کد خبر: ۲۰۲۱۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - 14 March 2022
بانکداری ایرانی گزارش می دهد؛
بررسی صورتهای مالی 10 شرکت بزرگ بیمه نشان می دهد که همچنان بیمه شخص ثالث، درمان، زندگی بیشترین سهم را در پرتفوی شرکت ها به خود اختصاص دادند. همچنین در حوزه خسارت نیز ، سهم خسارت رشته های شخص ثالث، درمان، زندگی و باربری بالاست بود.

در سال 1400 همچنان رشته‌های شخص ثالث، درمان و زندگی بالاترین سهم را در پرتفوی شرکت‌های بیمه به خود اختصاص دادند.

به گزارش  بانکداری ایرانی،  بررسی صورتهای مالی 10 شرکت بزرگ بیمه نشان می دهد که همچنان بیمه شخص ثالث، درمان، زندگی بیشترین سهم را در پرتفوی شرکت ها به خود اختصاص دادند. همچنین در حوزه خسارت نیز ، سهم خسارت رشته های شخص ثالث، درمان، زندگی و باربری بالاست بود.

بر اساس این گزارش و همانطور که از جداول زیر که اطلاعات ان از صورت های مالی و گزارش های ماهیانه 10 شرکت بزرگ بیمه خصوصی در ایران استخراج شده نشان می دهد که همچنان بالاترین سهم پرتفوی بیمه ایران به رشته بیمه شخص ثالث اختصاص دارد.

بر خلاف ادعای شرکت‌های بیمه مبنی بر تنوع بیشتر پرتفو در سال 1400، شاهد این رخداد نبوده و همچنان شرکت ها با وجود نداشتن رضایت از پرداخت سهم سازمان های دولتی و عمومی بیشترین تلاش را برای جذب بیمه شخص ثالث می کنند.

بر اساس گزارش بیمه مرکزی در نیمه نخست امسال، تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب در حدود 41.2 و 36.5 درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش رشد حق بیمه تولیدی اکثر رشته های بیمه (با 85.6درصد سهم از حق بیمه) غیر از رشته های: هواپیما، کشتی، مهندسی، بدنه اتومبیل، پول و نفت و انرژی (در مجموع با سهم 14.4درصد سهم از حق بیمه) که رشد حق بیمه آنها پایین تر از بازار بیمه است. یعنی رشد این رشته ها که غیر از بیمه شخص ثالث و درمان هستند نسبت به کل بازار کمتر ارزیابی شدند.

بررسی پرتفوی شرکت های بیمه گری در سال 1400

 

شرکت هایی که بیشتر به رشته های غیر شخص ثالث توجه کردند

بر اساس جدول زیر، بیمه پاسارگاد و بیمه دی و بیمه تجارت نو دارای وضعیت بهتری در جذب بیمه شخص ثالث هستند. البته رشته های مانند درمان در این شرکت ها جذابیت بیشتری داشته اما از رشته دردسرساز شخص ثالث فاصله گرفتند.

در حقیقت کمترین درصد سهم شخص ثالث در پرتفوی به شرکت بیمه دی اختصاص دارد. این شرکت تنها 11 درصد از سهم پرتفوی خود را به بیمه شخص ثالث اختصاص داد.

 

بررسی پرتفوی شرکت های بیمه گری در سال 1400

بررسی پرتفوی شرکت های بیمه گری در سال 1400

 

پرریسک ترین رشته بیمه گری

در بخش خسارت، سهم پرتفوی شرکتها تقریبا متفاوت است هرچند که همچنان سهم بیمه شخص ثالث و درمان بالاست اما در برخی از شرکت ها نسبت برخی از رشته ها بالاست. به عنوان نمونه در شرکت بیمه ملت  خسارت باربری سهم بالایی را به خود اختصاص داده است. یا در بیمه دی سهم بیمه درمان بسیار بالاست.

بررسی پرتفوی شرکت های بیمه گری در سال 1400

یکی از پریسک ترین  رشته های بیمه گری رشته باربری است . شرکت هایی که در این حوزه فعالیت کردند ، خسارت بالایی را پرداخت کردند.  شرکت ها باید در این رشته مدیریت ریسک بالایی را عملیاتی کنند.

 

بررسی پرتفوی شرکت های بیمه گری در سال 1400

لیلا فریادرس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: