کد خبر: ۲۰۱۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶ - ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - 02 March 2022
فرابورس در مورد P/E بیمه رازی عدد غلطی را منتشر می‌کند؛
نکته جالب توجه اینکه فرابورس، سود EPS یا شرکت بیمه رازی را 10 ریال اعلام کرده که مشخص نیست از کدام صورت مالی شرکت این رقم استخراج شده‌است.

یکی از موضوعاتی که برای سرمایه‌گذاری روی سهام یک شرکت باید روی آن تمرکز کرد، موضوع پی‌بر‌ایی P/E است.

به گزارش  بانکداری ایرانی، تمامی سرمایه‌گذاران به این عدد طلایی توجه زیادی دارند لذا شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا پی برایی مناسبی را به نمایش بگذارند. این در حالی است که بورس و فرابورس به این مساله توجه کمی نشان می‌دهند. حال‌آنکه صنعت بیمه بر اساس گزارش‌های سازمان در چندین فقره دارای پی‌بر‌ایی های متفاوتی است که سبب گمراهی سرمایه‌گذاران شده است.

اشتباه فرابورس کجاست؟
بر اساس این گزارش، پی‌بر‌ایی گروه صنعت بیمه در برخی از شرکت‌ها 32 اعلام‌شده و در برخی دیگر از سهام 6 درصد اعلام‌شده است. درحالی‌که در بازار سرمایه یک صنعت بیمه وجود دارد و باید یک رقم اعلام شود. همین خطا در مورد شرکت‌ها نیز وجود دارد.

بر اساس گزارش بانکداری ایرانی آخرین پی‌بر‌ایی P/E گروه صنعت در بازار سرمایه 21 درصد است. درحالی‌که در سایت رسمی سازمان بورس عدد 32 نشان داده می‌شود و این‌یک اقدام اشتباهی است. همچنین برای برخی از شرکت‌ها نیز همین اتفاق افتاده که سبب گمراهی سرمایه‌گذاران شده است.

بر اساس آخرین گزارش مالی شرکت بیمه البرز سود شناسایی‌شده شرکت یا همان EPS عدد 27 ریال است که بر این اساس پی بر‌ایی P/E شرکت عدد 44 درصد می‌شود اما فرابورس پی برایی P/E شرکت را 120 درصد اعلام کرده است که عدد درستی نیست و این عدد اشتباه برای تحلیل‌گران، گویای ریسک بالای این شرکت است.

وضعیت بیمه رازی چیست؟

نکته جالب توجه اینکه فرابورس، سود EPS یا شرکت بیمه رازی را 10 ریال اعلام کرده که مشخص نیست از کدام صورت مالی شرکت این رقم استخراج شده‌است.

چراکه بر اساس صورت مالی پایان سال 1398 سود شرکت یا همان EPS معادل 168 ریال، پایان سال مالی 99 معادل 48 ریال، سه‌ماهه نخست سال جاری معادل 5 ریال، شش‌ماهه امسال معادل 13 ریال و در گزارش 9 ماهه نیز 27 ریال اعلام‌شده است؛ لذا هیچ عملکرد 10 ریالی در صورت‌های مالی شرکت وجود ندارد و اگر بر اساس صورت‌های مالی 9ماهه بخواهیم پی‌بر‌ایی شرکت بیمه رازی را محاسبه کنیم، پی برایی شرکت می‌شود حدود 44 درصد نه 120 درصد.

از همه مهم‌ترین اینکه بیمه رازی در بازار پایه فرابورس قرارداد. در این صنعت پی برایی P/E شرکت‌ها منفی است. شرکت رسمی و تایید شده سازمان حسابرسی و بورس بیمه رازی، این شرکت در شهریور ماه 220 ریال ای‌پی‌اس EPS محقق کرده و باید پی برایی P/E این شرکت بر اساس این سود محقق شده تعیین شود ، اما فرابورس پی‌بر‌ایی P/E شرکت فرابورس را 120 درصد اعلام کرده است.

درحالی‌که طبق قانون باید بر اساس آخرین سود محقق شده شرکت بیمه رازی یکی از شرکت‌هایی که در این حوزه در خصوص ان اطلاعات غلطی ارائه شده است، چراکه تحلیل گران بر اساس آخرین سود محقق شده و حسابرسی شده ریسک پی برایی P/E شرکت‌ها را شناسایی می‌کنند.

پی‌بر‌ایی و ای‌پی‌اس چیست؟
P/E نسبت قیمت سهم (price) به درآمد سهم (Earning per share) است. محاسبه نسبت پی به ای یکی از روش‌های رایج ارزش‌گذاری سهام در تحلیل بنیادی است که از طریق آن با تخمین سود خالص شرکت‌ها، ارزندگی سهام بررسی می‌شود. این نسبت عموماً برای شرکت‌های تولیدی و سودده مورداستفاده قرار می‌گیرد. نسبت P/E نشان‌دهنده انتظارات سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده است. منظور این است که یک سرمایه‌گذار به ازای دریافت یک ریال بازدهی، چند ریال حاضر است که پرداخت کند. به سود خالص هر سهم نیز EPS گفته می‌شود که مخفف عبارت Earning Per Share است. برای محاسبه EPS باید سود خالص یک شرکت را بر تعداد سهام آن تقسیم کرد. شرکت‌ها موظف‌اند صورت‌های مالی خود را به‌صورت دوره‌ای در سامانه کدال منتشر کنند. میزان سود شرکت‌ها در صورت سود و زیان آن‌ها گزارش می‌شود.

علی سوری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: