چگونه ارزان ترین بیمه موتورسیکلت را بخریم؟

 با توجه به آمارهای منتشر شده در سال‌های گذشته، موتورسیکلت‌هایی که در سطح شهر در حال تردد هستند، حدود ۹۰ درصد آن‌ها بیمه موتورسیکلت را تهیه نکرده‌اند. عدم تهیه بیمه موتور به این معنا است که موتورسوار در صورت بروز حادثه باید خسارت‌های سنگین را از جیب  پرداخت کند.

در حقیقت بیمه موتور خسارت‌های ایجاد شده در حادثه را توسط شرکت بیمه پرداخت می‌کند. در این بیمه نامه خسارت‌های مالی و جانی که راننده مقصر باید به وسیله نقلیه دیگر پرداخت کند را تا سقف تعهدات خود پرداخت خواهد کرد.

همچنین خسارت‌هایی که با نقص عضو، هزینه‌های درمان و فوت همراه باشد هم تحت پوشش این بیمه نامه قرار خواهد گرفت.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور

بیمه موتور به طور کلی به سه حالت کلی تقسیم شده و تحت پوشش قرار می‌گیرند. این خسارت‌ها شامل: 

خسارت مالی شخص ثالث 

خسارت جانی به راننده 

خسارت جانی به شخص ثالث

با توجه به این موارد، بیمه ثالث خسارت‌های مالی وارد شده به شخص ثالث و صدمه‌های جانی وارد شده به هر دو طرف حادثه را تحت پوشش قرار داده و جبران خواهد کرد.

حوادث تحت پوشش بیمه موتورسیکلت شامل چیست؟

در بیمه نامه موتورسیکلت برخی از حوادث تحت پوشش قرار خواهند گرفت که شامل موارد زیر است:

برخورد یا تصادف موتور با هر گونه جسم ثابت یا متحرک 

پرداخت دیه فوت یا نقص عضو

خسارت‌های ایجاد شده از طریق محموله و بار موتور به شخص ثالث

هرگونه خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث 

هزینه‌های درمان شخص ثالث در صورت بروز حادثه

خسارت موتور

 

سقف تعهدات بیمه شخص ثالث موتور

با توجه به قوانین بیمه شخص ثالث در سال 1400 که از سوی بیمه مرکزی اعلام شده است، نرخ دیه تعهد مالی این بیمه نامه به شرح زیر است: 

تعهد مالی، حداقل به میزان 16 میلیون تومان و تا سقف 320 میلیون تومان

تعهد جانی و نقص عضو، برای هر نفر 640 میلیون تومان 

بیمه حوادث سرنشین، 480 میلیون تومان

استثنائات بیمه شخص ثالث موتورسیکلت شامل چیست؟

تعداد موتورسوارانی که علیرغم دانستن اجباری بودن بیمه شخص ثالث موتور آن را خریداری نمی کنند، زیاد است. باید به این افراد اهمالکار عزیز یادآوری کنیم:” نداشتن بیمه موتورسیکلت جریمه روزانه را در پی دارد”. اگر حادثه ای رخ دهند و شرایط زیر حاکم باشد، شرکت بیمه به راننده مقصر فاقد بیمه موتور خسارتی پرداخت نخواهد کرد:

 

رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر و روانگردان انجام شده باشد. 

تصادف عمدی باشد 

راننده مقصر موتور گواهینامه رانندگی این وسیله نقلیه را نداشته باشد. 

راننده، موتورسیکلت را دزدیده باشد یا با سند و مدرک ثابت شود که او از مسروقه بودن موتور اطلاع داشته است.

دریافت خسارت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

هر شرکت بیمه‌ای برای پرداخت خسارت نیاز به یکسری مدارک دارد که باید از سوی بیمه‌گزار به شرکت بیمه ارائه شود. بنابراین برای دریافت خسارت بیمه موتورسیکلت هم نیاز به مدارک است که عبارتند از: 

اصل و کپی بیمه نامه معتبر راننده مقصر و فرد زیان دیده 

اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر و فرد زیان دیده

اصل و تصویر کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیان دیده 

اصل و تصویر کارت ملی مقصر و زیان دیده 

اصل فاکتور رسمی‌لوازم با تایید کارشناس بیمه

با ارائه مدارک گفته شده، فرد زیان دیده باید تشکیل پرونده دهد و بعد از آن به شرکت بیمه مراجعه کرده تا کارشناس بیمه برای ارزیابی خسارت اقدام کند. با تایید نهایی کارشناس، چک پرداخت خسارت به فرد زیان دیده تحویل داده می‌شود.

نرخ قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ پایه بیمه موتور با توجه به تعداد سیلندرها محاسبه خواهد شد که به طور کلی موتور سیکلت‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شود. تعداد سیلندرهای موتور سیکلت عبارتند از: 

موتور سیکلت گازی 

موتور دنده‌ای یک سیلندر 

موتور سیکلت دوسیلندر و بالاتر 

موتور دارای سه چرخ و سایدکار

خرید بیمه موتور

نرخ خرید بیمه موتورسیکلت دنده ای سه چرخ  از سایر موتورها بیشتر است.

به طور کلی بیمه شخص ثالث موتور سیکلت تنها بیمه اجباری است که برای موتورسوار‌ها در نظر گرفته شده است. حق پایه بیمه موتور از سوی بیمه مرکزی اعلام می‌شود و همانطور که اشاره شد عوامل مختلفی مانند: تعداد سیلندر موتور، سال ساخت، پوشش مالی و ساختار موتور بر روی قیمت نهایی بیمه شخص ثالث موتور تاثیرگزار است. مبلغ پایه بیمه شخص ثالث موتور در سال 1400 به شرح زیر است:

حق بیمه

با توجه به نوع موتورسیکلت قیمت‌های بیمه موتور متفاوت بوده و هر دسته بندی نسبت به دیگری قیمت بالاتری دارد. دقت کنید که علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی، تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز بر روی نرخ پایه حق بیمه تاثیر گزار است. همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت باعث کاهش هزینه و قیمت بیمه موتور سیکلت خواهد شد.

تخفیف عدم خسارت

پاداشی که برای عدم استفاده از بیمه موتور در نظر گرفته می‌شود, را تخفیف عدم خسارت می‌دانند. بدین گونه که طبق قوانین بیمه مرکزی با توجه به عدم استفاده از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت، به ازای هر سال 5 درصد تخفیف شامل بیمه موتور خواهد شد. همچنین حداکثر تخفیف برای عدم خسارت بیمه شخص ثالث 70 درصد است. این تخفیف‌ها مطابق جدول زیر محاسبه خواهد شد.

درصد تخفیف

ارزان ترین بیمه موتورسیکلت را چگونه بخریم؟

استعلام قیمت موتور سیکلت به دو روش حضوری و روش غیر حضوری یا همان آنلاین امکان پذیر است. در روش حضوری باید به یکی از دفاتر بیمه مراجعه کنید و بدون شرایط مقایسه و آگاهی از سایر شرایط شرکت‌های بیمه‌ای دیگر، بیمه نامه خود را تهیه کنید.در روش خرید بیمه به صورت آنلاین به راحتی می‌توانید بدون صرف انرژی و اتلاف زمان، تنها با چند کلیک بیمه نامه موتور سیکلت خود را در شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید و با مقایسه انجام شده بیمه نامه مورد نظر خود را تهیه کنید.

با توجه به عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه موتورسیکلت، همان طور که متوجه شده اید، عوامل تعداد سیلندر و نوع و ساختار موتور عوامل ثابتی هستند که در نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارند پس جهت برخورداری از ارزان ترین بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، بیمه گزار باید بیمه موتورسیکلت خود را قبل از اتمام سررسید آن تمدید نماید تا مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نشود.

ضمنا با برخورداری از سقف تخفیف عدم خسارت و انتخاب کمترین پوشش انتخابی نیز می توان، قیمت بیمه موتورسیکلت را کاهش داد. شما می‌توانید با استعلام قیمت بیمه موتور از سامانه‌های فروش آنلاین بیمه و مقایسه قیمت شرکت‌های بیمه‌گر، خرید ارزانترین بیمه موتور سیکلت را تجربه نمایید.