینای مبرهن است، افزایش تعداد سرمایه‌‌گذاران در بخش ارزهای دیجیتال در بازه زمانی است که شاهد اوج تورم در اکثر کشورهای جهان بودیم. از سوی دیگر، عمده سرمایه‌‌گذاری‌‌ها در کشورهای در حال توسعه مانند هند، برزیل، اندونزی و... انجام شده است که بیش از دیگر کشورها با معضل تورم دست و پنجه نرم می‌‌کنند. در ایالات متحده نیز نرخ بی‌سابقه تورم طی چهل سال گذشته و عدم توانایی نه چندان مطلوب فدرال رزرو برای کنترل این تورم از طریق وضع سیاست‌‌های پولی و بانکی خود مانند افزایش نرخ بهره و در نتیجه، کاهش قدرت دلار در بازار فارکس، منجر به تمایل بیشتر سرمایه‌‌گذاران به سمت بازار ارزهای دیجیتال شده است. بنابراین می‌‌توان نتیجه گرفت که معمولا میزان تورم در کشورها با نرخ سرمایه‌‌گذاری شهروندان در ارزهای دیجیتال، رابطه‌‌ای مستقیم داشته و در صورت ادامه روند فعلی افزایش تورم که عمدتا ناشی از عوامل فاندامنتال و تنش‌‌های ژئوپلیتیکی در غرب به‌ویژه اوکراین است، می‌‌توان طی ماه‌های آینده شاهد استقبال بیشتر سرمایه‌‌گذاران از ورود به بازار رمز ارزها و در نتیجه، افزایش حجم بازار آنها بود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: