کد خبر: ۲۰۲۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - 04 April 2022
براساس آمار ۱۱ماه سال۱۴۰۰، حق بیمه تولیدی سال۱۴۰۰ به ۵/ ۱۰۰هزار میلیارد تومان رسیده که آمار بسیار خوبی است. رقم خسارت پرداختی توسط صنعت بیمه نیز برابر با ۵۴ هزار میلیارد تومان بوده است. نرخ رشد حق بیمه تولیدی ۲/ ۴۵درصد و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸/ ۳۸درصدی داشته است که آمار بالایی محسوب می‌‌شود.

 رئیس کل بیمه مرکزی، ضمن تاکید بر تحول صنعت بیمه از طریق ابزارهای جدید فناوری محور معتقد است توسعه دیجیتالی در صنعت بیمه نباید به تضعیف سرمایه انسانی بیمه‌ها منجر شود.

مجید بهزادپور گفت: براساس آمار ۱۱ماه سال۱۴۰۰، حق بیمه تولیدی سال۱۴۰۰ به ۵/ ۱۰۰هزار میلیارد تومان رسیده که آمار بسیار خوبی است. رقم خسارت پرداختی توسط صنعت بیمه نیز برابر با ۵۴ هزار میلیارد تومان بوده است. نرخ رشد حق بیمه تولیدی ۲/ ۴۵درصد و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸/ ۳۸درصدی داشته است که آمار بالایی محسوب می‌‌شود.

او ادامه داد: پرداخت خسارت بیشتر به معنای تعامل بیشتر صنعت بیمه با افراد بیمه‌‌گذار است. البته رشد حق بیمه نیز محصول رشد نرخ آن در بیشتر رشته‌های موجود بوده و محصول افزایش نرخ در یک رشته خاص نبوده است. نسبت خسارت بازار با ۴/ ۲ واحد افزایش نسبت به ۱۱ماه سال قبل به حدود ۸/ ۵۳ رسیده است که البته در این محاسبه خسارت بیمه و حق بیمه تولیدی بر حسب درصد است و با ضریب خسارت متفاوت است. در ضریب خسارت بحث خسارت معوق و ذخایر حق بیمه در نظر گرفته می‌‌شود.

رشته درمان با حدود ۳/ ۱۰۶درصد، حمل‌ونقل دریایی با ۵/ ۸۴درصد و بدنه اتومبیل با ۷/ ۵۴ بالاترین نسبت خسارتی را در مقایسه با حق بیمه دریافتی در رشته‌های مختلف صنعت بیمه دارند. او گفت: یکی از مواردی که باید به شکل جدی در سال جاری (۱۴۰۱) به آن توجه کنیم، بخش درمان است که نسبت قابل توجهی از پرداختی خسارات صنعت بیمه را نیز شامل می‌‌شود. سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی توسط این بخش به ترتیب ۶/ ۶۸درصد و ۷/ ۷۰درصد بوده است که نشان‌دهنده فعال‌‌تر شدن بخش خصوصی در صنعت بیمه است.

بهزادپور در ادامه گفت: سه رشته اصلی در بین رشته‌های بیمه‌‌ای وجود دارد که سهم بیمه شخص ثالث و مازاد، ۸/ ۳۴درصد، درمان ۳/ ۱۸ و زندگی ۱۶درصد بوده است. در پرتفوی کلی صنعت بیمه این سه رشته، رشته‌های اصلی هستند که شاهد رشد آنها هستیم، بیمه زندگی به صورت آرامی در حال رشد است؛ اما این رشد به صورت ۱۰۰درصد مورد تایید ما نیست و باید کار بیشتری روی آن انجام شود.

او درخصوص آمارهای مربوط به شاخص‌‌های مالی صنعت بیمه کشور در ۱۱ماه سال۱۴۰۰ گفت: مانده کل ذخایر بیمه‌‌ای تا پایان شهریور ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۲۰هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸درصد رشد داشته است. سرمایه شرکت‌های بیمه در همان مقطع حدود ۴۱هزار میلیارد و حقوق صاحبان سهام نیز ۵۰هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. این دو عدد آخر مهم‌ترین منابعی هستند که پرداخت خسارت و سرمایه‌‌گذاری از طریق آنها انجام می‌‌شود.

کل دارایی‌‌های شرکت‌های بیمه در پایان شهریور۱۴۰۰، ۲۰۰هزار میلیارد تومان بوده است. سال گذشته شرکت‌های بیمه براساس ارزش دفتری بالغ بر ۸۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری کردند که اگر عملکرد بیمه مرکزی را نیز به آن اضافه کنیم در مجموع حدود ۱۲۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری انجام شده است.

نگار کریمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: